Podpořte nás ve volbě prezidenta, žádali Zeman a Dienstbier komunisty

  10:03aktualizováno  10:03
Prezidentští kandidáti Miloš Zeman (SPOZ) a Jiří Dienstbier (ČSSD) přišli v pátek do sídla komunistické strany. Důvod je jasný: komunisté nemají vlastního prezidentského kandidáta a uchazeči o Hrad hrají o přízeň nevelkého, ale disciplinovaného voličského jádra KSČM. Strana se zatím nerozhodla, koho podpoří.

Prezidentský kandidát Miloš Zeman (vpravo) přišel vyjednávat o podpoře komunistické strany do sídla KSČM. (30. listopadu 2012) | foto:  Michal Šula, MAFRA

Miloš Zeman dorazil do sídla ÚV KSČM v pátek krátce po deváté hodině. Po asi půlhodinovém jednání ho vystřídal Jiří Dienstbier, který s komunisty jednal rovněž asi třicet minut. Oba kandidáty při odchodu z jednací místnosti provázel potlesk.

Komunisté už dříve uvedli, že chtějí při volbě prezidenta podpořit některého z levicových kandidátů. Postavení vlastního kandidáta zamítli s vysvětlením, že nechtějí tříštit síly levice a mají v úmyslu vytvořit středolevý blok. "Chceme tak zabránit volbě pravicového prezidenta," uvedla místopředsedkyně strany pro ekonomiku Miloslava Vostrá.

Fotogalerie

Ze spektra kandidátů mají právě Zeman a Dienstbier největší šanci u komunistů uspět. Oba jsou spíše levicovými kandidáty a soupeří tedy o stejnou cílovou skupinu voličů. Oba také uvedli, že by se v prezidentské funkci nebránili jmenovat vládu s účastí komunistů.

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání uvedl, že strana se zatím nerozhodla, kterého z kandidátů nakonec podpoří. Filip byl s jednáním spokojený. Kandidáti prý odpověděli na všechny otázky. "Miloš Zeman odpovídal spíše stručně, takže došlo na víc otázek. Dienstbier se snažil více podrobně vysvětlovat své postoje," doplnil Filip.

Ústřední výbor strany si ponechal čas na rozhodnutí. Doporučení svým voličům vydá nejdříve 8. prosince.

Téměř jisté je zatím to, že o žádném dalším jméně již komunisté jednat nebudou. Strana totiž vyzvala všechny prezidentské kandidáty, aby se nejpozději do 30. listopadu rozhodli, zda se chtějí ucházet o podporu KSČM. Zájem projevili jen Zeman a Dienstbier a je nepravděpodobné, že by se během dnešního dne vyjádřil i někdo další.

Zeman: Požádat o podporu komunistů je samozřejmé

"Byla to přátelská a věcná a plodná diskuse," zhodnotil Zeman při odchodu. "Pokud máme na něco odlišné názory, je dobré si je vyříkat," dodal. Požádat o podporu komunisty je podle něho samozřejmé (profil Miloše Zemana si přečtěte zde).

Zeman uvedl, že je zastáncem menšinové vlády vítěze voleb, protože ten se prý nemůže vymlouvat na koaliční partnery. "Sám jsem to dokázal a myslím, že tato pozitivní zkušenost by měla najít svého pokračovatele," doplnil. Nebránil by se jmenovat ani komunistickou vládu. Podotkl však, že vítězství KSČM v parlamentních volbách není pravděpodobné.

Vedení KSČM zajímalo i o to, jaký postoj k Palestině kandidáti zaujímají. Zeman novinářům řekl, že ho velmi znepokojuje hnutí Hamás, které považuje za teroristickou organizaci, a s teroristy se podle něj nejedná, ale bojuje.

K jakým konkrétním závěrům v jednání s vedením komunistů dospěl, Zeman nesdělil.

Dienstbier: Jsem přirozeným kandidátem levice

KSČM zvažovala Grebeníčka i Remka

KSČM nejprve plánovala vybrat prezidentského kandidáta z vlastních řad. Ve hře byla jména předsedy strany Vojtěcha Filipa, předchozího lídra Miroslava Grebeníčka či současného šéfa poslaneckého klubu Pavla Kováčika. Nejvážnějším kandidátem však byl bývalý kosmonaut a nynější europoslanec Vladimír Remek (více čtěte zde).

Poté, co Remek nabídku komunistů odmítl, rozhodla se strana, že do volby nevyšle žádného vlastního kandidáta. "Nechceme oslabit kandidáty, kteří jsou na levici," uvedla místopředsedkyně Vostrá (podrobnosti najdete zde).

Jiří Dienstbier novinářům sdělil, že se cítí jediným reálným kandidátem levice (profil Jiřího Dienstbiera čtěte zde). "Jsem přirozeným kandidátem všech voličů, kteří vyznávají levicové hodnoty, a přijde mi přirozené požádat o podporu i komunistické voliče. Každý volič má stejné právo, stejný hlas jako kdokoli jiný," doplnil.

Dienstbier uvedl, že od Miloše Zemana se odlišuje zejména tím, že je zásadně proti propojení politiky a byznysu. "Také jsem se jednoznačně vyhranil proti opoziční smlouvě a jiným obdobám velké koalice, kterou považuji za korupční řešení politiky," podotkl.

Rozdílný je prý také jeho přístup k zahraniční politice. Dienstbier prohlásil, že narozdíl od protikandidáta je odpůrcem konfliktního řešení zahraniční politiky. Zdůraznil důležitost diplomatických řešení.

V otázce samostatné Paletiny je podle něj třeba respektovat rozhodnutí OSN. Mezinárodní společenství by podle něj mělo garantovat existenci obou nezávislých států, tedy Izraele a Palestiny, včetně poskytnutí bezpečnostních záruk.

Na otázku novinářů, jak by jeho snahu získat podporu komunistů vnímal jeho otec, Dienstbier odvětil, že otec by se zachoval stejně. "I on sám požádal a získal podporu komunistické strany v senátních volbách na Kladensku, takže si myslím, že by s mým krokem souhlasil," doplnil.

Odlivu voličů, kterým by mohla jeho spolupráce s komunisty vadit, se Dienstbier neobává.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Přehrada Skalička zničí klenot přírody s ohroženými druhy, varují vědci

Řeka Bečva v lokalitě zvažované přehrady Skalička poskytuje domov řadě...

Pokud by jako klíčová část protipovodňové ochrany Přerovska vznikla na řece Bečvě přehrada Skalička, bude zničeno v...

Přesun Koněvovy sochy smlouvu s Ruskem neporuší, tvrdí ministr Petříček

K soše Koněva na pražském náměstí Interbrigadistů se v pondělí v podvečer...

Pokud se najde důstojné místo pro umístění sochy sovětského maršála Ivana Koněva, Česko dostojí svým závazkům ze...

Zastavení stíhání Babiše v kauze Čapí hnízdo je pravomocné, stížnost nepadla

Ilustrační snímek

Zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše je pravomocné. Proti rozhodnutí Městského státního zastupitelství v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz