Do letiště zatím nikdo investovat nehodlá

  13:18aktualizováno  13:18
Jihlava - Nevyjasněné majetkové záležitosti a nedostatek peněz zatím blokují větší rozvoj jihlavského letiště v Henčově. Většina pozemků sportovního letiště, na kterém přistává několik tisíc letadel ročně, je v majetku jihlavského magistrátu. Samotná přistávací plocha ale stále patří české armádě.

Město již několik let žádá ministerstvo obrany o převedení přistávací plochy do svého vlastnictví. Zatím bezúspěšně. "O pozemcích letiště jednáme za měnících se podmínek ze strany ministerstva obrany již několik let," potvrdil náměstek primátora František Zelníček.

Krajský úřad se nyní rozhodl do řady jednání mezi magistrátem a ministerstvem zasáhnout. Požádal o plošné postoupení všech nevyužívaných majetků armády. "Převedení skupiny objektů na krajský úřad se nám jeví jako průchodnější než předání jedné letištní plochy městu," tlumočil závěry rozhovorů se zástupci magistrátu hejtman František Dohnal.

Krajský úřad tedy nežádá jen o plochu henčovského letiště, ale i o další pozemky a budovy, které armáda nevyužívá a potřebovat je nebude. "Pokud by chtělo město letiště modernizovat, nebráním se ani možnosti následného bezplatného převodu pozemků městskému úřadu," sdělil František Dohnal.

Bez ohledu na aktuální majetkovou situaci na letišti v Henčově plánuje krajský úřad jedno ze tří letišť v regionu upravit na mezinárodní. Taková změna však podle hejtmana nemusí znamenat příliš velké investice.

"Změnit status křižanovského, havlíčkobrodského nebo jihlavského letiště na mezinárodní ještě neznamená zaplatit desítky milionů za betonovou dráhu. Jde spíš o to, vybudovat technické zázemí pro celní službu, popřípadě zajistit dojíždění celního pracovníka k vyžádaným případům," řekl hejtman.

Obdobné plány má s letištěm i magistrát. "Velké dopravní letiště tady nevznikne," míní náměstek jihlavského primátora František Zelníček. "Pokud by město chtělo na letišti investovat, jednalo by se spíše o rozšíření služeb pro příležitostné mezinárodní lety," uvedl náměstek.

Zatím, jak vysvětlil hejtman, je praxe taková, že každé zahraniční letadlo mířící do Jihlavy musí přistát třeba v Hosíně u Českých Budějovic, zde si vyřídit celní a pasové formality a pak může pokračovat dál do Jihlavy.

Investovat na henčovském letišti se nyní chystá místní podnikatel Vladimír Máca, který zde v rámci soukromé investice postaví nový hangár. "Zbudování betonové přistávací plochy by si vyžádalo přibližně padesát milionů. Pro získání tolika peněz by se muselo dohodnout více subjektů. To je však zatím pouze v rovině úvah," uvedl Vladimír Máca. K vášnivým letcům v regionu patří také generální ředitel Bosch diesel Jihlava Heiner Hillmann.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Lidé režimu nevěřili, že jsou v ulicích protistátní živly, říká historik

Historik Pavel Mücke (10. ledna 2019)

Na demonstrace Palachova týdne je třeba se dívat v kontextu událostí konce komunismu. „Tenkrát nikdo nemohl vědět, kdy...

Budování „elektrobenzínek“ se zpozdí, síť se rozšíří až za čtyři roky

Zástrčka na dobití elektromobilu.

Fanoušci elektromobilů si budou muset na páteřní dobíjecí síť ještě nějakou dobu počkat. Ambiciózní plán, v rámci...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Najdete na iDNES.cz