Stát otálí s odškodněním sterilizovaných žen, Dienstbier přichystá zákon

  19:44aktualizováno  19:44
Protiprávně sterilizované ženy se stále nedočkaly odškodnění. Rada vlády pro lidská práva sice před dvěma lety doporučila kabinetu peníze zaplatit, ale dosud se tak nestalo. Situaci chce řešit ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier, který připraví odškodňovací zákon.
Vláda zatím neodškodnila protiprávně sterilizované ženy (ilustrační snímek).

Vláda zatím neodškodnila protiprávně sterilizované ženy (ilustrační snímek). | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Dienstbier řekl iDNES.cz, že odškodnění neprávem sterilizovaných žen patří k tématům, kterými se bude zabývat. "Je ale samozřejmě potřeba stanovit částku a zjistit počet lidí, kteří mají na odškodnění nárok," uvedl ministr.

Zatím proto podle něj nelze stanovit, kdy návrh připraví. "Od záměru ke schválení zákona je poměrně dlouhá cesta," řekl Dienstbier. Podle něj je však nutné tuto věc vyřešit. "Je to i otázka zachování dobrého jména České republiky, aby se k tomuto problému postavila tak, jak se sluší a patří," doplnil.

Vlastní návrh odškodňovacího zákona už loni v prosinci připravil Český helsinský výbor. Text poslal parlamentním stranám a ministerstvu spravedlnosti. Přichystaný materiál bude podle Dienstbiera jeden ze "vstupů", které využije.

Měly by protiprávně sterilizované ženy získat od státu odškodnění?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. února 2014. Anketa je uzavřena.

Ne 1605
Ano 236

Ano

Většina nedobrovolně sterilizovaných žen jsou Romky. V minulosti totiž byla snaha regulovat porodnost romské menšiny. Většina případů je už promlčená a není možné je před soudem řešit.

Projednávání návrhu pozdržel pád Nečasovy vlády

Finančně odškodnit protiprávně sterilizované ženy doporučila kabinetu v únoru 2012 Rada vlády pro lidská práva (více čtěte zde). Ta uložila ministrům financí, práce a sociálních věcí, spravedlnosti a zdravotnictví a zmocněnkyni vlády pro lidská práva, aby do 31. prosince 2013 předložili vládě návrh, jak odškodnění provést.

To se však nestalo. "Tento plán nebyl kvůli ukončení mandátu tehdejší vlády dokončen. Další vývoj bude záležet na postoji lidskoprávní sekce Úřadu vlády a na případném rozhodnutí vlády," řekl iDNES.cz Radek Ležatka z tiskového odboru ministerstva financí.

Vládní rada před dvěma lety navrhovala, aby každá žena dostala zhruba sto tisíc korun. Na odškodnění mají nárok zejména ženy, které nedobrovolnou sterilizaci podstoupily v letech 1972 až 1991, kdy platila vyhláška umožňující vyplacení deseti tisíc korun za ukončení plodnosti.

Na nedobrovolné sterilizace upozorňovala už Charta 77

Nikdo zatím přesně neví, kolika ženám lékaři v minulosti znemožnili mít děti. Rada vlády pro lidská práva odhadovala, že nárok na odškodnění má maximálně tisíc lidí. Český helsinský výbor sice na svém webu má od loňského srpna výzvu, aby se mu poškozené ženy ozvaly, učinilo jich tak ale necelých padesát.

"Vím, že těch žen je zaručeně více. Sama jich znám zhruba sto padesát. Některé se ale přestěhovaly a už nemáme jejich adresu," řekla iDNES.cz Elena Gorolová ze Spolku žen poškozených sterilizací, která s Českým helsinským výborem na hledání žen spolupracovala.

Gorolová, kterou lékaři sterilizovali v roce 1990 v jednadvaceti letech, věří, že stát nakonec ženy odškodní. "Když už na tom pracuji devět let, tak bych byla strašně ráda, kdyby se to dokončilo. Je to dlouhá doba a ženy jsou netrpělivé. Pokud se nic nestane, tak opět udělají demonstraci, jak to bylo na samém začátku. Ale doufám, že jednou to odškodnění přijde," uvedla.

Vyplatit odškodnění už v roce 2005 navrhoval tehdejší ombudsman Otakar Motejl, na kterého se se stížností obrátilo zhruba devadesát žen. Situaci dříve kritizovalo i Evropské centrum pro práva Romů. V roce 2009 se vláda Jana Fischera ženám omluvila (více čtěte zde).

Na neblahou praxi se opakovaně upozorňovalo už za komunismu, jako první to byla v roce 1978 Charta 77. V 90. letech se protiprávní sterilizací zabýval i Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu. Podle Ligy lidských práv navíc byly nedobrovolně sterilizovány nejspíš i desítky žen s mentálním postižením (více čtěte zde).

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Členy bývalého vedení Prahy 1 obvinili kvůli bytům prodaným pod cenou

Starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký

Podle znaleckého posudku, který si policie objednala, bylo pod cenou prodáno více než dvacet městských bytů v Praze 1....

Léčebné konopí bere stále víc lidí. Nakolik je léčba úspěšná, se však neví

Konopí, ilustrační snímek

V České republice přibývá pacientů užívajících léčebné konopí. Letos v květnu jich bylo 665 a lékaři jim předepsali...

Ostrovský zámek vystavuje meč, který nejspíš patřil katu Mydlářovi

Kurátorka výstavy Miluše Kobesová s mečem z počátku 17. století, který údajně...

Pozoruhodný exponát je k vidění na zámku v Ostrově na Karlovarsku, kde se koná výstava Schlikové a mincování. Její...

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz