Europoslanec Ransdorf slibuje, že dluh splatí do pátku. Půjčí mu firmy

  19:18aktualizováno  19:18
Europoslanec Miloslav Ransdorf se snaží na poslední chvíli zvrátit dražbu svého majetku. Jeho advokát Roman Havlín iDNES.cz řekl, že politik sehnal peníze na umoření celého sedmimilionového dluhu. Většinu částky mu půjčí dvě české firmy. Dluh by měl splatit do pátku 14. června. Dražba majetku je nařízena na 26. června.

Miloslav Ransdorf (KSČM) při volbách do Europarlamentu (7. června 2009) | foto: Josef VostárekMF DNES

"Je uzavřena smlouva, na základě které je ten dluh splácen. Do pátku by měl být zcela doplacen a tím pádem se dražba konat nebude," řekl iDNES.cz Havlín.

Podle něj jde o dluh sedm milionů korun, které komunistický europoslanec Miloslav Ransdorf splácí postupně. Z toho tři miliony dluží politik spořitelnímu družstvu Unibon, jež je nyní již v likvidaci.

Právě kvůli pohledávce Unibonu vydala exekutorka Ivana Pýchová v polovině dubna dvě rozhodnutí, a poslala tak do dražby Ransdorfův majetek. Konkrétně dům se zahradou v pražské Libuši a byt v Záběhlicích. To vše v hodnotě převyšující 11 milionů korun. Dražba byla nařízena na 26. červen (více čtěte zde).

"Zda se bude konat, zatím nevím. V pondělí ráno mi právní zástupce pana Ransdorfa oznámil, že peníze jsou na cestě. Zatím nedorazily, takže počítám s tím, že jasno bude na konci tohoto týdne," řekla iDNES.cz Pýchová. Podotkla, že převod technicky může skutečně trvat i několik dnů. "Z vlastní zkušenosti vím, že čtyři dny pro banky nejsou žádná doba," tvrdí.

Ti, kdo politikovi půjčili, chtějí, aby zůstal v europarlamentu

Kdo konkrétně Miloslavu Ransdorfovi půjčil, právník nyní nechce uvést s tím, že nejprve musí od věřitelů získat souhlas. Podle něj by to ale měla být jen formalita, Havlín nepředpokládá, že by věřitelé chtěli zůstat v anonymitě.

Havlín po otázkách iDNES.cz upřesnil, že peníze politikovi půjčují dvě české firmy. Celkem od nich dostane přes šest milionů korun. "Částka se pohybuje mezi šesti až sedmi miliony, přesně vám to v tuto chvíli neřeknu," řekl politikův právník s tím, že věřitelé jsou dva. Nejde o banky, ale dvě obchodní společnosti z České republiky. "Nejsou orientované na žádnou politickou stranu a jejich důvodem ke konání není určitě politické přesvědčení," doplnil.

Podle Havlína dluhy europoslanec splácí postupně v několika splátkách. To, co mu nepůjčí firmy, Ransdorf doplatí ze svého. "Jsou to jednak jeho vlastní peníze a pak prostředky lidí, kteří věří, že doktor Ransdorf jim je splatí. A nechtějí, aby peníze, které dluží, byly překážkou pro jeho opětovné zvolení poslancem Evropského parlamentu, protože jde o jednoho z mála lidí, kteří tam mohou být České republice prospěšní. Bez ohledu na jeho osobní problémy by tam měl být a práci pro Českou republiku a Evropu vykonávat," je přesvědčený Havlín.

To, že by Ransdorf měl být na kandidátní listině voleb do europarlamentu, zatím komunistická strana nepotvrdila. "O zařazení kandidátů na kandidátní listiny rozhodne Ústřední výbor KSČM na svém jednání v únoru 2014," sdělil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Politik se pojistil odsunem termínu dražby

I kdyby politik peníze v červnu nakonec nesplatil, jasné je, že dražba se v původním termínu stejně neuskuteční. Europoslanec podal proti dvěma dražebním vyhláškám odvolání. "Dražba bude s největší pravděpodobností odročena, protože bylo podáno odvolání ze strany povinného," uvedla Pýchová.

"Podal jsem odvolání po vydání dražební vyhlášky v zákonné lhůtě. Uvedl jsem důvody, které zákon připouští jako legitimní a legální," potvrdil bez upřesnění Havlín. "Odvolání bylo odůvodněno tím, že prodej majetku pana Ransdorfa a jeho manželku nadmíru postihuje," doplnila Pýchová.

O odvolání bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 4.

"Pokud dluh bude splacen podle uzavřené dohody, dá se předpokládat, že soud odvolání zamítne, protože bude bezpředmětné. Nebo ten návrh bude vzat zpět. Zcela určitě ale odvolání nebude překážkou k uzavření celé té záležitosti," podotkl Havlín. "Pokud peníze dorazí, dražba bude samozřejmě zrušena," potvrdila soudní exekutorka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Příští týden se vrátí tropická vedra, v září teploty klesnou k 21 stupňům

Děti se osvěžují na koupališti Pohoda v Sezimově Ústí. (26. června 2019)

V příštím týdnu mohou ještě teploty v Česku vystoupat na tropických 30 stupňů Celsia. Bude však více pršet. Na začátku...

Bojovníci za práva zvířat prošli Prahou. Happening pokračoval na Václaváku

Několik stovek lidí 17. srpna 2019 krátce po poledni vyrazilo z pražského...

Stovky lidí krátce po poledni vyrazily z pražského Klárova na pochod, jímž chtěli upozornit na násilí, jehož se lidé...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz