Divadlo v Karlíně čeká po sto letech oprava

  9:03aktualizováno  9:03
Karlín - V případě, že se plánovaná rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně neuskuteční do pěti let, je téměř jisté, že se tato scéna, jedna z největších v Praze, bude muset na několik let zcela uzavřít. "A to je jedna z nejlepších cest, jak divadlo úplně zlikvidovat," tvrdí ředitel Ladislav Županič. Rozsáhlá rekonstrukce, která má být zahájena v roce 2003, je přitom úplně první za sto dvacet let, co divadlo stojí. Vedení divadla o ni usiluje více než deset let.

Dosud poslední úprava, přístavba  foyer se zrcadly, se uskutečnila před patnácti lety. Od té doby divadlo kromě běžné údržby neustále chátrá.

Extrémně nevyhovující je například sociální zařízení, divadlu také chybí klimatizace. "Z patnácti divadel, která patří městu, je karlínské opravdu v nejhorším stavu," řekl radní Igor Němec. "Deset let ten úkol leží před magistrátem, byla to ale zatím otázka priorit," dodal.

Částka za zevrubné opravy by podle něj měla dosáhnout půl miliardy korun. Pokud se s rekonstrukcí bude otálet, suma se ještě zvýší.

Alarmující stav karlínské scény ilustruje například nehoda, která vyrazila dech pracovníkům, kteří zde před patnácti lety čistili mohutný lustr v hledišti. "Když se lustr tahal kladkou nahoru na trám, na němž od roku 1881 visel, trám se zlomil, lustr se zřítil a vyvrátil při tom tři řady," řekl Županič. V hledišti naštěstí v té době nikdo nebyl.

Projekt rekonstrukce, na nějž počátkem července rada vyčlenila z rozpočtu města jeden milion korun, má být hotov do konce roku. "Rekonstrukce interiéru, sociálního zařízení, elektroinstalace, vzduchotechniky a všech dalších desítky let zanedbaných prostor bude postupovat za provozu divadla. Divadlo vyhlásí pouze delší letní prázdniny," uvedl Jozef Macko z odboru městského investora.

Ředitel divadla si od zevrubných úprav nejvíce slibuje moderní jeviště a klimatizaci. "V létě v zimě z nás na jevišti crčí pot, špatným vzduchem trpí i diváci. Navíc stále nemáme točnu ani propadlo," sdělil Županič.

Pseudobarokní budova Hudebního divadla v Karlíně byla původně projektována pro cirkusová představení. Do konce devatenáctého století byla přestavěna pro účely varieté.

Ke slavným ředitelům karlínského divadla patřili Karel Hašler, E. F. Burian, Oldřich Nový nebo Jan Werich.

V divadle nyní sídlí také Divadlo Semafor a Orchestr Karla Vlacha. Hudební divadlo Karlín se specializuje především na muzikálovou a operetní tvorbu.

Karlínské hudební divadlo se pyšní jedním z nejkrásnějších interiérů. Celá budova však nutně potřebuje opravu, která si vyžádá až půl miliardy korun. (13. července 2001)

Do tří let má začít rozsáhlá rekonstrukce Hudebního divadla v Karlíně, první od roku 1881, kdy bylo postaveno. (13. črvence 2001)

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vlivný muž chtěl dům v přírodním parku. Úředníci odmítli, stavba začala načerno

Příroda Dolního Poohří je vzácná hlavně kvůli původní vegetaci lužních lesů a...

Postavit si dům v přírodním parku? Bez problémů. Alespoň tak to zatím vypadá v Dolním Poohří u severočeské Budyně nad...

Další z rubriky

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Pozitiva Evropské unie převažují, řekl Babiš. Podpořil Jourovou, odmítl euro

Premiér Andrej Babiš a eurokomisařka Věra Jourová se zúčastnili v Černínském...

„Musíte být hrdí a pyšní,“ nabádal premiér Andrej Babiš při projevu k českým velvyslancům. Podle něj mají pracovat na...

V Jáchymově otevřeli důlní štolu, připomíná hornickou minulost lázní

V Jáchymově otevřeli expozici důlní techniky uranových dolů. Lázně dnes stojí...

Nová venkovní expozice důlní techniky v těsném sousedství jáchymovského Lázeňského centra Agricola připomíná...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz