Do nového roku křehká vláda, nebo nové volby

  10:00aktualizováno  10:00
Od voleb je to už skoro sedm měsíců a Česko stále nemá vládu s důvěrou Sněmovny. A lépe nebude ani po Novém roce. Nejbližší termín, kdy by nový Topolánkův kabinet mohl získat důvěru poslanců, je polovina ledna. Jenže zatím není jasné, zda do té doby prezident Václav Klaus nové ministry jmenuje.

Na jednu vládu si už Topolánek s Klausem připili. Rýsuje se druhá. | foto: Michal SváčekMF DNES

Klaus (se) totiž zlobí. Topolánkův nový tým složený z členů ODS, lidovců a zelených se mu nelíbí, protože bude záviset na hlasu dezertéra (či dezertérů) z poslaneckého klubu ČSSD. A navíc má prezident výhrady proti nominaci Karla Schwarzenberga na post ministra zahraničí.

Klaus: Nebudu zlobit dlouho
Topolánek přitom na této sestavě trvá. O tom, že si z Klausovy nelibosti nic nedělá, svědčí i to, že včera podepsal se svými novými partnery koaliční smlouvu.

Dobře totiž ví, že prezidentovi nedává ústava jinou možnost než jeho sestavu dříve či později jmenovat. Klaus to ví také, takže už slíbil, že to i přes svůj nesouhlas nebude příliš prodlužovat.

"Myslím, že každý ví, že mně vždy šlo o tuto zemi jako celek... Úvaha o tom, že já bych zlobil co nejdéle, to se ode mne nedá očekávat. Nicméně ten pozdvižený prst tady byl, je a jsem přesvědčen, že byl více než na místě," řekl k tomu Klaus v rozhovoru pro MF DNES. Termín, kdy se Topolánkovi podvolí, však pořád ještě neprozradil.

Místopředseda ODS Petr Gandalovič (a s ním i ostatní ministři nové vlády) věří, že Klaus ustoupí a všechno se do poloviny ledna stihne. "Jednání o nové vládě je složité, ale doufáme, že po Novém roce už bude jasno," říká Gandalovič.

Získá vláda důvěru Sněmovny?
Nadějí pro nový Topolánkův kabinet jsou „zběhlí“ poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka. S Melčákem, zdá se, bude mít Topolánek menší práci. "Víc než půl roku po volbách by si už Česká republika vládu s důvěrou zasloužila," naznačuje Melčák.

Pohanka se jasnému vyjádření vyhýbá. Podaří-li se Topolánkovi alespoň jednoho z nich přetáhnout na svou stranu, bude si moci načas oddychnout a Česko se přece jen dočká vlády. Ale hodně křehké.

Třetí pokus náleží nejspíš Paroubkovi
Když Topolánek odpadlíky z ČSSD nepřesvědčí, dočká se svého vládního pokusu šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek. A lovit podporu pro svůj kabinet, který by se pravděpodobně snažil sestavit za pomoci komunistů, bude – jak jinak – v řadách případných zběhů z opačného "pravicového" tábora.

Teprve když by neuspěl on, otevřela by se cesta k řešení, které si přeje hodně politikou unavených občanů. Tedy k předčasným volbám, které by mohly rozložení sil na pravici a levici změnit.

Kromě nich existuje už jen jediná šance, jak současnou politickou situaci vyřešit. Tou je dohoda ODS a ČSSD. Po sedmi měsících tahanic se volič může spolehnout na jediné: s rozhádanými Paroubkem a Topolánkem se této varianty nedočkáme.

Autoři:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Poslanci schválili zpřísnění pravidel pro chov psů, štěňata bude nutné čipovat

Pravidla pro chov psů se pravděpodobně znovu zpřísní. Lidé zřejmě budou muset veterinární správě hlásit chovy tří a...

Moldava má po bouři novou starostku, dosud nebyla ani zastupitelkou

Krušnohorská obec Moldava má od úterý novou starostku. Stala se jí 54letá Lenka Nováková z hnutí Pro Moldavu a Nové...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Výdaje na vědu v Česku vzrostly o 12 miliard, blížíme se průměru EU

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice loni vzrostly meziročně o 12,3 miliardy na rekordních 102,8 miliardy korun....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz