Čtvrtinu kandidátek obsadily ženy, do politiky jich chce přes 1 300

  13:53aktualizováno  13:53
Strany a hnutí posílají do klání o post krajských zastupitelů více než 1 300 žen. Dalších 42 žen usiluje o křeslo v Senátu. Vyplývá to z analýzy Fóra 50 %, které zmapovalo kandidátní listiny. Organizace varuje, že podíl žen je v případě krajů nižší než před čtyřmi lety. V krajích proto může ubýt političek.

Jana Vaňhová je v současné době jednou ze dvou hejtmanek v Česku. | foto: Archiv hejtmanky

"Aktuálně dostupná čísla naznačují mírný pokles počtu žen na kandidátních listinách pro volby do zastupitelstev krajů, a lze proto předpokládat, že po volbách jejich zastoupení v krajské politice buď zůstane stejné, nebo se mírně zhorší," upozorňuje ředitelka obecně prospěšné společnosti Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková.

Mezi kandidáty v krajských volbách je letos 28 procent žen. Nejvíce jich kandiduje v Karlovarském (31 procent) a Libereckém kraji (30 procent). Nejméně v Kraji Vysočina (23 procenta).

Vůbec nejvyšší podíl žen do krajských voleb vysílá NS - LEV 21. Ze zhruba 700 kandidátů je 35 procent žen a čtvrtina z nich zaujímá jednu z prvních pěti příček kandidátní listiny. Naopak nejmenší prostor kandidátkám dala Česká pirátská strana, která má ze 175 kandidátů jen 15 procent žen, na prvních pěti pozicích je jejich jen osm.

"Na ta čísla nejsem úplně hrdá," komentovala analýzu lídryně TOP 09 ve Středočeském kraji, poslankyně Helena Langšádlová. Její strana, která ve volbách kandiduje spolu s hnutím Starostové a nezávislí, obsadila kandidátní listiny ženami z 19 procent. "Na druhou stranu v našem Středočeském kraji máme na prvních místech hned tři ženy," doplnila politička.

Čí kandidátky prošly analýzou

Předvolební analýzu kandidátů dle pohlaví sestavilo Fórum 50 % podle zastoupení stran ve volbách. U Senátu organizace do analýzy zahrnula strany, které své kandidáty postavily alespoň v deseti obvodech. U voleb do krajských zastupitelstev hodnocením prošly pouze ty subjekty, které sestavují kandidátky ve všech 13 krajích. "Výjimkou byla Strana zelených, kterou jsme do analýzy zařadili proto, že jako jediná využívá kvót. Ty říkají, že třetina míst na kandidátních listinách musí povinně obsadit ženy včetně prvních pěti míst," uvedla ředitelka Fóra 50 %  Jana Smiggels Kavková.

Ženy tvoří ani ne pětinu kandidátů do Senátu

V případě kandidátek do Senátu je situace pro ženy příznivější. Letos se o křeslo v horní komoře parlamentu uchází celkem 42 kandidátek. Ženy tak jsou mezi kandidáty zastoupeny z 18 procent. "To je téměř o dvě procenta více než před volbami v roce 2010," doplnila Smiggels Kavková s tím, že zastoupení žen v Senátu by se proto mohlo po volbách zvýšit.

Nejvíce žen letos do Senátu nominovala sociální demokracie. Její kandidátky se ucházejí o hlasy voličů hned v sedmi obvodech. Nejméně vstřícně se k ženám naopak zachovali Národní socialisté - levice 21. století (NS - LEV 21), kteří do voleb vyslali pouze jedinou kandidátku. Tou je podnikatelka Marie Hořčicová.

"Ženy mohou prostředí politiky zkulturnit, vnést do něj sociální cítění, protože to je jim přirozené. Ženy netouží tolik po moci, jsou ochotnější se dohodnout a nevytvářet složité konstrukce, jak přemoci svého soupeře. Naopak lépe akceptují názory druhých a při jednání lépe dosahují konsensu," domnívá se kandidátka do Senátu za ČSSD a ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky Eva Syková.

V krajích rozhoduje vůbec nejméně političek

Podle Fóra 50 % činí hranice, od které lze poznat vliv žen na rozhodování, třicet procent. Vrcholná politika k ní má zatím poměrně daleko. Ve Sněmovně je nyní 22,5 procenta žen, v Senátu 18,5 procenta a v krajích 17,6 procenta političek. "To je vůbec nejhorší skóre ze všech úrovní české politiky," upozornila na zastoupení žen v krajích Smiggels Kavková. Na úrovni zastupitelstev měst a obcí podíl političek dosahuje 26,3 procenta.

"Podíl žen ve věku 18 až 65 let je na trhu práce 51 procent. V zastoupení veřejných funkcí, které určují fungování státu, tomu tak bohužel není," konstatoval náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš.

Organizace Fórum 50 % proto před letošními podzimními volbami odstartovala kampaň s názvem Dámy mají přednost. Prostřednictvím diskusí s kandidátkami, výjezdů do krajských měst nebo spotů budou voliče přesvědčovat, aby využili své preferenční hlasy a prostřednictvím kroužkování podpořili ženy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

Ilustrační fotografie

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Najdete na iDNES.cz