Čtvrtek 12. prosince 2019, svátek má Simona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 12. prosince 2019 Simona

Lékařka Protopopová se stala tajemnicí rady pro duševní zdraví

  14:16aktualizováno  14:16
Dita Protopopová se stala tajemnicí národní vládní rady pro duševní zdraví. Psychiatrička, která na ministerstvu zdravotnictví řídí projekty související s reformou psychiatrické péče a je spojována s kauzou Andreje Babiše mladšího, do funkce nastoupila před třemi týdny. Odborníci její jmenování podporují.

Dita Protopopová | foto: Hnutí ANO

Rada vlády pro duševní zdraví byla schválena na konci srpna a zřízena počátkem října tohoto roku. Jejím smyslem je mimo jiné sladit ministerstva, ale i obce, kraje či poskytovatele sociálních služeb tak, aby cíle reformy mohly být realizovány v praxi.

Tajemníka, pode jejího statutu, do funkce jmenuje a z funkce odvolává předseda rady, to je předseda vlády ČR, po dohodě s ministrem zdravotnictví.

„Jmenování proběhlo na základě vládou schváleného statutu rady vlády pro duševní zdraví. Paní doktorka Protopopová byla tajemnicí rady vlády pro duševní zdraví jmenována na základě široké podpory ze strany odborníků a zástupců reformy péče o duševní zdraví, a i proto, že doposud zastávala pozici gestorky projektu Deinstitucionalizace, který je zastřešujícím projektem celé reformy,“ řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

Protopopová bude funkci vykonávat v rámci svého pracovního poměru, který na ministerstvu zdravotnictví už má. Neměla by tak za funkci pobírat další peníze. MF DNES to potvrdila mluvčí resortu.

Odborníci, kteří se na reformě psychiatrické péče podílejí, se jmenováním Protopopové, spojované s Andrejem Babišem, jeho synem a kauzou Čapí hnízdo, souhlasí.

„Tato její nová funkce je výslednicí jejího působení na ministerstvu zdravotnictví, kde je gestorkou projektu, který v sobě zahrnuje mimo jiné řízení reformy duševní péče a implementace strategie. Jednoznačně prokázala, že se zasazuje o prosazování zájmů reformy, nepostupuje jinak, než jak jsme se jako odborná společnost usnesli,“ říká místopředseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP Martin Anders.

Místopředseda zdravotního výboru sněmovny Vít Kaňkovský MF DNES řekl, že jmenování Protopopové je pro něj nová informace. „Pokud je vybraná na základě odborných kritérií a je s tím v odborné společnosti souhlas, já to nechci z politického hlediska zpochybňovat,“ řekl Kaňkovský.

Dita Protopopová už na ministerstvu zdravotnictví na reformě pracuje, na tento post ji doporučila právě odborná psychiatrická společnost ještě v době, kdy byl Anders jejím předsedou. „Deklarovali jsme, že opravdu rozumí psychiatrii, modernímu systému řízení psychiatrické péče, je odborník na duševní choroby. Měla i zkušenosti ze zahraničí,“ dodal Anders.

Osoba psychiatričky Protopopové, která v roce 2017 neúspěšně kandidovala za hnutí ANO do Sněmovny, vyvolává kontroverze především v souvislosti se synem premiéra Andreje Babiše. Před čtyřmi lety se totiž jako lékařka starala o Andreje Babiše mladšího, který figuroval v kauze Čapí hnízdo. Právě Protopopová vypracovala zprávu o zdravotní způsobilosti premiérova syna, díky které pak neměl být Babiš mladší stíhán v kauze svého otce.

Loni na podzim, když vypukla kauza o údajném zavlečení Babiše mladšího na Ruskem anektovaný Krym, její zprávu přezkoumával Národní ústav duševního zdraví a následně uvedl, že zprávy byly „v souladu s lékařskou etikou i skutečností“.V souvislosti s kauzou se zmiňuje i jméno jejího manžela Petra, který byl zaměstnaný v Agrofertu, a Babiš mladší o něm v reportáži SeznamZpráv uvedl, že ho na Krym unesl.

Předsedou Národní rady pro duševní bude jako u ostatních poradních orgánů premiér Andrej Babiš, výkonným místopředsedou ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kromě premiéra a ministra jsou členy rady i ministryně práce a sociálních věcí, ministr školství, vnitra, spravedlnosti a ministryně pro místní rozvoj a financí. Zasednou v ní ale i zástupci krajů, měst a obcí i odborné psychiatrické společnosti či zástupci zdravotních pojišťoven.

„Narážíme na bariéry resortů v ČR. Abychom mohli zajistit návazné služby reformy, třeba problematiku sociální či bydlení, která se týká ministerstva pro místní rozvoj, obcí, krajů, jde už o agendy, kam ministr zdravotnictví, i kdyby byl sebesilnější, nedosáhne. Od rady vlády si slibujeme, že když dojde k problému, který je třeba řešit, třeba zajistit pro pacienty bydlení, zvedneme to právě na radu vlády,“ říká Ivan Duškov, předseda výkonného výboru reformy psychiatrické péče.

Rada, která má dohromady 21 členů, bude projednávat i Národní akční plán pro duševní zdraví 2030, pracovat na plánu prevence sebevražd či plánu pro Alzheimerovu chorobu. Každý rok v květnu bude vládě předkládat výroční zprávu.


  • Nejčtenější

Střelec v ostravské nemocnici zabil šest lidí. Policie ho našla, je po smrti

Útočník ráno zastřelil v čekárně ostravské Fakultní nemocnice šest lidí a tři další zranil. Policie po necelých čtyřech...

Výbuch plynu v Prešově má nejméně pět obětí, požár je uhašen

Na sídlišti ve slovenském Prešově v pátek těsně po poledni vybuchl plyn v jednom z paneláků. Zemřelo pět lidí, další...

Výbuch v Prešově: 8 obětí, 6 zadržených, na vině zřejmě špatná oprava plynu

Záchranáři prohledali všechna patra v prešovském paneláku zničeném výbuchem. Podle mluvčího města Prešov je celkem osm...

Na stopu střelce přivedla policii jeho matka. Její informace byly klíčové

Střelce Ctirada Vitáska, který v úterý zabil v nemocnici v Ostravě šest lidí, policisté dopadli několik hodin po...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zabila je máma? Příběh rodiny, který skončil záhadnou nehodou

Je to naprosto ukázkový příběh, ve kterém je vše: dennodenní hádky rodičů, ovlivňování dětí, vzájemné obviňování z...

Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

  • Další z rubriky

Ostravě mohl zabránit ozbrojený člověk, říká Koten. Experti pochybují

Člověk se zbraní a výcvikem mohl neštěstí zabránit, prohlásil poslanec SPD a předseda Bezpečnostního výboru Radek Koten...

Vzdejte se funkce premiéra do vyřešení svých problémů, vyzvala ODS Babiše

Vedení ODS vyzvalo premiéra Andreje Babiše, aby se do vyřešení svých problémů vzdal funkce premiéra. „Předseda vlády...

ODS se zastala Skopečka kvůli konferenci o Číně s lobbistickým nádechem

Za svého ekonomického experta, poslance Jana Skopečka, se postavila ODS. Skopeček pořádal konferenci Česko a Čína -...

Kryptovirus neohrozí Ježíška. Zaměstnanci výplatu dostanou, řekla nemocnice

Ve středu ochromil benešovskou nemocnici počítačový virus, který narušil její provoz. Nešel spustit žádný přístroj,...

Najdete na iDNES.cz