Hlavní hygienik Michael Vít a náměstek Jiří Koskuba (v pozadí), který je pověřen vedením ministerstva zdravotnictví, na briefingu k situaci kolem ptačí chřipky.

Hlavní hygienik Michael Vít a náměstek Jiří Koskuba (v pozadí), který je pověřen vedením ministerstva zdravotnictví, na briefingu k situaci kolem ptačí chřipky. | foto: David Port

Do Česka míří chybějící vakcíny proti chřipce

  • 4
Česko se připravuje na ptačí chřipku. Veterináři zintenzivňují preventivní opatření proti zavlečení nemoci. Česko začátkem listopadu získá chybějící vakcíny proti chřipce. Mělo by přijít 125 tisíc dávek, oznámil hlavní hygienik. Očkování doporučila EU v obavách z pandemie.

SPECIÁL:
Ptačí chřipka
INFOGRAFIKA:
Jak chřipkový virus zabíjí buňku
Ptačí chřipka na cestě do Evropy

"Z našeho pohledu přesáhlo dění kolem ptačí chřipky přípustné míry a dosáhlo až charakteru paniky," poznamenal náměstek ministra zdravotnictví Jiří Koskuba.

Dodal, že Česku v současnosti nic nehrozí nic. Respiračními nemocemi netrpí ani dvě procenta populace, což je podle něho naprosto normální stav, který odpovídá podzimu.

"V České republice nebyl izolován žádný virus běžné chřipky," podotkl Koskuba a upozornil, že problém ptačí chřipky se týká naštěstí pouze několika kusů drůbeže v Rumunsku. "V této zemi zatím nehrozí epidemie, natož pandemie chřipky klasické," řekl novinářům.

Na území Česka nebyla ptačí chřipka dosud nikdy zaznamenána. Česko se ale na možný příchod choroby pečlivě připravuje. Laboratorní testy už nemoc odhalily v Rumunsku a Turecku. Nákazu už hlásí i Řecko. - více zde

Nemocní, zůstaňte doma
"Pokud onemocníte chřipkou, zůstaňte doma," nabádal hlavní hygienik.

"Onemocním-li, mám-li zvýšenou teplotu, svalové bolesti, bolesti hlavy, začínám smrkat, pokašlávat, zůstanu opravdu doma," dodal hygienik.

Upřesnil, že nemocný se má vypotit, nechodit do kolektivu, či do práce. "Nesmrkám v tramvaji ani autobusu, je to naprosto elegantní ochrana," podotkl Vít.

V Česku zasedne nákazová komise
O dalším postupu v Česku bude v úterý jednat nákazová komise. Podle ministra zemědělství Petra Zgarby bude například zvažovat opatření týkající se obchodu s živou drůbeží a dalším rizikovým zbožím. Může také rozhodovat o zpřísnění prevence.

"Česko musí využít všechny dostupné prostředky, aby se nákaza na jeho území nedostala," dodal.

Ptačí chřipka může vážně ohrozit chovatele drůbeže. V Česku je podle Zgarby asi sedm stovek velkochovů a statisíce malých chovatelů. Celkově se v Česku chová asi 40 milionů kusů různých druhů drůbeže. Smrtící virus H5N1, který se už objevil v Rumunsku a Turecku, přitom může celé hospodářství zdecimovat.  Na případných nákladech by se podílel stát.

Tepelně zpracované maso je bezpečné
Pokud by se ptačí chřipka do Česka dostala, následovalo by utracení zvířat z postižených chovů a přísná opatření v ochranných pásmech od třech do deseti kilometrů od zasažených lokalit.

"Virus H5N1 je nebezpečný i pro člověka. Sám o sobě ale není virem, který by navodil pandemii u lidí," uvedl šéf Státní veterinární správy Milan Malena. Virus by totiž musel zmutovat tak, aby byl přenosný z člověka na člověka.

"Jakékoli obavy z možnosti nakažení při požití tepelně opracovaných potravin z drůbežího masa jsou neopodstatněné, protože i pokud by byl virus přítomen, je spolehlivě likvidován už při teplotě 70 stupňů Celsia," zdůraznil Malena.

Veterináři dále provádějí kontroly a laboratorní vyšetření importovaných ptáků ze třetích zemí, u kterých hrozí riziko možného přenosu po kontaktu s původcem onemocnění. Zabavují se rovněž rizikové potraviny k osobní spotřebě, a to na vstupních místech do EU. Pro Česko je tímto místem letiště Ruzyně. - více zde

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video