Do čela žalobců nastoupil Zeman, o osudu Vesecké bude jasno v půli ledna

  12:42aktualizováno  12:51
Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ujal funkce. Jeho předchůdkyně Renata Vesecká zatím zůstává na zastupitelství a bere si řádnou dovolenou. Její další osud by měl být znám v druhé polovině ledna.

Renata Vesecká a Pavel Zeman | foto: MF DNES

"S paní Veseckou budeme řešit, kde v rámci státního zastupitelství chce působit. I nadále zůstává státní zástupkyní Nejvyššího státního zastupitelství," prohlásil Zeman.

Zeman dnes také řekl, že chce Nejvyššímu státnímu zastupitelství dodat na důvěryhodnosti a zlepšit komunikaci jak uvnitř úřadu, tak navenek. Zaměří se především na podporu poškozených a lepší vymáhání peněz, které zločinci získali trestnou činností.

co se má změnit

Zeman chce lepší komunikaci uvnitř zastupitelství i navenek. Lépe bojovat s korupcí a účiněji konfiskovat zisky z nezákonné činnosti. Více podporovat poškozené. Zeman a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chtějí také větší nezávislost státních zástupců. Začne také debata o zřízení zcela nového speciálního státního zastupitelství pro boj s korupcí a se závažnou hospodářskou trestnou činností.

Kam s ní?

Nový nejvyšší žalobce už dříve naznačil, že Vesecká bude chtít na Nejvyšším státním zastupitelství zřejmě zůstat, zatím ale není jasné, na jakém postu.

Podle zákona je totiž státní zástupce téměř neodvolatelný. Aby jeho funkce zanikla, musel by být například odsouzen za úmyslný trestný čin, zbaven svéprávnosti nebo projít kárným řízením, které by o zbavení funkce rozhodlo. Nic z toho se ale u Vesecké nestalo.

Také přeložení na jiné zastupitelství je možné jen se souhlasem samotného žalobce. Vesecká se tak o dobře placený post bát zřejmě nemusí.

Ještě před nějakou dobou se mluvilo o tom, že by se mohla vrátit do čela žalobců v Hradci Králové. To by ale musela odejít jejich současná vedoucí Anna Jahodová, a tu nikdo kvůli Vesecké odvolat nechce.

Všichni proti Vesecké

Veseckou už koncem října odvolala vláda. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v listopadu řekl, že podle jeho názoru by Vesecká neměla vykonávat mezi žalobci vedoucí funkci.

Věci veřejné původně chtěly, aby o osudu Vesecké bylo rozhodnuto do voleb. Pak se ale smířily s variantou "sice pozdě, ale aspoň něco". Ministr vnitra, který se prezentuje hlavně jako bojovník proti korupci, od svého nástupu několikrát uvedl, že právě státní zástupci jsou často brzdou jeho snahy o vymýcení korupce.

Vůle odvolat Veseckou ale panovala u všech stran, které mají zastoupení ve vládě. Po odchodu Vesecké volala i organizace Transparency International, bojující proti korupci.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

pavel zeman

Zemanovi je 38 let. Po studiu na gymnáziu vystudoval Právnickou a Filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Po jmenování státním zástupcem působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté na Nejvyšším zastupitelství v Brně. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, byl zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí. Od května 2004 zároveň působí i jako státní zástupce na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Mluví anglicky, francouzsky a německy. Podílel se například na zatčení a předání Barbory Škrlové, obviněné v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii. Není spojen s žádnou politickou stranou.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Pozor na okresní kmotry, radil novým soudcům prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě čtyřicet nových soudců. (10....

Prezident Miloš Zeman ve středu odpoledne jmenoval nového předsedu olomouckého vrchního soudu. Stal se jím jeho...

Vražedkyni Janákovou neznásilnili dozorci, otcem jejího dítěte je vězeň

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Vražedkyni Petru Janákovou neznásilnili dozorci ve vazbě, jak tvrdila. Otcem jejího dítěte je jeden z trestanců. Uvedl...

Lidé umírají v USA kvůli THC, řekl v Rozstřelu obchodník s e-cigaretami

Prezident Komory elektronického kouření Robert Hrdlička v diskusním pořadu...

Češi se podle prezidenta Komory elektronického kouření Roberta Hrdličky nemusí obávat zdravotních problémů spojených s...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ VE SKLADU S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz