Nová postava v případu Čapí hnízdo. Lékařku stála kauza místo na radnici

  18:02aktualizováno  18:02
Spolu s manželem hraje zásadní roli v posledním vývoji kauzy Čapí hnízdo. Lékařka a zastupitelka Dita Protopopová tvrdí, že informace v médiích o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše jsou lživé. Vzhledem k současné situaci se rozhodla rezignovat na svůj mandát na Praze 8.

Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 | foto: Hnutí ANO

Protopopová, se kterou se Andrej Babiš mladší setkal v Národním ústavu duševního zdraví, napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti a díky tomu neměl být stíhán policií v kauze Čapí hnízdo. Po jejím vypuknutí manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na Ukrajinu.

„Řekla mi (Protopopová): máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší Seznam zprávám.

Psychiatrička studovala obor na univerzitách v Praze a Hradci Králové, poté pracovala na výzkumných pracovištích za hranicemi, například v Belgii, Velké Británii či Rakousku. Do Národního ústavu duševního zdraví přešla v roce 2015, nyní tam je vedena jako vedoucí lékařka oddělení psychotických poruch.

Ředitel ústavu Cyril Höschl o ní mluví jako o profesionálce. „Paní doktorku znám, pracuje u nás na malý úvazek. Až dosud měla pověst dobré a spolehlivé lékařky,“ napsal webu Lidovky.cz známý psychiatr.

Národní ústav duševního zdraví v úterním prohlášení na Facebooku potvrdil Höschlova slova, že Protopopová v ústavu pracuje na malý úvazek a že jeho vedení informace Seznam Zpráv prověří.

„Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat,“ uvedl ústav.

13.listopadu 2018 v 00:43, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 18:00

Národní ústav duševního zdraví zaznamenal reportáž Seznam Zprávy - "Zvláštní vyšetřování: Průlomové svědectví v kauze Čapí hnízdo. Slonková a Kubík vypátrali zmizelého Babišova syna", v níž pan Babiš mladší zmiňuje lékařku MUDr. Ditu Protopopovou působící na malý úvazek v našem ústavu. Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat.

„Ve svém osobním životě, ale i lékařské praxi jsem se vždy chovala podle svého nejlepšího vědomí a navíc jsem vždy ctila přísahu, kterou jsou složila, a lékařskou etiku. Vždy jsem si vybírala ty nejkomplikovanější případy a těm lidem jsem chtěla maximálně pomoci,“ uvedla pro iDNES.cz Protopopová.

Kauza Čapí hnízdo

„Lživé informace, které se v posledních hodinách objevily v médiích, mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ dodala.

Kauza narušila také její politickou kariéru, souběžně s lékařskou praxí působila na zastupitelstvu Prahy 8 za hnutí ANO. V posledních dnech zde strana dokonce dohadovala spolupráci se zástupci ODS, TOP 09 a STAN při vedení radnice. Tedy stranami, které nyní chtějí ve světle posledních událostí vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše.

Pro další pokračování možné koalice by přítomnost Protopopové nejspíš znamenala problém, ten se však rychle vyřešil. V úterý psychiatrička řekla, že se rozhodla rezignovat na svůj zastupitelský mandát.

S premiérem Babišem byla Protopopová v minulosti často v kontaktu, zastávala totiž pozici jeho externí poradkyně na ministerstvu financí v době, kdy tam byl ministrem. Radila také na ministerstvu zdravotnictví.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Poslanci musejí vysvětlovat výlety v Peru, NKÚ zneužití peněz odmítá

Machu Picchu v Peru

Několik poslanců kontrolního výboru Poslanecké sněmovny spolu s prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu Miroslavem...

S námi se budou lidé mít jako v Bavorsku, láká Svoboda před eurovolbami

Lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu Pavel Svoboda v diskusním...

Hostem středečního pořadu Rozstřel na iDNES.tv byl Pavel Svoboda, lídr KDU-ČSL pro volby do Evropského parlamentu. Z...

Silný déšť na Jablunkovsku vyhnal lidi z postelí, zachraňovali zvířata

Extrémní srážky v Nýdku v Moravskoslezském kraji

Proudy vody valící se po svazích, zatopené sklepy i hnůj spláchnutý na fotbalové hřiště. Extrémní déšť ráno vyhnal z...

Najdete na iDNES.cz