Rakušané to zjistili několik týdnů po začátku testů. Ale to už bylo pozdě.
"Vakcínu v Biotestu testovali na fretkách od začátku ledna. Výzkum byl povolen ministerstvem průmyslu a obchodu. Najednou začaly fretky hynout a výzkum byl ukončen 6. února," říká hlavní hygienik Michael Vít. V bezprostřední blízkosti viru se výzkumníci pohybovali od 30. ledna.
Následně Státní veterinární správa odhalila, že zvířata byla nakažena smrtelným virem ptačí chřipky. "Všechny fretky jsme museli zlikvidovat a firmu zavřít," říká mluvčí veterinářů Josef Duben. K dezinfekčním opatřením nasadili sedmdesátiprocentní etanol, který podle Dubna "dokonale zabíjí vše živé".
Lék ihned dostalo třináct lidí
V nebezpečí se rázem ocitli všichni, kdo přišli s nakaženými fretkami do styku. "Třináct lidí okamžitě dostalo lék Tamiflu a všichni prošli testy. Naštěstí se ukázalo, že nikdo nebyl nakažen. I když už mají inkubační dobu za sebou, přesto je nadále testujeme na výskyt možných protilátek v krvi," dodává Vít.
Pokud by nějaký výzkumník byl nakažen, mohl před vyšetřením nakazit spoustu lidí. Že se vir nerozšířil na další obyvatele jen díky štěstí, připouštějí i sami odborníci.
Podobný případ v Česku veterináři ani hygienici nepamatují. "Je to vážné varování, žádná legrace to nebyla," říká Duben. Firma Baxter přiznává, že chyba se stala už v Rakousku a přes hranice posílala již "nakaženou zásilku".
"Stalo se to zřejmě při balení. Informovali jsme testující společnost," uvádí Richard Tischler z firmy Baxter. Podle něho dostalo lék Tamiflu dokonce devětadvacet lidí.
Kontrolní systém není příliš hloubkový
Při vývoji léků je pro testy na zvířatech zapotřebí jen povolení ministerstva průmyslu a obchodu, které však o lécích a jejich rizicích jinak nic neví. A schválení etické komise ministerstva zemědělství, že se se zvířaty bude zacházet dobře.
Potíž je také v tom, že při podobných testech v České republice zákony chrání víc zvířata než lidi. "Pečlivě se staráme o etickou stránku testů na zvířatech, ale že jsou tu vážná rizika pro lidi, to nikdo neřeší," říká ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš.