Hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek (STAN) prohlásil, že „podél řeky Bělé je to horší než v 97. roce“. „Nemáme tam žádné ztráty na životech, máme tři pohřešované, ale asi to s nimi nedopadne dobře,“ zmínil hejtman. Přestože je vody hodně, nezpůsobila tak rozsáhlé škody, vyzdvihl.
„Evakuují se Hanušovice a části Jeseníků – Bělá pod Pradědem, Jeseník a Mikulovice,“ popsal aktuální situaci. Záchrana lidí ale probíhá už jen čluny, nebo v nejhorším případě musí přiletět vrtulník. Problémy způsobili lidé, kteří se odmítli evakuovat dřív.
Celkem hasiči ze všech postižených oblastí evakuovali 10 tisíc lidí, uvedl Generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček. „Dneska jsme přestoupili k přesouvání prostředků z Karlovarského a Plzenského kraje na Moravu, především do Moravskoslezského kraje,“ popsal aktuální situaci. Hasiči se tak budou moct vystřídat, nasadí také 12 vrtulníků. Budou využity k záchraně, ale i k zásobování.
Vlček varoval právě před podceněním nebezpečí. Hasiči se podle něj setkali s postojem lidí, že už takovou situaci zažili a že to vydrží. Mnohdy se jedná o starší a imobilní lidi.
Suchánek vyhlásil stav nebezpečí na 30 dnů v celém kraji, ale obnova bude trvat ještě déle. Po opadnutí vody musí na zasažené území vjet těžká technika. Kraj se bude potýkat s podemletými cestami a zničenými mosty.
Podle hejtmana Moravskoslezského kraje Josefa Bělici (ANO) se v rámci jeho kraje zatím evakuovalo 6000 lidí. „Řešíme evakuace v Českém Těšíně a nouzové zásobování Krnova, který je odříznutý,“ popsal aktuální situaci. Uvažuje také o evakuaci dalších lidí z Opavy.
„Peníze nyní neřešíme, když je dáme dohromady, musí nám to vyjít,“ odpověděl na dotaz, zda budou stačit finance na opravu škod.
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku |
Katastrofy se měří ztrátami na životech
Ředitel ČHMÚ Mark Rieder i jako člen Ústřední povodňové komise upozornil, že „katastrofy se měří ztrátami na životech“ a nejvíce záleží na jejich záchraně. V roce 2002 zemřelo kvůli povodním 17 osob a v roce 1997 50 lidí.
Předseda Ústřední povodňové komise a ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) k tomu prohlásil, že je velká pravděpodobnost, že čtyři pohřešovaní, kteří zmizeli v rozvodněných řekách, zřejmě zemřeli.
Podle Hladíka „je lepší evakuovat o deset tisíc lidí více, než pak zachraňovat stovky“. Očekává ještě evakuaci částí Bohumína nebo Ostravy. Podle něj povodňový stav přetrvá nejdéle na Labi na jeho odtoku z České republiky a na Odře u Bohumína.
Povodňová komise se nejvíce zaměří na Slezsko. „Neřešíme srážky, ale kolik vody bude v řece a kdy předpokládáme kulminaci řek,“ vysvětlil Hladík. Monitoruje i jižní Moravu, kam má dotéct stejnojmenná řeka.
Ministr očekává problémy také na Dyji a připouští možnou evakuaci asi deseti níže položených domů ve Znojmě. Vyzval občany, ať se v zájmu vlastního bezpeční nevydávají do lesů ani příští týden.
„Jsme na povodně připraveni výrazně lépe. Zvládneme ochránit všechna velká města – Prahu, Brno, Olomouc a České Budějovice,“ prohlásil Hladík s tím, že Ústřední povodňové komise bude zasedat dále v průběhu příštího týdne. Zároveň se ale zmínil, že velkou vodou byla zasažena větší rozloha území než v roce 2002.