Dlouhý tvrdí, že má 53 tisíc podpisů. Na soud se obrátila i Bobošíková

  • 90
Ekonom Vladimír Dlouhý podal k Nejvyššímu správnímu soudu stížnost proti svému vyřazení z přímé volby prezidenta. Doručil ji osobně ve středu ráno. Dlouhý tvrdí, že ministerstvo škrtlo řadu podpisů neprávem. K soudu už dorazila i stížnost další vyškrtnuté kandidátky Jany Bobošíkové.

Vladimír Dlouhý se brání proti pátečnímu vyřazení z prezidentské volby. Kromě toho, že zpochybnil způsob výpočtu neplatných podpisů (více čtěte zde), upozornil i na další nesrovnalosti v ministerské kontrole petičních listů.

Dlouhý tvrdí, že celou řadu podpisů jeho sympatizantů ministerstvo škrtlo neprávem, neboť to byly podpisy skutečných, "ztotožněných" lidí, jen například s chybou v adrese nebo jiném údaji. "Většinou šlo totiž o nepřesnost, která nemá takovou váhu, aby řádnému občanovi ubírala jeho právo vyjádřené svým podpisem,“ řekl Dlouhý. 

V několika případech vnitro podle Dlouhého škrtlo podpisy, které byly zcela správně. Dlouhý uvedl, že má dostatek platných podpisů, aby se mohl volby zúčastnit - přes 53 tisíc z celkových 59 tisíc, které se mu podařilo nasbírat.

Dlouhý ovšem ověřil jen zlomek podpisů. "Zkontrolovali jsme 62 záznamů, na víc jsme neměli čas a možnost. Z toho jsme našli 12, kde ti lidé existují, a v jednom nebo dvou případech jsme našli i další věci," uvedl Dlouhý. Z toho pak odhadl celkový počet platných podpisů na 53 tisíc

Někdejší ministr spoléhá na Nejvyšší správní soud. K Ústavnímu soudu se v případě neúspěchu obracet nehodlá, nechce zdržovat přímou volbu.

Soud má zatím osm stížností

Vnitro rozhodlo, že po odpočtu neplatných podpisů klesl počet signatářů Dlouhého kandidatury pod předepsanou hranici 50 tisíc. "Věřím, že mou argumentaci soud uzná a umožní mi řádně kandidovat na prezidenta," uvedl Dlouhý v pondělí.

Volba prezidenta

Podobně jako někdejší ministr průmyslu Dlouhý dopadli při registraci i Jana Bobošíková a Tomio Okamura. Podpisy ministerstvo vyřazovalo například kvůli tomu, že šlo o duplicitní údaje, případně signatáře nenašlo v evidenci obyvatel. Škrtalo také ty, kteří ještě nedosáhli plnoletosti nebo neměli české občanství (o vyřazení kandidátů čtěte zde).

Řada neplatných jmen patřila zemřelým voličům (kdo jich měl nejvíce, čtěte zde).

Už v pondělí podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu Jiří Kesner, jenž shromáždil jen 54 podpisů. V úterý Kesner podle mluvčí soudu Sylvy Dostálové přidal druhou stížnost a soud postupně obdržel také podněty od Okamury, advokátky Kláry Samkové, bývalého disidenta Petra Cibulky a právníka Karla Světničky. Jako poslední se zatím na soud obrátila Jana Bobošíková.

Sedmičlenný volební senát musí rozhodnout o všech stížnostech do 13. prosince. Poté se mohou stěžovatelé případně obrátit ještě na Ústavní soud, který žádnou lhůtu k rozhodnutí nemá. První kolo přímé volby prezidenta se má podle plánu konat v pátek a sobotu 11. a 12. ledna 2013.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video