Do Sněmovny zamíří kvůli platům jen tři sta učitelů, zbytek skolila chřipka

  17:46aktualizováno  18:00
Kvůli chřipce, která zasáhla celé Česko, nedorazí v úterý do Prahy dva tisíce učitelů, jak na konci listopadu avizovaly školské odbory, ale necelých tři sta. Namířeno mají do Sněmovny, kde budou poslanci ve středu schvalovat rozpočet na rok 2010.

Naposledy stávkovali učitelé kvůli platům loni v červnu. Letos stávku nevylučují, ale zatím ji nepřipravují. | foto: ČTK

"I přesto, že naše kolegy trápí chřipka, tak se chystají do Prahy a máme signály, že z každého kraje přijede autobus s dvaceti lidmi," řekla iDNES.cz místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková.

Podle šéfa odborářů Františka Dobšíka chtějí učitelé svou přítomností ve Sněmovně podpořit poslance, kteří požadují více peněz do školství a zároveň přesvědčit ty nerozhodnuté. O rozpočtu se přitom bude hlasovat až ve středu.

Středeční schůze však začíná už v devět hodin ráno a kantoři z celé republiky by se tak brzy do Prahy nedostali. Proto se sjedou už v úterý. "Máme domluvené schůzky s poslanci," řekl ČTK Dobšík s tím, že mají v plánu přesvědčovat například poslance zvolené za Stranu zelených. Podporu ČSSD a KSČM už mají vyjednanou.

Skupina přibližně tři sta učitelů má v jednu hodinu sraz na Malostranské. Odtud se přesunou do Sněmovní ulice. Učitelé mají v plánu usednout ve Sněmovně na galerii. Tam se vejde kolem stovky lidí, učitelé se tam proto budou střídat.

Více peněz požadovali minulý týden před Sněmovnou i zemědělci. Ti se sešli na Hradčanském náměstí, kde po proslovech došli Nerudovou ulicí až do Sněmovní ulice. Pak se pokojně rozešli. - čtěte Jdeme na ně, halekali farmáři u Hradu. Pak se mačkali u Sněmovny

Stávku nevylučují, ale zatím se na ní nepřipravují

Školské odbory požadovaly navíc 3,4 miliardy korun. Poslanec a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka minulý týden v pozměňovacím návrhu přidal školám "pouze" 3,1 miliardy.

platy

Rozpočet na platy v regionálním školství má podle posledních návrhů v roce 2010 dosáhnout 53,6 miliard. To by v porovnání s letošním rokem představovalo snížení o 2,4 miliardy. Podle náměstka ministryně školství Jindřicha Kitzbergera by se tak průměrný měsíční plat snížit o 800 až 900 korun na přibližně 21 tisíc. Školské odbory odhadují pokles až o 1200 korun.

S tímto navýšením - pokud ho poslanci ve středu ve třetím čtení schválí - by se ale odbory spokojily. Je totiž naděje, že poslanci odsouhlasí ještě jeden pozměňovací návrh komunistického poslance Milana Bičíka, který školám pošle 250 milionů na pomůcky.

"Doufáme, že to schválí. Politici napříč stranami tvrdí, jak je pro ně vzdělání prioritou, tak uvidíme jestli to priorita je, nebo ne," řekla Vondráčková.

Pokud navýšení ve Sněmovně neprojde, jsou školské odbory připraveny k dalším akcím. "Stávku nemůže vyloučit. Nevyhrožujeme s ní, ale vyloučit to nemůžeme," uzavřela Vondráčková.

Školské odbory vyzvaly už dříve peticí zákonodárce i vládu, aby bojovali proti krizi vzděláváním, nikoli snižováním učitelských platů. Pod petici se k 9. listopadu podepsalo přes 90 tisíc pedagogických zaměstnanců. - čtěte Na platy nám nesahejte, žádají politiky učitelé. Zatím peticí

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Advantage Consulting, s.r.o.
ÚDRŽBÁŘ ELEKTRO

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 42 000 Kč

Najdete na iDNES.cz