Češi dluží za popelnice půl miliardy, platby se ještě zvýší

  1:09aktualizováno  1:09
V registru dlužníků je spousta lidí, kteří neplatili za svoz odpadu. Dohromady Češi dluží 500 milionů korun. Poslanci chtějí v dubnu schválit novelu zákona, podle které by se mohly poplatky za popelnice zvýšit až o polovinu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Ostravané dluží svému magistrátu 120 milionů korun - jen za svoz odpadu. V Kladně dělá dluh 55 milionů. Další stovky měst a obcí jsou na tom podobně. Všude mají velké množství neplatičů za svoz komunálního odpadu. Celkový dluh činí minimálně půl miliardy korun.

Hlavně ve větších městech kvůli tomu přibývá exekucí. Například Vsetín už ohlásil, že na ty, kdo za odpad nezaplatí do konce dubna nebo si případně nezajistí splátkový kalendář, pošle exekutory. Praha jen loni podala více než dvě stě návrhů na exekuci.

Podobných případů přitom může přibývat - poplatky za popelnice se mají od příštího roku zvýšit.

Popelnice ještě podraží

Poslanci zřejmě už v dubnu schválí novelu zákona, která zvýší maximální sumu, již mohou obce od lidí požadovat. Dnes je to až pět set korun na osobu a rok.

Jak se platí za odpad

- Každá obec si může určit výši poplatku sama. Ale musí dodržet maximální limit - dnes je to 500 korun na osobu a rok. Z toho 250 korun je za tříděný odpad a 250 korun za směsný.

- Od příštího roku zůstane limit na tříděný odpad 250 korun, ale limit na směsný se zvýší - buď až do výše skutečných nákladů obce, nebo na 750 korun.

Poslanci buď prosadí neomezenou sumu, respektive částku, která zcela pokryje náklady obce na likvidaci odpadu, nebo projde senátní návrh - strop tisíc korun. "Náklady obcí se pohybují od 450 do 670 korun na osobu, ale jsou i obce, kde přesahují 800 korun," říká senátor Ivo Bárek.

Spoluautor novely Jan Husák (TOP 09) tvrdí, že zvýšení poplatku bude lidi motivovat, aby třídili odpad. "Limit na tříděný odpad totiž zůstane stejný, 250 korun (dnes polovina z maximální sumy - pozn. red.). A zvýší se jen suma za směsný odpad. Člověk, který bude třídit, sníží objem směsného odpadu a obec bude muset další rok poplatek snížit," vysvětluje Husák.

Návrh má však mnoho odpůrců, například primátora Teplic a senátora Jaroslava Kuberu (ODS). V jeho městě neplatí lidé ani korunu. "Je to služba lidem. Argument o motivaci k třídění odpadu je nesmysl. Jak asi na sídlištích spočítáte, kdo kolik vytřídil. Počet exekucí výrazně stoupne," varuje Kubera.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

U železniční trati unikal plyn, mezi Zdicemi a Berounem nejezdily vlaky

Ilustrační snímek

Na trati u Berouna dopoledne železničáři přerušili provoz kvůli většímu úniku plynu, který vznikl při výkopových...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Najdete na iDNES.cz