"My jsme o tom uvažovali asi tři roky. Zdálo se nám, že je tady dost prostoru k tomu, vytvořit stádo zubra evropského. V republice nic takového není," tvrdí ředitel Vojenských lesů a statků Jiří Janota.
PLÁNY NA VYUŽITÍ RALSKAOd roku 1990, kdy prostor opustili vojáci Rudé armády, vzniklo na využití vojenského prostoru několik ambiciózních plánů. Podle nich mohlo v Ralsku vzniknout například velké cargo letiště, chov vzácných nosorožců bílých, největší zábavní park na světě nebo zkušební polygon pro mladoboleslavskou škodovku. |
V současné době jsou již na území bývalého vojenského prostoru v karanténě čtyři samice a jeden býk. Po několika týdnech budou zubři vypuštěni do obory v Židlově, kde bývala tanková střelnice. Obora je velká čtyři tisíce hektarů a již dnes tam žije osm set padesát kusů jelení zvěře.
"Od polských ochranářů, kteří ze záchranou zubra evropského zabývají dlouhá léta, jsme získali pět zvířat. Býk se jmenuje Porto a je z Kampinoského národního parku, samice mají jména Karvina, Kasztelanka, Kartinka, Kahunka. Všechny krávy jsou z Bělověžského národního parku," říká Janota.
Pracovníci vojenských lesů už začali kolem ohrady v Židlově rozmisťovat výstražné tabule s návodem, jak se mají návštěvníci Ralska k zubrům chovat. Zvířata jsou nebezpečná hlavně při říji, ale i v době, kdy mají samice telata.
zubr evropskýZubr evropský je o něco menší než jeho příbuzný bizon americký. Dospělý jedinec dosahuje v kohoutku výšky až 195 centimetrů a délky téměř tří metrů. Váží od osmi set do dvanácti set kilogramů. Je to největší volně žijící přežvýkavec v Evropě. |
"Pro chov zubrů jsou v Ralsku ideální podmínky. Může to být úžasný zážitek potkat ve volné přírodě stádo tak velkých zvířat. Jen bych doporučoval se k nim příliš nepřibližovat. Přestože to jsou plachá zvířata, dokážou být hlavně v době říje vzhledem ke své velikosti dost nebezpečná," upozornil ředitel liberecké zoologické zahrady David Nejedlo.
Zubři žili podle historických pramenů v okolí Ralska, u Brandýsa nad Labem a na Křivoklátsku běžně v šestnáctém století. Vyhynuli o tři století později kvůli tomu, že na území tehdejších Čech ubývalo rapidně lesů.