Dnešní děti čeká dlouhý život. Budou žít do sta let, míní lékaři

  0:29aktualizováno  0:29
Každý rok se Čechům prodlužuje doba dožití o tři měsíce. Znamená to, že dnes narozené děti se v budoucnu budou dožívat v průměru i sta let. Podle lékařů se však dá život prodloužit i jinak. Stačí, aby člověk nepodceňoval preventivní prohlídky.
Dnešní omladinu čeká dlouhý život. Budou žít do sta let, míní lékaři. Ilustrační snímek

Dnešní omladinu čeká dlouhý život. Budou žít do sta let, míní lékaři. Ilustrační snímek | foto: Metro.cz

Zní to jako zázrak: budete-li pravidelně chodit k lékařům na preventivní prohlídky, prodloužíte si život o několik let. Lékař Pavel Baránek ovšem otestoval, že to možné skutečně je. "Konkrétně v našich českých podmínkách to dělá prodloužení života ve zdraví o pět až sedm let. Existují na to světové statistiky a i my jsme si na vzorku několika set tisíc lidí ověřili, že ta čísla sedí a fungují. Sledujeme to v Česku posledních dvacet let," říká lékař a podnikatel Baránek.

Ten dvě desítky let budoval a spravoval síť Santé, která mimo jiné klientům hlídá termíny preventivních prohlídek a zve je na ně. Teď ji prodal a chce lidem nabídnout komerční připojištění, jehož základem bude totéž: hlídat klientům termíny prevencí, zvát je na prohlídky a to na pevně daný čas, aby nemuseli v ordinaci zbytečně čekat. Pacienti si podle Baránka jen tímto opatřením mohou prodloužit život v dobré kondici až o sedm let.

A vědci potvrzují, že to není lichá úvaha. Ostatně přesně o tolik let se už povedlo za posledních dvacet let prodloužit délku dožití jen díky lepší zdravotní péči, dostupným lékům a zdravějšímu způsobu života. Ženy se dnes dožívají průměrně 81 let a muži 74 let.

Podle geriatričky Evy Topinkové se každý rok prodlužuje naděje dožití u obyvatel Česka o tři měsíce. To znamená, že stovky by se mohli běžně dožívat už dnešní malé děti. A je velmi pravděpodobné, že už nebude dlouho trvat a lidé se budou průměrně dožívat 120 let – tedy věku, na který je podle vědců lidské tělo naprogramováno.

Důležité je zdraví, ne délka života

Věk, jakého se dožijeme, ovlivňují takzvané telomery. Což je nezbytná věc při dělení buněk. Člověk má naprogramováno, že se buňky mohou dělit čtyřicet až padesátkrát. Při každém dělení se však telomery zkrátí, až jednou přijde den, kdy se už dělit nedají. Pak odumře celý orgán a nezáleží na tom, zda jsme jinak zdraví či ne," popisuje profesor František Vyskočil, který se zabývá neurofyziologií. Jinými slovy: pokud se nic nestane, a nedojde k revolučnímu objevu, jak zabránit zkracování telomerů při buněčném dělení, o moc víc než sto dvacátých narozenin se dožívat nebudeme.

"Jediné potenciálně nesmrtelné buňky jsou ty rakovinné," dodává František Vyskočil. Proto cenou za delší život bude zřejmě fakt, že každý se dožijeme nějakého druhu rakoviny. "Otázka proto nestojí na tom, kolika let se dožijeme – ta hranice leží opravdu zhruba na 120 letech. Důležitější ale je, kolik z nich bude prožito ve zdraví," říká geriatrička Iva Holmerová. A v tom je zatím zásadní rozdíl. Dožíváme se sice osmdesáti let, ale jen šedesát let z toho prožijeme relativně ve zdraví.

"Statistika mluví jasně: každá čtvrtá žena a každý pátý muž bude v seniorském věku potřebovat dlouhodobou intenzivní péči někoho jiného," říká Holmerová. I ona souhlasí, že se tomu dá předejít lepší prevencí. "Tu Češi stále zanedbávají. A nejen v činech, i ve slovech. Schválně: kolikrát bývalí ministři zdravotnictví nebo třeba bývalý hygienik řekli veřejně slovo zdraví a ne zdravotnictví?" podotýká lékařka s tím, že lidem stačí dát prostor – třeba víc cyklostezek a oni je už sami rádi zaplní.

Podle Pavla Baránka se právě na prevenci dá postavit jediný možný model zdravotního připojištění. Že o nový model připojištění (které vyjde na 250 až 1000 korun) může být zájem, ukazuje i anketa MF DNES mezi největšími hráči v oboru. Z dvaceti oslovených největších firem třináct volalo právě po komerčním zdravotním připojištění.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Letadlo přistálo v Ruzyni s nefunkčním motorem, cestující jsou v pořádku

Letoun Boeing 737-800

Krátce po 11. hodině v Praze na Letišti Václava Havla přistál let společnosti Smartwings, kterému během letu z Řecka...

Léto ještě nekončí, o víkendu se do Česka vrátí tropické třicítky

Teploty šplhají v Karlovarském kraji ke třiceti stupňům.

Česko si v závěru prázdnin užije ještě tropických teplot. Podle předpovědi bude o víkendu až 32 stupňů Celsia,...

Najdete na iDNES.cz