Novela také stanoví, že úřady budou rodná čísla zapisovat do občanských průkazů ještě další dva roky, tedy o rok déle než podle platného zákona. Rodná čísla, z nichž lze vyčíst věk a pohlaví jejich nositelů, mají být poté nahrazeny bezvýznamovým identifikátorem.
DIA podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše (Piráti) převezme nejen správu základních registrů, ale také CzechPointů nebo web Portál občana. Pod správou DIA už v roce 2023 vzniknou nové služby, které jsou určeny přímo občanům. Už za rok by měli mít k dispozici elektronickou peněženku (tzv. eDokladovku).
Blíží se eDokladovka. Česko za rok spustí digitální peněženku |
Podle důvodové zprávy je jedním z podnětů ke vzniku agentury současný stav, kdy jsou výdaje na informační technologie rozdrobené a neexistuje žádný ucelený přehled. Činnost DIA by měla usnadnit také komunikaci lidí s úřady. Jejím úkolem totiž bude také dohled nad sdílením údajů mezi systémy jednotlivých ministerstev tak, aby úřady následně nechtěly po občanovi nic navíc.
Vznik agentury není přijímán jednoznačně pozitivně, kritiku vzbudilo například tempo, s jakým byly připraveny příslušné legislativní změny. První informace o chystané DIA se na veřejnosti objevily v polovině letošního května.
Bartošova digitální vesnice za 260 milionů. K čemu bude nový „superúřad“ |
Vláda návrh zákona schválila v polovině srpna a ve Sněmovně jej původně chtěla projednat zrychleně. Na začátku září to ale zablokovala hnutí ANO a SPD. Zákon o vzniku DIA nakonec prošel běžnými třemi sněmovními čteními.