Dítě lze do pasu zapsat jen do konce června, pak už musí mít vlastní

  22:28aktualizováno  22:28
Rodiče, kteří se chystají s dětmi na zahraniční dovolenou, by měli zpozornět. Od července úřady přestanou děti zapisovat do pasů rodičů, příští rok budou muset mít všechny děti povinně cestovní pas vlastní. Jeho vydání se ale může protáhnout i na dva měsíce.
Cestovní pas. Ilustrační foto

Cestovní pas. Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

"Rodiče, kteří chtějí vycestovat s dětmi do zahraničí a doposud nemají své potomky zapsané v cestovním dokladu, to musí udělat nejpozději 30. června letošního roku. Od 1. července bude možné dětem vydat jen cestovní pas," upozorňuje ministerstvo vnitra. Stejný termín se týká také těch rodičů, kteří by potřebovali údaje o dítěti v cestovním pasu doplnit nebo pozměnit.

Informace z června 2012

Podle pracovníků, kteří cestovní pasy vydávají, by měli rodiče zvážit, zda si dítě na poslední chvíli do dokladů nechat vepsat. Je to sice narozdíl od nového pasu pro dítě bezplatné, do roka ale budou muset opět na úřad. Od 26. června 2012 budou moci děti po Evropě cestovat výhradě s vlastním pasem, všechny zápisy proto pozbudou platnosti.

Zatímco nyní děti do 10 let vlastní pas nepotřebují, do roka je budou muset mít i kojenci nebo předškoláci. Doklad má stejnou podobu jako u dospělých, jediný rozdíl je v tom, že u dětí mladších 12 let úřady nechtějí otisk prstu.

Dětské pasy

Vystavuje je vždy magistrát, městský nebo obecní úřad (s rozšířenou působností).

Pasy s biometrickými údaji (děti do 15 let)
- stojí 100 korun a platí po dobu pěti let
- vydává se do 30 dnů
- rodiče musí přinést osvědčení o státním občanství (při vystavení prvního pasu), rodný list dítěte, rodný list rodiče, pas rodiče nebo občanský průkaz, ve kterém je dítě do 15 let zapsáno
- co naopak rodiče nepotřebují, jsou fotografie dítěte

Rychlopasy (děti do 15 let)
- stojí 1 000 korun a platí po dobu šesti měsíců
- úřady ho vydávají do 15 dnů
- rodiče musí přinést stejné doklady jako u pasu biometrického (případné osvědčení o státním občanství, rodný list a občanský průkaz rodiče), potřebují také dvě fotografie

Pro děti nad 15 let platí stejné ceny a pravidla jako u dospělých. Do 18 let ale musí dospívající k žádosti ještě doložit písemný souhlas rodiče s úředně ověřeným podpisem.

Ačkoliv cestování dětí s vlastními pasy bude nutné až příští rok, doklad mohou rodiče vyřídit dítěti už nyní.

Blížící se změna pravidel a prázdniny už v posledních měsících zvýšily podíl žadatelů o dětské pasy. Například Městský úřad v Krnově v dubnu vydal 139 cestovních dokladů, 51 z nich byly doklady pro děti.

Vystavení prvního pasu se může protáhnout až na dva měsíce

Pokud rodiče nechtějí zvolit rychlou variantu vydání pasu bez biometrických údajů, musí počítat s tím, že napoprvé může celý proces trvat až dva měsíce.

Úřady sice pasy u dospělých i dětí vystavují do lhůty 30 dnů, podmínkou ovšem je, aby rodiče u prvního pasu dítěte předložili osvědčení o jeho českém státním občanství. To vystavují krajské úřady nebo matriky. A i ony na osvědčení mají lhůtu až 30 dnů. Navíc stejně jako pas dítěte vyjde i osvědčení na 100 korun.

"Lhůty jsou obvykle kratší, přesto doporučujeme počítat se dvěma měsíci," potvrzuje Eva Šebková, která pasy vybavuje na Městské úřadu v Krnově.

Focení malých dětí na pas je složitější, úřady ho musí zvládnout

I nejmenší děti musí projít při pořizování pasu fotografováním. Na fotky jsou v případě biometrických pasů kladeny speciální požadavky. Stejně jako u dospělých by se dítě mělo dívat přímo do objektivu, tvář musí být bez stínů a povoleno není ani to, aby ji kryly vlasy. Na fotce musí být pouze dítě bez rodiče, nesmí tam být hračky ani další předměty.

"Focení malých dětí je složitější, ale musí se zvládnout. Máme tu speciální židličku, na ni se dá látková plena, aby bylo bílé pozadí, a miminko se do ní posadí nebo položí. Nebo si ho rodič položí na sebe, na hrudník či si ho opře o rameno a použije plenu, aby bylo pozadí fotografie bílé," popsala Hana Veselá, která vydává pasy na Městském úřadě ve Varnsdorfu.

Kromě toho má pas pro nejmenší děti ještě jednu složitost. Platí sice pět let, je ale pravděpodobné, že u malých dětí ho budou muset rodiče měnit dříve. "Pokud dítě podstatně změní podobu, musí rodiče žádat o vydání nového dokladu," upozornil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Zapisování dětí do pasů rodičů mění nařízení Evropského parlamentu. Je tedy závazné pro všechny státy EU, která se snaží uplatňovat zásadu jedna osoba - jeden cestovní pas. "Opatření je v zájmu bezpečného cestování dětí a slouží předcházení únosům a zavlečení dětí do ciziny," dodal Řepka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Konec strachu. Přibývá mužů, kteří přiznají, že jsou obětí domácího násilí

Ilustrační snímek

Policisté řešili v minulém roce přes 1,2 tisíce případů, kdy byl z domácnosti vykázán agresor, který týral další lidí....

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Nezvyklé teplo v Česku v pátek přepisovalo rekordy, bylo přes 15 stupňů

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili...

Najdete na iDNES.cz