Neděle 25. září 2022, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 25. září 2022 Zlata

Dívka po nehodě ochrnula. Budu zase chodit, věří navzdory prognózám

  21:00
Dominika Madalová se těšila na oslavu šestnáctých narozenin. Tři dny předtím však jela na kole a srazilo ji auto. Ochrnula. Lékaři na Slovensku, kde žije, jí nedali žádnou naději, že by mohla znovu chodit. Dívka a její matka se ale odmítly vzdát. Jejich houževnatost a optimismus začínají přinášet první výsledky.

Fyzioterapeut Radek Wiaczka se snaží každý den rozhýbat ochrnuté tělo Dominiky Madalové. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Dominika nikdy nechodila do posiloven ani závodně nesportovala. Teď doslova dře každý den. Před sebou má obtížnější cíl než účast na olympiádě – vstát z postele. Podle slovenských lékařů to nedokáže.

Při dopravní nehodě na konci září jí totiž zlomený obratel v krční páteři poškodil míchu a dívka ochrnula. Verdikt po operaci byl krutý: časem se možná podaří rozhýbat jen ruce.

Komu nadace pomáhá

  • Dívka získala peníze na léčbu v Ostravě od nadace, která vznikla teprve předloni a která pomáhá lidem v tíživé životní situaci, podporuje zdravotní i sociální projekty. V oblasti onkologie podporuje výzkum, diagnostiku, léčbu, prevenci i vzdělávání zdravotníků.
  • O peníze mohou prostřednictvím internetových stránek žádat jednotlivci i organizace, které pomáhají potřebným.
  • Nadace dosud obdržela 87 žádostí a podpořila 29 projektů částkou 822 tisíc korun.

S tím se šestnáctiletá Dominika odmítá smířit. "Budu znovu chodit," věří. "Chci se na nohy postavit co nejdřív. Možná už v létě," říká přesvědčivě.

Rehabiltace v půlce dubna asi skončí. Pokud se nenajde sponzor

Není na to sama. Poslední půlrok tráví ve zdravotnických zařízeních spolu se svou matkou. Ačkoli obě žijí ve slovenské obci Záriečie poblíž slovensko-českých hranic, dívka studuje a nyní také rehabilituje v Česku.

Před nehodou začala navštěvovat gymnázium ve Vsetíně, kde pokračuje ve studiu podle individuálního plánu, a od února díky soukromé nadace rehabilituje ve Vítkovické nemocnici Ostrava.

"Po propuštění z nemocnice na Slovensku rehabilitovala Domča ve slovenské Kováčové. Začala tam trochu hýbat rukama, ale pak léčba na účet zdravotní pojišťovny skončila, a my se nechtěly smířit s tím, že dcera zůstane ležet doma v posteli," vzpomíná matka dívky Zuzana Madalová.

Hledala pomoc a našla. Díky stotisícovému daru pobývá od 20. února s dcerou na rehabilitačním oddělení Vítkovické nemocnice v Ostravě. Lůžkové oddělení vzniklo ve Vítkovicích teprve před půl rokem. Dominika i její matka jsou však s péčí i výsledky tak spokojené, že kdyby sehnaly dalšího sponzora, rády by zůstaly déle. Zatím to vypadá, že v polovině dubna léčba Dominiky skončí.

Fyzioterapeut Radek Wiaczka se snaží každý den rozhýbat ochrnuté tělo Dominiky

"Zdá se mi, že rehabilitace na Slovensku byla spíš taková mechanická. Tady terapeut střídá cvičení podle různých metod. Používá tlaky, polohování a pohyby, kterými se oslovuje mozkové centrum," říká dívčina matka.

 "Díky tomu je na tom Domča lépe s rukama, dokáže je zvednout, s pomocí lžičky či vidličky upevněné do ortézky může sama jíst, v polosedu pracuje na notebooku i s mobilním telefonem a začíná cítit doteky na bocích i nohách. Pro někoho jsou to možná maličkosti, ale pro nás obrovské pokroky," líčí matka.

"Už dokážu napnout i svaly na nohách. Sice jen lehce, ale trénuji to každý den i bez terapeuta," dodává dívka, která je díky pokrokům v rehabilitaci plná optimismu a věří, že třeba už za pár měsíců se na nohy postaví.

Pochvala, ale vyhlídky jsou nejisté

Primářka rehabilitačního oddělení Jana Vlčková pacientku i její matku za jejich přístup chválí, ale zároveň dává najevo, že vyhlídky do budoucna jsou zatím nejisté.

"Obě jsou úžasné. Síla vůle, optimismus a chuť něco změnit jsou vždy hrozně velkým motorem, který žene lidi k neskutečným výkonům. Už jsem se setkala s pacientem, který na tom byl podobně. Také téměř beznadějný případ, ale on se nevzdal. My ho naučili sebeobsluze na lůžku a sedět na vozíku. Pak pokračoval v rehabilitaci jinde. A po třech letech chodil," vzpomíná Vlčková.

Jedním dechem dodává, že každý případ je jiný. Z podkladů, které mají ostravští lékaři od slovenských kolegů k dispozici, vyplývá, že mícha byla zcela přerušená, což by znamenalo nevratné ochrnutí. Ale vzhledem k pokroku, který Dominika udělala, se jim to nezdá.

Únava je velká, dívka potřebuje odpočinek

 "Mícha byla narušená. Jak moc, to nevíme. A jelikož pojišťovny by drahé vyšetřovací metody neproplatily, raději všechny peníze získané pro Dominiku věnujeme na její intenzivní rehabilitaci," říká Vlčková.

Lékaři využívají dostupnou moderní techniku a terapeuti se snaží Dominiku rozhýbat individuálním cvičením například pomocí Vojtovy reflexní terapie nebo cviky podle konceptu Jarmily Čápové - ten vychází z pozic, které se učí malé dítě během svého vývoje, a počítá s aktivní spoluprací pacienta.

"Dominika se u nás viditelně zlepšila a do poloviny dubna ještě zapracujeme na její sebeobsluze i na tom, aby dokázala pevně sedět ve vozíku. Na nohy ji zatím určitě nepostavíme. Pokud se to povede, potrvá to delší dobu. My bychom jí teď však aspoň na čas doporučili přestávku. Dívka denně cvičí, což ji unavuje, k tomu dálkově studuje. Potřebovala by si odpočinout," míní primářka.

Dominika a její matka ale uvažují o tom, jak co nejrychleji pokračovat v další rehabilitaci. "Pojišťovny nám na Slovensku zaplatí opakovaný pobyt v rehabilitačním ústavu. Kromě toho hledáme sponzory například na pobyt v soukromém centru Adeli, které nabízí speciální neurorehabilitaci na stejném principu jako Sanatoria Klimkovice. Léčba v těchto centrech stojí desetitísíce, které jako samoživitelka nemám," říká Zuzana Madalová.

Komunální volby se konají 23. a 24. září. Voliči budou vybírat nové členy zastupitelstev obcí, měst nebo městských obvodů. Tyto volby se spojí s volbami do třetiny Senátu, jejichž případné druhé kolo bude o týden později.

Zdeněk HřibVladimír ŠpidlaHana MarvanováJanis Sidovský, Tomáš TöpferTomáš CzerninMiloš Vystrčil, Jiří CiencialaZdeněk NytraVáclav ChaloupekDaniela KovářováHana Aulická Jírovcová

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Ještě více izolovaný Putin. Indie a Čína nemile překvapily vládce Kremlu

Když jel ruský prezident Vladimir Putin na summit Šanghajské organizace pro spolupráci, zřejmě doufal, že získá nové...

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je úspěšná, nebo ne? Podívejte se na mapě, jak je na tom vaše obec

Určitě máte svou obec rádi, ale víte, jak obstojí ve srovnání v ostatními? Kde je bezpečnost a kde jsou drahé byty?...

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANO má velká města a čeká ho bitva o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Kroměřížsko pošle do Senátu ženu, Jelínková však svůj mandát neobhájila

Lucie Pluhařová z ANO a Jana Zwyrtec Hamplová jako nezávislá kandidátka se utkají v druhém kole senátních voleb na...

Volby v Praze vyhrálo Spolu, Svoboda chce koalici na půdorysu vlády

ODS spolu s dalšími stranami koalice Spolu (TOP 09 a KDU-ČSL) bude podle volebního lídra Bohuslava Svobody (ODS) na...

ANO má velká města a čeká ho bitva o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Čína ztrácí autoritu a musí reagovat, říká ke spekulacím o převratu sinoložka

Premium Sociální sítě koncem týdne zaplavily spekulace o vojenském převratu v Číně a následném domácím vězení prezidenta Si...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Jsem těhotná, potvrdila Agáta Hanychová. Čeká dítě Jaromíra Soukupa

Agáta Hanychová (37) je po čtyřměsíčním vztahu s podnikatelem Jaromírem Soukupem (53) podle informací bulváru těhotná....

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Kvůli sousedům nemohu v bytě topit. Oni nemají problém, tak nic neřeší

Bydlím v bytovém domě, který spravuje společenství vlastníků. Letos jsem se přestěhovala z bytu číslo 9 do bytu číslo...

Český vynálezce samodofukovací pneumatiky vysoudil 1,6 miliardy

Firma Goodyear & Rubber musí českému vynálezci Františku Hrabalovi zaplatit 65 milionů dolarů (asi 1,6 miliardy korun)....

Rusové v panice skupují letenky za rekordní sumy. Zájem je o jednosměrné

Ruský prezident Vladimir Putin ve středečním projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a...