Diag Human už nepatří Šťávovi. Prodal ho do zahraničí, cenu tají

  13:37aktualizováno  15:08
Podnikatel Josef Šťáva prodal společnost Diag Human, která se soudí se státem o více než devět miliard korun. Její akcie nově patří zahraničnímu konsorciu. Arbitráž ale kvůli změně vlastníka nekončí.

Josef Šťáva, bývalý majitel společnosti Diag Human | foto: ČTK

"Společnost Diag Human SE oznamuje, že Josef Šťáva přijal obchodní nabídku a akcie společnosti prodal mezinárodnímu konsorciu institucionálních investorů," stojí v prohlášení, které firma uveřejnila na webových stránkách.

Cenu transakce společnost nesdělil. Stejně jako to, které konsorcium nyní Diag Human vlastní.

Šťáva podle vyjádření firmu zcela opouští. Nebude se proto dál jakkoliv angažovat v arbitráži, kterou Diag Human vede s Českou republikou.

"Pan Josef Šťáva s okamžitou platností přestává mít cokoliv společného se společností i s vymáháním pohledávky. Žádným způsobem nadále nereprezentuje společnost Diag Human," uvedla společnost s tím, že se k dalším věcem už nebude vyjadřovat.

Prodej firmy může být od česko-švýcarského podnikatele a majitele bechyňského zámku Štávy logickým krokem. Kvůli jeho přátelství se současným ministrem financí Miroslavem Kalouskem na něj byla upírána větší pozornost médií. Nad Kalouskem zase visí otazník, zda se neocitl ve střetu zájmů. Ministr totiž v minulosti do sporu s Diag Human dvakrát vstoupil a pokoušel se ho urovnat.

"To, že se logicky známe třicet let – jsme v Bechyni sousedé přes řeku – ještě neznamená, že bych si přál, abych mu musel něco platit. To on velmi dobře ví," řekl Kalousek minulý týden v rozhovoru pro MF DNES.

"Tohle je prostě soukromoprávní spor mezi Šťávou a Českou republikou. Já pevně doufám, že uspěje republika. Doufám, že ani on si to nebere osobně, že jako ministr vlády fandím České republice, a ne jemu. To jsem mu říkal stokrát a on to tak nebere," dodal.

Česko podá odvolání kvůli rakouské hrozbě exekuce tří děl

Dosud neukončený spor se opět rozhořel před několika dny, kdy Diag Human oznámil, že jeden z vídeňských soudů uznal miliardovou pohledávku a zakázal předběžně Česku nakládat s třemi uměleckými díly. O několik dnů později uznal nárok Diag Humanu také soud v Paříži.

Galerie okamžitě začaly stahovat značnou část umění, které Česko má rozpůjčované. Podle zjištění iDNES.cz se do České republiky už první díla vrátila.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových ve středu oznámil, že již má k dispozici rozhodnutí rakouského soudu. Jeho spolupracovník pořídil kopii ze spisu a úřad nyní pracuje na překladu rozhodnutí. "Čtyřtýdenní lhůta pro odvolání běží a my jí určitě využijeme," řekla iDNES.cz mluvčí úřadu Jana Rennerová.

Na odvolání by mělo spolupracovat také ministerstvo zdravotnictví, úřad nevylučuje, že si najme také externí advokáty se znalostí rakouského práva.

Diag Human tvrdí, že arbitráž, ve které jde o více než devět miliard, je od roku 2008 skončena. Česká republika ale hovoří o opaku, protože se ve sporu odvolala a nyní čeká, až vznikne přezkumný senát. O jeho složení má začátkem září jednat Městský soud v Praze.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Najdete na iDNES.cz