Třetina dětí, které se dostanou do nemocnice, trpí podvýživou

  1:29aktualizováno  1:29
I když jsou děti třeba tlusté, mohou mít nedostatek vitaminů nebo minerálů. A pokud jsou nemocné, potřebují živin dvojnásobek. Čeští rodiče na to však často zapomínají. Až třicet procent dětí, které v Česku přijdou do nemocnice, tak trpí podvýživou.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přestože české děti tloustnou, řada z těch, které nastupují do nemocnice, je ohrožena podvýživou. Mají totiž dlouhodobý nedostatek živin, které jsou rozhodující pro zdravý růst a vývin. S takovým zjištěním přichází průzkum společnost Nutricia ve spolupráci s Českou pediatrickou společností.

Někdy za to můžou rodiče, protože nenutí nemocné potomky pořádně jíst, jindy má dítě prostě dlouhodobě nedostatek živin. A v takovém stavu ho dostanou do rukou lékaři. Odborníci zjistili, že podvýživou je ohroženo 30 procent dětí, z toho dvě procenta extrémně. Šlo přitom i o akutně a chronicky nemocné.

Odborné studie se zúčastnily téměř tři tisíce dětí ve věku od jednoho roku do 19 let a byl prováděn při hospitalizaci pacientů v pětatřiceti nemocnicích v Česku.

Hlad a podvýživa nejsou totéž

"Nedostatečná výživa dětí se velmi často ztotožňuje s problémem hladu jako v rozvojových zemích," říká Oldřich Pozler z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. "To je však velmi zavádějící, protože nedostatečně živené může být jakékoliv dítě v moderní společnosti, a to včetně těch obézních," dodává. Chybí jim totiž bílkoviny, minerály, vitaminy i stopové prvky.

Velké riziko spočívá v tom, že při nemoci dětské tělo potřebuje až dvojnásobný energetický příděl. Pokud jej nedostane, může to mít podle Pozlera negativní dopad na prodlužující se délku léčby, hospitalizace i rekonvalescence.

"Nedostatečná výživa v nemocnicích v České republice proto také stojí každoročně desítky miliard korun," říká předsedkyně Asociace výrobců klinické výživy a ředitelka společnosti Nutricia Eva Vencovská. Mezi nejčastější diagnózy, které se pojí s rizikem podvýživy dětí, patří nemoci trávicí soustavy, nádorová a infekční onemocnění či onemocnění jater a ledvin.

Neviditelné onemocnění

Jenže 34 procent dětí bylo podle průzkumu hospitalizováno s diagnózou, která obvykle nebývá považována za rizikovou. Právě proto je hrozba podvýživy tak nebezpečná. Není přímo viditelná a nepojí se jen s určitým typem onemocnění. Nejčastější příznaky ztráty živin jsou například zvracení vícekrát za den, déle trvající průjem a snížený příjem stravy během posledních dní před přijetím k hospitalizaci.

"Nemocnice by měly do základní péče o děti zahrnovat i hodnocení nutričního rizika. Často se tak neděje, protože při hospitalizaci se rodina i personál nemocnice zkrátka soustředí na něco jiného. Výživa by se ale měla stát spojencem v boji dětských pacientů s onemocněním," říká Jiří Bronský z pražské Fakultní nemocnice v Motole.

Samotní rodiče mohou svým potomkům pomoci, aby u nich k podvýživě nedošlo. "Rozhodně by se měli ptát lékařů na možnosti výživy dětí v nemocnici a informovat se o dostupných možnostech řešení, mezi které patří i enterální výživa. Jde o kompletní a vyváženou tekutou výživu vyvinutou pro pacienty se zvýšenou potřebou energie a živin," říká lékař Jiří Bronský.

Jenže často se stane, že ani nemocnice podvýživu neřeší. Podle průzkumu se tak stalo v 57 procentech případů. "Souvisí to s dostupností nutričních specialistů v České republice, která je ve srovnání se zahraničím nízká," uzavírá Bronský.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Koupání bez chemie. Podívejte se, jaké jsou koupací biotopy ve vašem kraji

Koupací biotop Malvíny v Třešti

Koupací biotopy jsou u nás stále populárnější. Návštěvníky láká hlavně přírodní úprava vody, díky které se nemusí do...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz