Čtvrtinu kandidátek obsadily ženy, do politiky jich chce přes 1 300

  13:53aktualizováno  13:53
Strany a hnutí posílají do klání o post krajských zastupitelů více než 1 300 žen. Dalších 42 žen usiluje o křeslo v Senátu. Vyplývá to z analýzy Fóra 50 %, které zmapovalo kandidátní listiny. Organizace varuje, že podíl žen je v případě krajů nižší než před čtyřmi lety. V krajích proto může ubýt političek.

Jana Vaňhová je v současné době jednou ze dvou hejtmanek v Česku. | foto: Archiv hejtmanky

"Aktuálně dostupná čísla naznačují mírný pokles počtu žen na kandidátních listinách pro volby do zastupitelstev krajů, a lze proto předpokládat, že po volbách jejich zastoupení v krajské politice buď zůstane stejné, nebo se mírně zhorší," upozorňuje ředitelka obecně prospěšné společnosti Fórum 50 % Jana Smiggels Kavková.

Mezi kandidáty v krajských volbách je letos 28 procent žen. Nejvíce jich kandiduje v Karlovarském (31 procent) a Libereckém kraji (30 procent). Nejméně v Kraji Vysočina (23 procenta).

Vůbec nejvyšší podíl žen do krajských voleb vysílá NS - LEV 21. Ze zhruba 700 kandidátů je 35 procent žen a čtvrtina z nich zaujímá jednu z prvních pěti příček kandidátní listiny. Naopak nejmenší prostor kandidátkám dala Česká pirátská strana, která má ze 175 kandidátů jen 15 procent žen, na prvních pěti pozicích je jejich jen osm.

"Na ta čísla nejsem úplně hrdá," komentovala analýzu lídryně TOP 09 ve Středočeském kraji, poslankyně Helena Langšádlová. Její strana, která ve volbách kandiduje spolu s hnutím Starostové a nezávislí, obsadila kandidátní listiny ženami z 19 procent. "Na druhou stranu v našem Středočeském kraji máme na prvních místech hned tři ženy," doplnila politička.

Čí kandidátky prošly analýzou

Předvolební analýzu kandidátů dle pohlaví sestavilo Fórum 50 % podle zastoupení stran ve volbách. U Senátu organizace do analýzy zahrnula strany, které své kandidáty postavily alespoň v deseti obvodech. U voleb do krajských zastupitelstev hodnocením prošly pouze ty subjekty, které sestavují kandidátky ve všech 13 krajích. "Výjimkou byla Strana zelených, kterou jsme do analýzy zařadili proto, že jako jediná využívá kvót. Ty říkají, že třetina míst na kandidátních listinách musí povinně obsadit ženy včetně prvních pěti míst," uvedla ředitelka Fóra 50 %  Jana Smiggels Kavková.

Ženy tvoří ani ne pětinu kandidátů do Senátu

V případě kandidátek do Senátu je situace pro ženy příznivější. Letos se o křeslo v horní komoře parlamentu uchází celkem 42 kandidátek. Ženy tak jsou mezi kandidáty zastoupeny z 18 procent. "To je téměř o dvě procenta více než před volbami v roce 2010," doplnila Smiggels Kavková s tím, že zastoupení žen v Senátu by se proto mohlo po volbách zvýšit.

Nejvíce žen letos do Senátu nominovala sociální demokracie. Její kandidátky se ucházejí o hlasy voličů hned v sedmi obvodech. Nejméně vstřícně se k ženám naopak zachovali Národní socialisté - levice 21. století (NS - LEV 21), kteří do voleb vyslali pouze jedinou kandidátku. Tou je podnikatelka Marie Hořčicová.

"Ženy mohou prostředí politiky zkulturnit, vnést do něj sociální cítění, protože to je jim přirozené. Ženy netouží tolik po moci, jsou ochotnější se dohodnout a nevytvářet složité konstrukce, jak přemoci svého soupeře. Naopak lépe akceptují názory druhých a při jednání lépe dosahují konsensu," domnívá se kandidátka do Senátu za ČSSD a ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky Eva Syková.

V krajích rozhoduje vůbec nejméně političek

Podle Fóra 50 % činí hranice, od které lze poznat vliv žen na rozhodování, třicet procent. Vrcholná politika k ní má zatím poměrně daleko. Ve Sněmovně je nyní 22,5 procenta žen, v Senátu 18,5 procenta a v krajích 17,6 procenta političek. "To je vůbec nejhorší skóre ze všech úrovní české politiky," upozornila na zastoupení žen v krajích Smiggels Kavková. Na úrovni zastupitelstev měst a obcí podíl političek dosahuje 26,3 procenta.

"Podíl žen ve věku 18 až 65 let je na trhu práce 51 procent. V zastoupení veřejných funkcí, které určují fungování státu, tomu tak bohužel není," konstatoval náměstek ministra práce a sociálních věcí Jan Dobeš.

Organizace Fórum 50 % proto před letošními podzimními volbami odstartovala kampaň s názvem Dámy mají přednost. Prostřednictvím diskusí s kandidátkami, výjezdů do krajských měst nebo spotů budou voliče přesvědčovat, aby využili své preferenční hlasy a prostřednictvím kroužkování podpořili ženy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Bolestivá biopsie prsou může být minulostí. Pacientky vyšetří nový mamograf

Olomoucká fakultní nemocnice představila nový moderní mamograf, který je v...

Větší přesnost a menší nepohodlí pro pacientky. To od nového mamografu očekávají lékaři v Nemocnici Na Bulovce. Díky...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Indie versus česká uklízečka. Soudy už pět let řeší žalobu na velvyslanectví

Velvyslanectví Indie u Letenské pláně v Praze

V roce 2014 ji vyhodili, protože nepřišla do práce. Přitom byla Marcela Novotná, uklízečka na Indickém velvyslanectví,...

Najdete na iDNES.cz