Nová postava v případu Čapí hnízdo. Lékařku stála kauza místo na radnici

  18:02aktualizováno  18:02
Spolu s manželem hraje zásadní roli v posledním vývoji kauzy Čapí hnízdo. Lékařka a zastupitelka Dita Protopopová tvrdí, že informace v médiích o údajném únosu syna premiéra Andreje Babiše jsou lživé. Vzhledem k současné situaci se rozhodla rezignovat na svůj mandát na Praze 8.

Dita Protopopová, lékařka a lídryně hnutí ANO v Praze 8 | foto: Hnutí ANO

Protopopová, se kterou se Andrej Babiš mladší setkal v Národním ústavu duševního zdraví, napsala zprávu o jeho zdravotní nezpůsobilosti a díky tomu neměl být stíhán policií v kauze Čapí hnízdo. Po jejím vypuknutí manžel Protopopové Petr údajně odvezl Babišova syna na Ukrajinu.

„Řekla mi (Protopopová): máš na výběr, buďto tě zavřeme v Národním ústavu duševního zdraví, buď tady budeš, nebo půjdeš na prázdniny. Já jsem si vybral prázdniny,“ řekl Andrej Babiš mladší Seznam zprávám.

Psychiatrička studovala obor na univerzitách v Praze a Hradci Králové, poté pracovala na výzkumných pracovištích za hranicemi, například v Belgii, Velké Británii či Rakousku. Do Národního ústavu duševního zdraví přešla v roce 2015, nyní tam je vedena jako vedoucí lékařka oddělení psychotických poruch.

Ředitel ústavu Cyril Höschl o ní mluví jako o profesionálce. „Paní doktorku znám, pracuje u nás na malý úvazek. Až dosud měla pověst dobré a spolehlivé lékařky,“ napsal webu Lidovky.cz známý psychiatr.

Národní ústav duševního zdraví v úterním prohlášení na Facebooku potvrdil Höschlova slova, že Protopopová v ústavu pracuje na malý úvazek a že jeho vedení informace Seznam Zpráv prověří.

„Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat,“ uvedl ústav.

13.listopadu 2018 v 00:43, příspěvek archivován: 13.listopadu 2018 v 18:00

Národní ústav duševního zdraví zaznamenal reportáž Seznam Zprávy - "Zvláštní vyšetřování: Průlomové svědectví v kauze Čapí hnízdo. Slonková a Kubík vypátrali zmizelého Babišova syna", v níž pan Babiš mladší zmiňuje lékařku MUDr. Ditu Protopopovou působící na malý úvazek v našem ústavu. Vedení ústavu tyto informace důkladně prověří, neboť jeho prvotním posláním je hájit zájmy pacienta a respektovat lékařské tajemství. Do ukončení tohoto prověřování se k dané věci tedy nebudeme vyjadřovat.

„Ve svém osobním životě, ale i lékařské praxi jsem se vždy chovala podle svého nejlepšího vědomí a navíc jsem vždy ctila přísahu, kterou jsou složila, a lékařskou etiku. Vždy jsem si vybírala ty nejkomplikovanější případy a těm lidem jsem chtěla maximálně pomoci,“ uvedla pro iDNES.cz Protopopová.

Kauza Čapí hnízdo

„Lživé informace, které se v posledních hodinách objevily v médiích, mě proto poškozují, urážejí, ale především lidsky mrzí, protože média se rozhodla parazitovat na nemocném člověku,“ dodala.

Kauza narušila také její politickou kariéru, souběžně s lékařskou praxí působila na zastupitelstvu Prahy 8 za hnutí ANO. V posledních dnech zde strana dokonce dohadovala spolupráci se zástupci ODS, TOP 09 a STAN při vedení radnice. Tedy stranami, které nyní chtějí ve světle posledních událostí vyslovit nedůvěru vládě Andreje Babiše.

Pro další pokračování možné koalice by přítomnost Protopopové nejspíš znamenala problém, ten se však rychle vyřešil. V úterý psychiatrička řekla, že se rozhodla rezignovat na svůj zastupitelský mandát.

S premiérem Babišem byla Protopopová v minulosti často v kontaktu, zastávala totiž pozici jeho externí poradkyně na ministerstvu financí v době, kdy tam byl ministrem. Radila také na ministerstvu zdravotnictví.

PŘEHLEDNĚ: O co jde v kauze Čapí hnízdo

  • Rekonstrukce bývalého dvora Semtín odstartovala v roce 2006, trvala celkem čtyři roky. 
  • Usedlost původně patřila společnosti ZZN Agro Pelhřimov, spadající pod holding Agrofert Andreje Babiše, v jehož představenstvu seděl i Jaroslav Faltýnek. 
  • V roce 2007 ZZN Agro Pelhřimov rozhoduje o vydání tzv. anonymních akcií. Tímto krokem skrývá svou dosud průhlednou vlastnickou strukturu. Babiš později uvedl, že majiteli byly jeho děti, jeho partnerka a její bratr. Teprve poté si firma změní název na Farma Čapí hnízdo.
  • V únoru 2008 farma poprvé žádá o dotace, celkem dostane 54 milionů. 
  • V roce 2014 končí pětiletá lhůta, po kterou se kontroluje dodržení podmínek udělení dotace. Farma Čapí hnízdo se stává součástí společnosti Imoba, jejímž jediným akcionářem je SynBiol, patřící do holdingu Agrofert.
  • Podrobnou časovou osu kauzy najdete zde.
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Najdete na iDNES.cz