V devíti nezaplatila pokutu, teď dluží 130 tisíc. Pomůže jí nový zákon

  15:23aktualizováno  15:23
Michaela se v šestnácti letech dozvěděla, že proti ní úřady vedou exekuce. V devíti nezaplatila pokutu, a když k Michaele konečně doputovala informace o sankcích, vymáhané částky už přesáhly 130 tisíc korun. Takových lidí žijí v Česku desetitisíce. Pomoci by jim mohla novela insolvenčního zákona.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Když bylo Michaele devět let, pokutoval ji revizor za jízdu načerno. Pokutu dívka nezaplatila. Důsledky ji dostihly o sedm let později, když se v šestnácti letech vydala do banky, aby si zřídila bankovní účet kvůli první brigádě. Náctiletá dívka zjistila, že jsou proti ní vedeny exekuce. 

Michaelin otec si navíc zřídil u operátora paušál na Michaelino jméno a účty neplatil. Dluh se proto ještě zvýšil. Vymáhané částky tak přesáhly 130 tisíc korun. Ačkoliv se Michaela snaží a při studiu pracuje na několika brigádách zároveň, nemá příliš optimistické vyhlídky, že dluh v dohledné době splatí.

V Česku jsou přitom dětských dlužníků tisíce – exekutorská komora v minulém roce evidovala celkem 3 476 exekucí vůči lidem mladším osmnácti let. Z toho 2 213 dětí bylo mladších patnácti let.

Počet lidí, kteří v České republice čelí exekucím za dluhy, které jim vznikly v dětství, pak odhaduje organizace Člověk v tísni na desetitisíce. „Jde často o případy, kdy původní bagatelní dluh raketově narostl díky neadekvátním odměnám exekutorům a advokátům do nesplatitelných výšin. Pokládáme to za zvrácenost, která nemá v Evropě obdoby,“ přiblížil Martin Kovalčík z Člověka v tísni.

Statisícové dluhy

Podobná situace potkala i Pavla. Ve dvanácti letech mu zemřel otec, jehož byl Pavel jediným dědicem. Otec však měl půjčky a jeho dluh byl o téměř devadesát tisíc korun vyšší, než jeho majetek. A protože Pavlova matka toto dědictví neodmítla, Pavel se znenadání ocitl v dluzích. Do jeho osmnácti let vystoupaly na úrocích na více než dvě stě tisíc, informoval Člověk v tísni na webu Zadlužené děti.

Právě takovýmto situacím má zabránit novela insolvenčního zákona, kterou poslanci ve středu schválili. Podle té by lidé s dluhy z dětství mohli být oddluženi ve zvýhodněném režimu, pokud aspoň dvě třetiny dluhů vznikly před dovršením 18 let věku. Peněžitých závazků by se mohli zbavit za tři roky, pokud budou plnit podmínky oddlužení. 

Poslanci hladce schválili snazší oddlužení lidí s dluhy z dětství

Organizace Člověk v tísni to vítá, jednodušší způsob oddlužení je podle něj krokem správným směrem. „Těmto lidem umožní snazší vstup do života,“ dodal Kovalčík.

A co věřitel?

Situace však nebývá vždy černobílá. Kromě lidí, kteří si své dluhy nezavinili, podle advokátky Aleny Vlachové existují i lidé, kterým vznikl dluh v nezletilosti jejich vinou. Příkladem je podle ní situace, kdy starší dítě způsobí škodu nedbalostí – například při řízení skútru.

Podle Vlachové je navíc při zjednodušování oddlužování třeba brát ohled i na věřitele. „Je to někdo, kdo přišel o svoje peníze nebo mu byla způsobena škoda. A není jím vždycky nějaký ‚zlý lichvář‘. Vždyť i věřitelem může být někdo, komu pohledávka vznikla v době nezletilosti, senior či osoba se zdravotním postižením,“ přiblížila. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Nový fígl. Češi vydávají své psy za asistenční a mohou s nimi kamkoliv

Asistenční psi

Jsou místa, kam běžného psa nepustí. Nemůže na palubu letadla, zákaz vstupu psů také často platí v restauracích či...

Najdete na iDNES.cz