Do Boleslavi dorazila voda z hor

  8:56aktualizováno  8:56
Povodňová vlna z části Krkokonoš a Jizerských hor, kde dva dny hustě pršelo, dorazila do Mladé Boleslavi. Proto tu vyhlásili třetí, nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Jizera tu kulminuje. Podle vodohospodářů však bezprostřední ohrožení obyvatel nehrozí, na horním toku už Jizera dokonce opadá.

V Bakově, který je několik kilometrů po proudu nad Boleslaví, brzo ráno proteklo za vteřinu korytem Jizery 300 metrů krychlových vody a řeka byla hluboká přes pět metrů.

Zvýšená hladina v okresu žádné škody nezpůsobila, voda se nikde výrazně nevylila z břehů. Pouze v severní části okresu Jizera v níže položených místech zalila některé komunikace.

Mladoboleslavský starosta Jaroslav Polívka předpokládá, že stav ohrožení ve městě bude odvolán kolem poledne. Uvedl, že ani při vyhlášení třetího stupně na území města záplavy bezprostředně nehrozí. Jeho vyhlášení mělo podle něj spíše preventivní charakter.

I Labe bude stoupat
Vodohospodáři očekávají vzestup hladiny Labe na jeho středním toku, kam steče voda z Krkonoš. Předpokládají, že řeka ve střední části místy dosáhne prvního, nejnižšího stupně povodňové aktivity

V horní části by měla řeka klesat, ovšem vzhledem k přesycenosti povodí může voda za deště rychle stoupnout.

DÁLE ČTĚTE

Silný vítr vyvracel stromy

Poryvy větru v neděli zabily tři lidi

Pondělí: nejhůř bylo na horním toku Labe
Vpodvečer začala hladina Jizery na většině míst horního toku klesat nebo se alespoň její vzestup zastavil. "V Jablonci nad Jizerou Jizera klesá, je tu už pouze druhý povodňový stupeň. Voda ustupuje i v Semilech," uvedl tiskový mluvčí semilského okresního úřadu Radim Pochop.

Těsně pod úrovní třetího povodňového stupně se hladina Jizery zastavila i v Železném Brodě. "Vypadá to na klidnou noc. Meteorologové sice hlásí na noc dešťové přeháňky, ale je možné, že třetí stupeň nebudeme muset nakonec vůbec vyhlásit," poznamenal starosta Václav Horáček. V průběhu odpoledne stoupala hladina Jizery v Železném Brodě o dvacet centimetrů za hodinu a povodňová komise očekávala vyhlášení třetího povodňového stupně již kolem šestnácté hodiny.

Nejhůř bylo na přítoku Jizery Kamnici u Tanvaldu, kde byl vyhlášen třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení.

Vydatný déšť vedl na Labi pod Špindlerovým Mlýnem k vyhlášení třetího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení. Ten byl během noci už odvolán.

Hladina se zvedla na odtoku labské vody z přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem. První stupeň platil na Úpě v Horním Maršově na Trutnovsku a České Skalici na Náchodsku.

Královédvorský starosta Viktor Švub potvrdil, že Labe ve městě mírně zaplavilo silnice ústící k řece. Nečeká však, že by se opakovala situace z loňského jara, kdy město postihla mohutná povodeň. Přehrada Les Království má podle Švuba pro zadržení vody ještě poměrně velkou rezervu osmi výškových metrů.

Přívaly vod zatím žádné materiální škody nenapáchaly. V Rudníku a Mladých Bukách na Trutnovsku hrozilo kvůli ucpaným propustím pod mosty zaplavení silnic, obce však včas hrozící nebezpečí odstranily.

Voda hrozila hlavně od Krkonoš
Hladiny podle Staňka stále stoupaly hlavně v oblasti západních Krkonoš. "Na říčce Kamenici platí druhý stupeň, stejně tak na říčce Smědá, která od nás teče do Polska," upřesnil situaci. 

Labská přehrada ve Špindlerově mlýně upouštěla odpoledne 50 krychlových metrů za vteřinu. Staněk potvrdil, že neškodný průtok je až do stovky krychlových metrů. Přehrada má tak dostatečnou rezervu na to, aby pokračující deště zvládla.

"V Jizerských horách i Krkonoších od víkendu hustě prší, hladiny se zvedají," řekl také zástupce ředitele jabloneckého závodu Povodí Labe Jaroslav Rydl.

Sledujte zprávy, doporučují meteorologové
Meteorologové doporučují, aby lidé sledovali zprávy o vývoji počasí a mohli se tak včas připravit na možné nebezpečí. Podle vodohospodářů ale zatím bezprostřední nebezpečí, že by se řeky vylily z břehů, nehrozí.

V Krkonoších za neděli napršelo kolem 60 litrů vody na metr čtvereční. Žádné materiální škody stoupající Labe zatím nezpůsobilo.

Ostatní řeky jsou zatím bez povodňových stupňů. Vodohospodáři ale nevylučují, že by mohl být ještě dnes vyhlášen první povodňový stupeň na Úpě pramenící v Krkonoších.

Déšť provázel ochlazení a silný vítr
Přeháňky s sebou přinesly i citelné ochlazení provázené prudkým větrem. Jeho poryvy v neděli zabily tři lidi.

V Krkonoších dokonce napadl první sníh (podrobnosti najdete v článku - viz tabulku).

Meteorologové zvednuté řeky předpověděli
Už v páteční předpovědi počasí meteorologové varovali, že vydatné víkendové deště, můžou zvednout hladiny řek.

A to zejména na Šumavě v Českém lese, postupně také toků v nižších polohách povodí Berounky a střední Vltavy. Na českých horách za 24 hodin napršelo 40 až 50 milimetrů vody.

PŘEDPOVĚĎ POČASÍ

V pondělí bude kolem hluboké tlakové níže nad Baltským mořem proudit do České republiky studený vzduch od severozápadu.

V noci bude oblačno až zataženo a místy déšť, na severu a severovýchodě území četnější. Noční teploty 9 až 5 stupňů. Přes den bude většinou oblačno až zataženo a občas déšť. Denní teploty 9 až 14 stupňů. Teplota vzduchu v nadmořské výšce 1000 metrů bude šest stupňů. Vítr bude nadále silný. V průměru bude dosahovat rychlosti 40 kilometrů za hodinu, na hřebenech až 90 kilometrů.

V úterý a ve středu bude do střední Evropy pokračovat příliv studeného a vlhkého vzduchu od severozápadu. V úterý bude většinou oblačno a místy přeháňky. Noční teploty 10 až 6, denní teploty 11 až 15 stupňů. Stejný ráz počasí se očekává i ve středu.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Vytvořme předvolební blok proti Babišovi, vyzval strany Rakušan

Tisková konference STAN před jednáním Sněmovny, na snímku zleva Vít Rakušan a...

Předseda STAN Vít Rakušan věří, že strany, které vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě, vytvoří předvolební blok, který...

Správci opět povolili omezené kácení na Rejvízu kvůli kůrovci, čelí kritice

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti...

Žádné chemické látky a kácení jen velmi omezeně. Tak zní ve zkratce nová pravidla pro ochranu lesa, která nasadila v...

Většina Sněmovny je proti většině občanů, řekl Fiala k pokusu povalit vládu

Premiér Andrej Babiš při jednání Poslanecké sněmovny o důvěře (12. července...

Vláda Andreje Babiše čelí ve Sněmovně podruhé za necelý rok pokusu opozice vyslovit jí nedůvěru. Jen tři dny poté, kdy...

Najdete na iDNES.cz