Do ruiny Expo ´58 se má vrátit restaurace

aktualizováno 
Letná - Restaurace EXPO '58 v pražských Letenských sadech, kdysi chlouba české moderní architektury, z níž zbylo jen vykradené a vymlácené torzo, se má stát reprezentativním sídlem reklamní agentury. Ministerstvo kultury však minulý týden rozhodlo o tom, že pokud na takovém využití bude současný vlastník, společnost A.I.V., trvat, vydá se po klikaté cestě plné komplikací.

Ministerstvo kultury nyní vydalo rozhodnutí, jímž zrušilo souhlasné stanovisko odboru památkové péče magistrátu. Jeho vedení, Jiřině Knížkové a Jiřímu Musálkovi, takový postoj vynesl nedávno udělení anticeny Bestia triumphans.

"Napadání našeho odboru považujeme za čisté pokrytectví," reagovala vzápětí Knížková v narážce mimo jiné na to, že stát už před několika lety ignoroval nabídku památku odkoupit. Poslední rozhodnutí ministerstva kultury však ještě definitivně neznamená, že v objektu bude obnovena francouzská restaurace, kavárna s pivnicí a servírování zmrzlinových pohárů na vyhlídkové terase.

"Předpokládám, že se proti rozhodnutí ministerstva vlastník odvolá k rozkladové komisi ministra kultury. Kromě toho stavební úřad už vydal stavební povolení a protože rozhodnutí ministersva nemá odkladný účinek, majitel na nic nemusí čekat," uvedl Jiří Musálek z odboru památkové péče magistrátu.

Podle rozhodnutí ministerstva kultury má být zdevastovaná památka rekonstruována do původního stavu včetně původního využití. V objektu však nezůstalo nic, neboť byl soustavně vykrádán a devastován, takže veškeré původní prvky budou zřejmě repliky zhotovené podle bohaté dokumentace.

O takové ideální využití památky usiluje již delší dobu zejména primátor Jan Kasl, který její význam pro metropoli přirovnává k Hradčanům.

"Jedinou cestu pro záchranu této kulturní památky spatřuji ve vyvlastnění, pokud neuspějí soukromí investoři," sdělil nedávno Kasl městskému zastupitelstvu.

O odkoupení nemovitosti od A.I.V. projevily zájem dvě společnosti, přičemž v suterénních prostorách by v takovém případě byla buď galerie nebo kasino. Kasl však zřejmě neuspěje se snahou, aby památku odkoupilo město.

"Nepovažuji za reálné dosáhnout s vlastníkem shodu o ceně, která by pro hlavní město byla přijatelná. Na objektu vázne úvěr ve výši přibližně tři miliony německých marek," sdělil Kasl zastupitelstvu.

"Je to pěkný průšvih. Vznesu na zastupitelstvu požadavek, aby se začalo s kroky nutnými pro vyvlastnění a aby město jednalo s ministerstvem financí o peněžní účasti státu," prohlásila členka zastupitelstva Ivana Bursíková (Unie svobody).

 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Odpadková revoluce. Kdo nebude třídit, zaplatí o dost víc než dnes

ilustrační snímek

Ministerstvo životního prostředí dopsalo dlouho očekávaný zákon o odpadech. Mezi chystané novinky patří dražší...

Zedník, truhlář nebo instalatér. Načekáte se a zaplatíte víc

Dobrých instalatérů je stále málo.

Díky dobré ekonomické situaci se v Česku stále více staví. Chuť budovat ale naráží na nedostatek řemeslníků. Podle...

Najdete na iDNES.cz