Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Digitální televize: budoucnost i starosti

Kdy se na českých obrazovkách objeví nový celoplošný televizní program? Ne dříve než za pět let, ačkoli nově vznikající stanice TV 3 nedávno požádala o přidělení celoplošné frekvence. Důvod pro zamítnutí i dalších podobných projektů se jmenuje digitální televize, která nabídne větší počet programů, přímé zapojení diváka do soutěžních pořadů i přístup na internet. Tento převratný způsob přenosu obrazu, zvuku a dat, který podle odborníků v nejbližších letech zcela vytlačí současný způsob vysílání, se v tuzemsku už několik měsíců testuje.
"To, co se nazývá experimentálním vysíláním, už by vlastně mohlo fungovat. Pokud by byly sjednocené normy přijímačů, tak už by se v podstatě daly kupovat," vysvětluje Tomáš Řapek z technického odboru Rady pro televizní a rozhlasové vysílání. "Možná ani nevíte, že rádio už v Praze digitálně vysílá.

Když půjdete do obchodu, tak si koupíte speciální přijímač. My ho máme v autě a normálně to funguje," dodává.

Televize budoucnosti nebude potřebovat ani nové satelity ani kabely. Způsob šíření bude v podstatě stejný jako dosud - tedy vzduchem od vysílače k anténě.

Možnosti digitálního vysílání v této chvíli testují už dvě společnosti - České radiokomunikace a firma Czech Digital Group. Experti se vesměs shodují, že celý projekt zatím vypadá velmi slibně.

Vrásky na čele tak mají pouze někteří vysílatelé: rádi by rozšířili tuzemské pokrytí své stanice, avšak ke kmitočtům, které by v jiné situaci zřejmě získali, se nyní kvůli digitální televizi nedostanou.

"Jsou tu volné frekvence, na kterých by se dalo vysílat a které by projekt digitální televize nebrzdily. Bohužel, stát je odmítá rozdělit," tvrdí ředitelka kmitočtové sekce vznikající televize TV 3 Jana Beránková. Jan Horský, který mimo jiné rozjížděl projekt regionální televize v Praze, nechuť státu nechápe. "Pět let je dlouhá doba. Diváci by se mezitím, než se to celé rozjede, mohli dostat k dalšímu programu, místo toho kmitočty leží ladem." Většina expertů však soudí, že podobné protesty nic nezmění.

"Digitální televize je budoucnost, je ve státním zájmu, aby fungovala. Volné frekvence budou potřeba, až se celý projekt bude rozjíždět. Upínat se v této chvíli ke starému způsobu vysílání by stejně nebylo rozumné a ani ekonomické," míní kmitočtový expert Karel Trpák.

V čem je digitální vysílání lepší? "Má obrovskou výhodu - na rozdíl od nyní používaného analogového přenosu se signály na sousedních kanálech neruší, ale naopak sčítají," říká Trpák. Zatímco teď při špatném signálu vidí divák některý program takzvaně s duchy, u digitální televize to nejde. "Je to spíš naopak, ty signály na stejném kmitočtu se vzájemně podporují. Takže výsledek je vlastně ještě lepší," vysvětluje Tomáš Řapek.

Nová technologie umožňuje, aby na jedné celoplošné síti běželo víc programů najednou. Zatímco teď musí mít Nova, Prima i ČT 1 a ČT 2 vlastní síť, u digitální televize by se všechny vešly na jeden kmitočet. "Ten signál cestuje dohromady a rozkóduje se až v přijímači," popisuje Řapek. "Takže se počítá s tím, že budeme mít dvě celoplošné sítě a na každou se v plné kvalitě vejdou čtyři, možná pět programů.

Technický vývoj jde dopředu, takže je možné, že by se jich tam mohlo vejít i víc." Kapacita digitálního přenosu má i další výhodu: kromě televizního a rozhlasového signálu může přenášet i obrovské množství jiných dat. "Internet, různé textové informace a podobně.

Bude tam velký prostor pro komerci. Je jen třeba stanovit poměr mezi tím, kolik místa dostane televize a kolik ty ostatní aktivity," tvrdí Řapek.

O rozdělení prostoru v digitálních multiplexech se zatím nerozhodlo, zájem bude podle všeho obrovský. "Zapojit se chtějí všechny stávající televize, ČT projevila zájem o celý jeden multiplex. Pak tu jsou pochopitelně zahraniční vysílatelé, kteří by se rádi dostali na místní trh," říká místopředsedkyně vysílací rady Zdena Hůlová.

Divák si ale na splnění televizního (nebo rozhlasového) "snu" bude muset ještě počkat. V Německu, Velké Británii či Francii se první projekty terestrického digitálního vysílání už rozjely, běžné to však není. "Nemáme velké zpoždění, maximálně jeden dva roky. I ve světě zatím projekt digitálu trochu stagnuje komerčně.

Třeba na veletrzích v Německu, kde už je tahle síť bezvadná, by člověk čekal nabídku příslušných rádií, ale zatím toho moc nenajde," říká Řapek.

Avšak výrobci už tuší příležitost. "Pro firmy, které vyrábějí televizní nebo rozhlasové přijímače, je to velká příležitost. Dneska vám televizor vydrží bez poruchy deset let a nový si sám od sebe koupit většinou nepůjdete.

Přechod na digitál však znamená buď nový přijímač, nebo příslušný dekodér," upozorňuje Trpák.

Některé země už přemýšlejí, jak digitálnímu vysílání pomoci.

"Určitě by celou věc urychlilo, kdyby například stát nějak dočasně dotoval přijímače pro diváky.

Třeba německá vláda uvažovala o tom, že by v se v určité oblasti přešlo rychle na digitální vysílání a stát by zároveň přispěl na přijímače pro diváky." Takže jak dlouho ještě? "Do pěti let je to určitě reálné, že se ta síť u nás komerčně rozjede," odhaduje Řapek.
Rozšíření sítě po celém území by nemělo trvat o moc déle. "Vyladit ten přechod bude náročné. Znamená to odpojení stávajících vysílačů a přesměrování na nové," říká Trpák. "Mluví se většinou o deseti až patnácti letech. Mohlo by to být u té spodní hranice, možná ještě méně."
Autor:

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

Chceme stejná práva pro všechny, i homosexuály, řekla Richterová v Rozstřelu

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Chceme stejná práva pro všechny, i homosexuály, řekla Richterová v Rozstřelu

Rozstřel Dalším hostem Rozstřelu v rámci předvolební série rozhovorů byla Olga Richterová, pražská lídryně Pirátů a Starostů. Za...

Zeman je v nemocnici dvakrát déle než minule, vítá zástup návštěv

Prezident Miloš Zeman zůstává hospitalizován v Ústřední vojenské nemocnici. Kdy bude propuštěn, zatím není jasné,...

Nebuď Zuřivec. Film ukazuje pachatelům domácího násilí, čeho se dopouští

Jak se ukazuje v praxi, terapeutické programy pro pachatele domácího násilí snižují jeho opakování. Důležité jsou...

Vláda navrhuje zmrazení platů politiků, hlasovat se bude tři dny před volbami

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš chce ještě na poslední chvíli před volbami prosadit zmrazení platů politiků. „Platy...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...