Věřím, že mě Zeman nakonec ministrem jmenuje, řekl Poche v Rozstřelu

  • 558
Europoslanec Miroslav Poche věří, že jej prezident Miloš Zeman navzdory dosavadnímu nesouhlasnému stanovisku jmenuje šéfem diplomacie. V pondělním Rozstřelu uvedl, že považuje za nátlak a kádrování, když premiér Andrej Babiš a KSČM odmítají jeho vládní angažmá. „ČSSD se za mnou semkla," uvedl v diskusním pořadu.

Současná situace v ČSSD je podle Pocheho dobrá, rozruch okolo jeho osoby prý straně pomohl. „Sociální demokracie se semkla,“ uvedl Poche. Kandidát na post ministra zahraničí v Rozstřelu řekl, že v současné době strana žádného jiného kandidáta na tuto pozici nemá. 

On sám neuvažuje, že by se nabízené pozice vzdal. Na setkání se Zemanem se těší, o schůzku s ním požádal už před měsícem. S prezidentem chce projít bod po bodu, co kdo očekává od zahraniční politiky. „Bezpečnostní otázky, nástroje zahraniční politiky, partneři mimo Evropu – těch otázek je celá řada. Já si myslím, že těch schůzek bude nakonec mnohem více,“ uvedl. Europoslanec zároveň předpokládá, že právě na těchto setkáních se Zemanem najdou „společnou chemii“. 

ČSSD podle něj vyjednává s ANO o vládě proto, aby v České republice vznikla demokratická vláda. „V současné době není žádná jiná možnost ke složení vlády z demokratických stran,“ uvedl.

Další variantou by podle něj byla vláda Babiše opřená o KSČM a SPD. Podle Pocheho by ale takto sestavený kabinet nebyl pro zemi prospěšný.

Zeman obvinil Pocheho z toho, že zpochybňuje dvě konstanty české zahraniční politiky. Narážel tak na článek, který europoslanec napsal v květnu 2015 článek blog na iDNES.cz, kde uvedl, že souhlasí s tím, aby Česko přijalo 525 uprchlíků v rámci kvót.

Poche věří, že řešením je ochrana vnějších hranic a přímá pomoc v daných zemích. „My musíme chránit společně jako Evropa vnější hranici. To je zcela zásadní,“ uvedl v Rozstřelu. Podle něj je důležité, aby evropské země pomohly rozvojovým státům zlepšovat jejich ekonomiku a pomoci jim vytvořit vhodné podmínky pro život. Důležité podle něj je také rozlišovat mezi migranty a azylanty. Právě azylanty bychom podle Pocheho měli na základě mezinárodních dohod přijímat. 

Druhou konstantou je podle Zemana vztah k Izraeli (více v článku Evropa musí chránit hranice, napsal Poche. Ovčáček mu vytkl názor na Izrael). Poche by nicméně nic neměl proti přesunu české ambasády do Jeruzaléma. „Tohle není něco, na čem by mohla padnout vláda,“ dodal.

Spor o šéfa diplomacie ať spolu řeší Zeman, Babiš a Hamáček, říká Onderka

Poche také v prezidentských volbách podporoval Zemanova soupeře Jiřího Drahoše (více v článku Hamáček chce ministry Tomana, Krčála i Pocheho, jemuž vyčítá Zeman kvóty). Europoslanec nevylučuje, že to může být jeden z důvodů, proč jej Zeman nechce ne vládě. 

Dodal, že volil Drahoše hlavně kvůli tomu, že se mu nelíbilo, jakým způsobem loni probíhala „demise-nedemise“ Andreje Babiše. Podle něj nicméně se Zemanem zastávají obdobný názor na zahraniční politiku. „Já si také myslím, že je třeba s Ruskem vést dialog,“ uvedl příklad. 

Hamáček na europoslanci i přes veškerou kritiku jako na příštím ministrovi zahraničí trvá. V Rozstřelu europoslanec uvedl, že pokud by se nakonec opravdu stal ministrem zahraničí, jeho první cesta by vedla na Slovensko. 

Celý rozhovor s Miroslavem Pochem:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video