Diskriminace naruby je evidentní, říká Janáčková

  13:01aktualizováno  13:01
Jedni o Lianě Janáčkové mluví jako o energické ženě, kolegové-senátoři ji považují za prostořekou a její živelnost za nebezpečnou. Ona sama sebe označuje za odpovědnou, vytrvalou a organizačně zdatnou. Senátorka, starostka a architektka odpovídala v on-line rozhovoru na dotazy čtenářů iDNES.cz.

Senátorka a starostka Liana Janáčková. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

"Rasistou je u nás každý, kdo tuto situaci pojmenovává. Je však nutné o problémech soužití mluvit na veřejnosti, nejen v soukromí," řekla v rozhovoru se čtenáři iDNES.cz Liana Janáčková.

                      ODPOVĚDI NAJDETE ZDE

V posledních dnech tuto senátorku, členku Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a starostku městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky "proslavila" rok stará nahrávka ze setkání s lidmi z osady Bedřiška, kteří si stěžovali na soužití s Romy.

"Bohužel, jsem rasistka, nesouhlasím s integrací cikánů," bylo slyšet hlas Janáčkové. Na záznamu hovořila také o vysokém plotě s elektřinou a dynamitem. Liga proti antisemitismu ji obvinila z rasistických výroků.

Své výroky se v minulých dnech senátorka snažila vysvětlit. "Nejsem rasistka a nic z toho, co zaznělo, tak rozhodně nebylo myšleno," říká dnes Janáčková. "Pravda je, že ten konec mi ulítl, nemělo to takto vypadat, ale je možné, že po šestnácti letech, kdy jsem se snažila o integraci Romů a pořád byly nějaké problémy, mi ulítly nervy," doplnila Janáčková.

Důležitý je individuální přístup
Jak senátorka uvedla v odpovědi na jednu z otázek, ke každému případu se musí přistupovat individuálně. "Neodsuzuji Romy jako celek ani jako etnikum, odsuzuji lidi, kteří se neumí přizpůsobit. Stojím si však za tím, že Romové většinově způsobují problémy v soužití a nerespektují zákony této země. Mnohdy je právo vůči ním nevymahatelné," konstatovala senátorka.

Liana Janáčková také nastínila cestu, která by podle ní mohla vést k ozdravení situace v soužití s nepřizpůsobivými občany na Ostravsku. "Vzdělání, komunikace, navzájem si naslouchat, sociální dávky přidělovat tomu, kdo je ochoten pomoci obci," vypočítala senátorka a starostka.

Přestože Liana Janáčková, původním povoláním architektka, tuto práci opustila už před téměř dvaceti lety, stále se nepřímo podílí na rekonstrukcích urbanistického prostoru a rozvoje obvodu, kde je starostkou." Jsem ráda, že se nám podařilo zrealizovat obchodní centrum Kaufland, Sconto, postupně rekonstruovat obytné domy, rozzářit celý obvod barevností fasád, zrekonstruovat školy, regenerovat sídliště," doplnila starostka.

Liana Janáčková

Narodila se v roce 1953 v Ostravě. Původním povoláním je architektka. Deset let pracovala jako projektantka. Kromě práce senátorky je také starostkou městského obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky. V Senátu je členkou Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a místopředsedkyní stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky. Je rozvedená, má dvě dcery.
Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Kožešinové farmy budou žalovat stát o miliony, překazil jim výnosný obchod

V následujících týdnech farmu zakonzervuje a uzavře. Pokud od státu nedostane...

Na kožešinové farmě ve Velkém Ratmírově u Jindřichova Hradce jsou tisíce prázdných klecí v šestatřiceti halách. Ještě...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

NKÚ: Sociální služby se nezlepšily, ministerstvo plány nedotáhlo do konce

Ve všech pokojích jsou přichystané přistýlky pro případ, že by návštěva chtěla...

Ministerstvu práce a sociálních věcí se nedaří dotáhnout plánované změny na zlepšení úrovně sociálních služeb. Vyplývá...

Najdete na iDNES.cz