Lidé s exekucí nevěří v demokracii. Trpí stresem, politika je nezajímá

  15:02aktualizováno  16:44
Zkušenost s exekucí snižuje důvěru lidí v demokracii i ve státní instituce, naopak ale zvyšuje míru každodenního stresu. Lidem s dluhovými problémy je také často zcela lhostejné, jaký režim v zemi vládne. Vyplývá to z nového průzkumu mezi ekonomicky aktivními lidmi.

Exekuce je stresující záležitost pro každého. | foto: Profimedia.cz

Rezignace a apatie, tak by se dal popsat stav lidí, kteří se potýkají s nízkými příjmy a exekucemi. Mezi lidmi, kteří patří do této skupiny obyvatelstva, považuje demokracii za nejlepší režim pouze každý pátý. To je hluboko pod průměrem celé České republiky podle dřívějšího průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění, podle kterého celkově podporuje demokracii 56 procent obyvatel. Výzkum provedl Median pro internetový deník Alarm a zabývá se výhradně lidmi s podprůměrnými příjmy.

Výsledky Medianu k tomu, jak lidé s podprůměrnými příjmy vnímají demokracii.

Výsledky Medianu k tomu, jak lidé s podprůměrnými příjmy vnímají demokracii.

Přiklánějí se tedy lidé ve složité finanční situaci k extrémizmu a totalitě? Nic takového z čerstvých statistik Medianu nevyplývá. Podpora autoritativní formy vlády se v této skupině pohybuje na úrovni 23 procent, to je jen o jedno procento více než u celorepublikového průměru a může jít o statistickou odchylku. Většina z postižených si myslí, že v jejich životní situaci je jednoduše jedno, jaká forma vlády ve státě panuje.

„Pro lidi, jako jsem já, je jedno, zda máme demokratický nebo nedemokratický režim,“ to byla nejčastější dotazníková odpověď lidí, kteří mají v posledních pěti letech zkušenost s exekucí, a kteří zároveň patří mezi obyvatele s nejnižšími příjmy a shodlo se na ní celých 56 procent občanů, kteří spadají do této skupiny. V celé populaci s nimi přitom sdílí tento názor pouhých 16 procent lidí.

Téměř polovina lidí z této statistické skupiny, celých 49 procent, navíc vkládá do institucí jako je vláda, soudy, nebo Evropská unie jen málo důvěry. I zde se ukazuje, že exekuce může mít velký vliv na vnímání světa v kterém člověk žije. U zbytku lidí, kteří sice mají nízké příjmy, ale nemají s exekucí zkušenost, totiž nízkou důvěru v instituce vyjádřilo o 20 procent respondentů méně.

Lidé, kteří mají zkušenosti s exekucí cítí také intenzivnější míru stresu. Obecně popsalo v celé skupině lidí s podprůměrnými příjmy svoji hladinu stresu jako velmi vysokou sedmnáct procent lidí, ti kteří ale v této skupině měli v posledních letech zkušenost s exekucí cítí vysokou hladinu stresu ve 27 procentech. 

Ve vůbec nejohroženější skupině, tedy mezi lidmi s nízkými příjmy pociťoval velmi vysokou hladinu stresu víc jak každý třetí, konkrétně 35 procent dotázaných. Jen pro srovnání, velmi vysokou hladinu stresu pociťoval ve skupině, která sice měla podprůměrný příjmem, zároveň ale byla středoškolsky vzdělaná, a především neměla s exekucí zkušenost, pouze každý desátý.

Výsledky šetření společnosti Median o tom, kvůli čemu nejčastěji končily...

Výsledky šetření společnosti Median o tom, kvůli čemu nejčastěji končily tuzemské domácnosti v exekuci.

Nejčastějšími důvody, proč se lidé dostávali do exekuce byly podle statistik především nesplacené úvěry a půjčky. Ze statistického vzorku kvůli tomuto druhu zadlužení dostalo do exekuce 57 procent dotázaných. Hned dalším důvodem byly nezaplacené poplatky za nájem a energie v exekuci kvůli tomu skončila téměř čtvrtina respondentů. V sedmnácti procentech končili lidé v exekuci kvůli poplatkům za telefon, finanční služby a podobně. 

Společnost Median se zabývala vztahem chudoby a exekucí na vzorku 819 lidí z celé České republiky. Vybrány byla pouze věková skupina v rozmezí od 18 do 65 let. Jedná se tedy o české občany, kteří jsou v ekonomicky produktivním věku. Zároveň však do vzorku zahrnula pouze ty, kteří patří do chudší poloviny obyvatelstva, tedy lidi s podprůměrnými a nízkými příjmy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Nepovinnou vakcínu proti meningokokovi budou hradit pojišťovny

očkování

Ministerstvo zdravotnictví plánuje, že některé nepovinné vakcíny budou hrazeny pojišťovnou. Jako první by to mohl být...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

VIDEA TÝDNE: Letící kus ledu, podezřelí ve vazbě a zavřené Richtrovky

Z dodávky odlétl kus ledu a poškodil protijedoucího

Nejpopulárnějším videem tohoto týdne se na iDNES.tv stal dramatický záběr z palubní kamery, který zachytil letící kus...

Najdete na iDNES.cz