Do předvolební debaty ČT o karlovarské losovačce pronikly i Věci veřejné

  21:55aktualizováno  23:21
V Karlových Varech začala série předvolebních debat České televize. Do Otázek Václava Moravce speciál se překvapivě dostal i zástupce neparlamentní strany Věci veřejné. Malé strany ze Sněmovny proti tomu protestovaly. Debatovalo se třeba o proslulé "karlovarské losovačce".

Václav Moravec ve středu zahájil v České televizi sérii předvolebních debat | foto: iDNES.cz

Česká televize zve do studia v každém kraji stranu, která v exkluzivním volebním modelu agentur SC&C a STEM překročí pětiprocentní hranici. Ta je nutná pro vstup do Sněmovny, ovšem na celostátní úrovni.

Preference stran v KVk

Volební model SC&C a STEM pro Českou televizi

ČSSD 26 %
ODS 21 %
KSČM 15 %
TOP 09 10 %
Věci veřejné 8 %
ostatní 20 %

Pozn.: Zahrnuje oslovené rozhodnuté voliče, kteří chtějí jít k urně.

Proti takovému klíči pro výběr hostů protestovaly dvě současné menší strany ve Sněmovně, KDU-ČSL a Strana zelených. Jejich předsedové Cyril Svoboda a Ondřej Liška vidí problém v tom, že se nezohledňují celostátní šance stran. ČT ale kritiku odmítla. (více o protestu čtěte zde)

Podle analytičky SC&C Jany Hamanové přebírají VV v čele se známým Radkem Johnem v kraji voliče malým neparlamentním stranám ale i ODS a Straně zelených. Tedy voliče, kteří před čtyřmi lety hledali nové tváře ve středu spektra.

Václav Moravec připomněl, že před čtyřmi lety to byly právě zelení, kteří v karlovarském kraji usedli do předvolebního studia ČT a pak i do Sněmovny. Ovšem vzhledem k volebnímu systém v Česku nezískali žádného poslance v Karlovarském kraji.

"V zákonech prostor pro korupci není"

Hned na úvod karlovarské debaty přišla řeč na problémy kraje. ČT vybrala potíže s veřejnými zakázkami ve stavebnictví, nedodržování příslušných zákonů a územních plánů. Později došlo i na divácké dotazy a témata krajská, třeba zajištění pracovních míst, nebo celostátní o práci Nejvyššího kontrolního úřadu.

Zakázkový nešvar proslavila "karlovarská losovačka", podezřele dlouhý "náhodný" výběr realizátora veřejné soutěže na stavbu sportovní haly. Nakonec se dostala až k soudu, který před měsícem potvrdil půlmilionovou pokutu od antimonopolního úřadu pro magistrát krajského města. (více o pokutě a losovačce čtěte zde)

V čem je tedy problém? V zákonech, které dávají prostor pro korupční prostředí? ptal se moderátor hostů.

Současný poslanec ODS Miloš Patera diváky v sále pobavil tvrzením, že tím to nebude, protože ve stavebním zákoně se nikdy s prostorem pro korupci nesetkal. To prý platí i pro normu o veřejných zakázkách. "Mohou to být jednotlivá lidská selhání, ale ne chyba systému," trval na svém Patera.

Krajský lídr sociálních demokratů Jaroslav Fiala, rovněž současný poslanec, se oháněl návrhy, které ČSSD připravila ještě teď v závěru volebního období, například zákon o lobbingu. Proč jeho strana něco neudělala v posledních čtyřech letech? "Byli jsme v opozici," hájil se Fiala.

Za novou stranu Věci veřejné přišel první muž krajské kandidátky Dalibor Sadovský, úředník městské části Praha 1. Podle něj je zákon o veřejných zakázkách jednoznačně špatně koncipovaný, i když zákonodárci nemohou pamatovat na jednotlivosti.

Podle šéfa karlovarského letiště a zdejšího předsedy TOP 09 Josefa Malého sice zákony nejsou dokonalé, ale hlavně ve společnosti chybí morálka. Kritizoval notářku, která losování přihlížela a neřekla ani "Pánové, nepřeháníte to?"

Všichni muži ve studiu včetně poslance KSČM Pavla Hojdy se ale na jednom shodli: v zákonech by se mělo objevit, že ten, kdo získá veřejnou zakázku, bude souhlasit se zveřejněním smlouvy na internetu.

Na dotaz z publika, proč ODS a ČSSD bránily projednání podivného losování na zastupitelstvu, když se jich lidé zdrželi hlasování, pak přišly další odpovědi, které publikum rozesmály.

"Já jsem o této záležitosti absolutně nevěděl, dozvěděl jsem se o ní až mnohem později," dušoval se Miloš Patera. "Já jako parlamentní politik nemůžu vědět, co se děje v kdejakém komunálu," dodal. "A musím říct, že mi to mírně vadilo."

Odpovědí překvapil také sociální demokrat Fiala. "Ta kauza byla všem dobře známá. Bylo potřeba projednávat další materiály," zdůvodnil, proč jeho spolustraníci nechtěli losovačku propírat.

Je správné, že televize zve do předvolebních debat i strany, kterým celostátní průzkumy nedávají šanci dostat se do Sněmovny?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 11. března 2010. Anketa je uzavřena.

ANO 3550
NE 362
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Najdete na iDNES.cz