Do čela žalobců nastoupil Zeman, o osudu Vesecké bude jasno v půli ledna

  12:42aktualizováno  12:51
Nový nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se ujal funkce. Jeho předchůdkyně Renata Vesecká zatím zůstává na zastupitelství a bere si řádnou dovolenou. Její další osud by měl být znám v druhé polovině ledna.

Renata Vesecká a Pavel Zeman | foto: MF DNES

"S paní Veseckou budeme řešit, kde v rámci státního zastupitelství chce působit. I nadále zůstává státní zástupkyní Nejvyššího státního zastupitelství," prohlásil Zeman.

Zeman dnes také řekl, že chce Nejvyššímu státnímu zastupitelství dodat na důvěryhodnosti a zlepšit komunikaci jak uvnitř úřadu, tak navenek. Zaměří se především na podporu poškozených a lepší vymáhání peněz, které zločinci získali trestnou činností.

co se má změnit

Zeman chce lepší komunikaci uvnitř zastupitelství i navenek. Lépe bojovat s korupcí a účiněji konfiskovat zisky z nezákonné činnosti. Více podporovat poškozené. Zeman a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chtějí také větší nezávislost státních zástupců. Začne také debata o zřízení zcela nového speciálního státního zastupitelství pro boj s korupcí a se závažnou hospodářskou trestnou činností.

Kam s ní?

Nový nejvyšší žalobce už dříve naznačil, že Vesecká bude chtít na Nejvyšším státním zastupitelství zřejmě zůstat, zatím ale není jasné, na jakém postu.

Podle zákona je totiž státní zástupce téměř neodvolatelný. Aby jeho funkce zanikla, musel by být například odsouzen za úmyslný trestný čin, zbaven svéprávnosti nebo projít kárným řízením, které by o zbavení funkce rozhodlo. Nic z toho se ale u Vesecké nestalo.

Také přeložení na jiné zastupitelství je možné jen se souhlasem samotného žalobce. Vesecká se tak o dobře placený post bát zřejmě nemusí.

Ještě před nějakou dobou se mluvilo o tom, že by se mohla vrátit do čela žalobců v Hradci Králové. To by ale musela odejít jejich současná vedoucí Anna Jahodová, a tu nikdo kvůli Vesecké odvolat nechce.

Všichni proti Vesecké

Veseckou už koncem října odvolala vláda. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v listopadu řekl, že podle jeho názoru by Vesecká neměla vykonávat mezi žalobci vedoucí funkci.

Věci veřejné původně chtěly, aby o osudu Vesecké bylo rozhodnuto do voleb. Pak se ale smířily s variantou "sice pozdě, ale aspoň něco". Ministr vnitra, který se prezentuje hlavně jako bojovník proti korupci, od svého nástupu několikrát uvedl, že právě státní zástupci jsou často brzdou jeho snahy o vymýcení korupce.

Vůle odvolat Veseckou ale panovala u všech stran, které mají zastoupení ve vládě. Po odchodu Vesecké volala i organizace Transparency International, bojující proti korupci.

Předchozí nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová označila Veseckou na sklonku roku 2007 v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.

pavel zeman

Zemanovi je 38 let. Po studiu na gymnáziu vystudoval Právnickou a Filozofickou fakultu na Univerzitě Karlově v Praze. Po jmenování státním zástupcem působil na Okresním i Krajském státním zastupitelství v Plzni, poté na Nejvyšším zastupitelství v Brně. V roce 2004 se stal prvním zástupcem ČR u Eurojustu, byl zároveň nejmladším zástupcem v této právní organizaci ze všech členských zemí. Od května 2004 zároveň působí i jako státní zástupce na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství v Brně. Mluví anglicky, francouzsky a německy. Podílel se například na zatčení a předání Barbory Škrlové, obviněné v kauze týrání chlapců z Kuřimi. Spolupracoval také při zadržení uprchlého odsouzeného vraha Romana Čabrady ve Francii. Není spojen s žádnou politickou stranou.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Na smíchovském břehu Vltavy cvičně vyrostly protipovodňové zábrany

Celodenní protipovodňová cvičení v Praze odstartoval ráno test vrat na...

Zejména na smíchovském břehu Vltavy proběhl v sobotu nácvik stavby protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Z Bruselu do Afriky nebo k sekačce. Co dělají bývalí europoslanci?

Europoslanec Pavel Telička z politického hnutí Hlas sleduje v pražském štábu...

MF DNES zjišťovala, co dělají bývalí europoslanci, kteří po letošních volbách skončili ve funkci. Například Miroslav...

První podzimní týden přinese teploty kolem dvacítky, přibudou místní srážky

Teplo a příjemné počasí přes den, ráno se drží mlhy a nízká teplota. Ranní mlha...

V prvním podzimním týdnu se podle meteorologů výrazně neochladí. Babí léto tak bude pokračovat až do konce září....

Najdete na iDNES.cz