Na demonstraci v Ústí nad Labem nemohl chybět ani organizátor některých

Na demonstraci v Ústí nad Labem nemohl chybět ani organizátor některých protestů na Šluknovsku Lukáš Kohout. (8. října 2011) | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Mystifikátor, "mrtvý student" i fotbalová hvězda míří do Bruselu

  • 175
Jako falešný asistent exministra zahraničí a bývalého šéfa Valného shromáždění OSN Jana Kavana dokázal Lukáš Kohout procestovat na útraty státu kus světa. Výrazně se pak angažoval i při protiromských demonstracích ve Varnsdorfu. Teď kandiduje do Evropského parlamentu, stejně jako třeba bývalý fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer.

Kohout před lety neoprávněně vystupoval jako vedoucí kanceláře a mluvčí Kavana a dokázal se díky tomu neoprávněně dostat za útraty státu třeba do Jihoafrické republiky či na Maledivy. Nyní je jako nestraník trojkou na kandidátce uskupení Aktiv nezávislých občanů. O dvě místa za ním je na stejné kandidátce také bývalý majitel Poldi Kladno Vladimír Stehlík.

Na Kohoutovy podvody se přišlo, až když se Kavanovým jménem pokusil objednat tryskové letadlo na Srí Lanku, které nedostalo povolení k přeletu nad Indií. Vydával se i za asistenta již neexistující Unie svobody. Znovu se "vynořil" při protiromských pochodech na Šluknovsku, bydlí totiž ve Varnsdorfu. Kohoutovi pak pomohla zdržovací taktika a amnestie od Václava Klause. (více zde)

Bývalý důstojník StB a v roce 1989 fiktivní mrtvý student Ludvík Zifčák

Jedničkou na kandidátce uskupení Hnutí sociálně slabých je Ludvík Zifčák. Bývalý důstojník StB sehrál významnou roli při sametové revoluce v listopadu 1989. "Zahrál si" totiž na mrtvého studenta Martina Šmída, který měl zahynout po zásahu policie na pražské Národní třídě.

Provokace StB, které naletěli i někteří disidenti, sehrála nakonec poměrně významnou roli při pádu režimu, protože nepravdivá fáma přitáhla do ulic mnohem více nespokojených lidí. Zifčák, který pak působil v Komunistické straně Československa, nyní žije v Karlově Studánce na Bruntálsku.

Na kandidátkách jsou i Šmicer či olympionici Zaremba a Křížová

Při pohledu na kandidátky uskupení, která budou v květnu kandidovat do Evropského parlamentu a jež jsou zveřejněny na serveru www.volby.cz, nelze přehlédnout i několik jmen slavných sportovců.

Bývalý fotbalový reprezentant Vladimír Šmicer, který byl u druhého místa české fotbalové reprezentace na Mistrovství Evropy 1996 v Anglii i u třetího místa o osm let později, je na pátém místě kandidátky uskupení Vize 2014. Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Je to strana, která se až do března jmenovala LIDEM a pomáhala po odštěpení od Věcí veřejných pod vedením Karolíny Peake udržovat vládu Petra Nečase. Teď už se přejmenovala a vede ji nový předseda Aleš Hemer. První místopředsedkyní je bývalá poslankyně Dagmar Navrátilová.

Vladimír Šmicer

Šmicer dokázal s Liverpoolem vyhrát Ligu mistrů i pohár UEFA, teď tedy ve volbách pomůže marginálnímu uskupení, jehož základ lze najít v bývalých Věcech veřejných. "Chceme se hodně zabývat otázkou sportu, proto jsme oslovili pana Šmicra," uvedla Navrátilová pro ECHO24.cz, které o Šmicrově kandidatuře informovalo jako první. Ještě o jedno místo před Šmicrem je na kandidátce Vize 2014 herec Martin Zounar.

Za Dělnickou stranu sociální spravedlnosti kandiduje jako dvojka hned za šéfem uskupení Tomášem Vandasem olympijský vítěz ve vzpírání Ota Zaremba, který je jedním ze symbolů zneužívání dopingu za bývalého režimu. A v barvách nové strany Republika bývalého poslance VV Michala Babáka zkusí ve volbách štěstí ze čtvrtého místo bývalá československá reprezentantka v lyžování Olga Křížová, dříve Charvátová, která získala pro naši zemi historicky první olympijskou medaili v alpském lyžování, v roce 1984 v Sarajevu.

Dryml kandiduje spolu se Zubovou za Českou suverenitu

Na kandidátkách menších uskupení je i několik tváří, které zanechaly velkou stopu i ve velké politice. Senátor Vladimír Dryml zvolený původně za ČSSD, který pak zamířil do Strany práv občanů Zemanovci, ale i tam se rozhádal, kandiduje ze šestého místa kandidátky České suverenity.

Na kandidátce, kterou vede exposlankyně Jana Volfová, se Dryml potkal také s další bývalou poslankyní Olgou Zubovou, která byla u zelených. Zubová sehrála významnou roli při druhém zvolení Václava Klause prezidentem, když na volbu vůbec nedorazila. Pak pomohla Jiřímu Paroubkovi shodit vládu Mirka Topolánka.

V eurovolbách kandiduje i Paroubek v čele své strany LEV 21 a také několik dalších bývalých poslanců z VV. Za Republiku to zkouší Otto Chaloupka i Jana Drastichová. A Michalu Babákovi se podařilo "ulovit" i bývalou známou televizní moderátorku Evu Jurinovou, která pak byla i mluvčí motolské nemocnice.

V květnových volbách do Evropského parlamentu voliči vyberou 21 zástupců České republiky. Zaregistrováno bylo 38 uskupení a přihlásil se rekordní počet 857 kandidátů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video