Děvčátko Bouře skončilo v ústavu

  0:01aktualizováno  0:01
Narodila se loni v srpnu při letní bouřce. Právě byla půlnoc, a tak pro její rodiče bylo snadné vymyslet jméno. Stala se z ní Půlnoční bouře. Doma jí říkali prostě Bouře. Její rodiče chtějí žít v souladu s přírodou, státu se podřizovat nechtějí ani při pojmenování svého dítěte. Jenže narazili - úřady se je snaží přimět k disciplíně. Když nepomohly výtky a hrozby, zavřely devítiměsíční děvčátko ze Šimanova na Klatovsku do kojeneckého ústavu.

Všechny problémy začaly nezvyklým porodem. "Chceme žít co nejpřirozeněji, takže nám bylo od počátku jasné, že dítě nepřijde na svět v porodnici. Chtěli jsme rodit doma, a tak se také stalo," vzpomíná na loňský srpen otec holčičky Jaroslav Blovský.

Výběr jména určilo počasí a hodina narození. "Nevidím na jméně nic zvláštního, ale na matrice nám holčičku právě kvůli němu odmítli zapsat a vystavit rodný list," vysvětluje otec, proč jeho dcera dosud rodný list nemá, a tak vlastně oficiálně vůbec neexistuje.

Zcela jiné vysvětlení potíží kolem identity holčičky mají úřady. "To je naprostá lež, jakých jsem za roky, co u nás pan Blovský s družkou žijí, slyšel nespočet. Když dětský lékař začal pátrat po rodném listě, s údivem jsme zjistili, že žena porodila. Tehdy začala papírová válka," říká starosta.

"S matkou nebyla řeč. Desítky doporučených dopisů se nám vracely," uvádí Jiří Fuchs, starosta obce, pod kterou Šimanov spadá, proč byl při jednání neúspěšný. Potíže s hledáním jména však nejsou jediné, které holčičku dosud provázejí. Její rodiče, okolím označováni za veliké podivíny, byli s dítětem u lékaře pouze jednou.

"Holčička lékaře nepotřebuje. Máme léčitele. Říká, že očkování není třeba. Jen by se jí znečistil organismus." Otec Blovský si ani na chvíli nepřipouští, že by dítě mohlo vážně onemocnět. "Žijeme v přírodě. Nic jí tady nehrozí."

Nekomunikace rodičů s institucemi vyvrcholila tento týden rozhodnutím soudu. Ten nařídil dítě okamžitě odvézt do kojeneckého ústavu. "Dítě právně neexistuje. Nemá jméno, příjmení, rodný list, rodné číslo, pojištění," vyjmenovává soudkyně klatovského okresního soudu, proč tak rozhodla.

Matka s holčičkou zůstává jen díky tomu, že ji kojí. "Je toho na mě příliš. V tuto chvíli jsem především matkou a na to musím mít sílu," zdůvodnila Blanka Fuxová svoji nechuť hovořit s novináři.

"Je naprosto zdravá a vývojově odpovídá svému věku. Na matku je hodně fixovaná," konstatuje ředitelka plzeňského kojeneckého ústavu Jana Tytlová, že dítě fyzicky ani citově nestrádalo. O dalším osudu dívky rozhodne soud. Do té doby bude v ústavu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Kim údajně nechal po nevydařeném summitu s Trumpem v Hanoji popravit čtyři lidi

Summit amerického prezidenta Donalda Trumpa a vůdce KLDR Kim Čong-una v Hanoji...

Po neúspěšném summitu s Donaldem Trumpem ve Vietnamu nechal severokorejský diktátor Kim Čong-un údajně popravit čtyři...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Další z rubriky

Silné bouřky a vítr zasáhnou odpoledne Čechy, místy mohou padat kroupy

Na snímcích jsou zachycené unikátní úkazy na obloze. Jev zvaný elf, rudý...

Český hydrometeorologický ústav vydal varování před silnými bouřkami. Platí pro Prahu, Středočeský, Liberecký,...

Vondráčkův debakl. A před tím spor o to, kdo z koho dělá vola

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO)

Šéf Sněmovny Radek Vondráček z ANO utrpěl v pátek ve Sněmovně drtivou prohru. Poslanci z osmi stran odmítli a vrátili...

Poslankyni Majerovou, která podpořila Klause, odvolali z výborů Sněmovny

Zuzana Majerová Zahradníková (ODS)

Poslankyni Zuzanu Majerovou Zahradníkovou, která opustila klub ODS poté, co se postavila za Václava Klause mladšího,...

Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?
Domácí násilí: Jaké jsou varovné signály a na koho se obrátit?

Domácí násilí je téma, nad kterým mnoho lidí raději zavírá oči. Může se však týkat každého, ať už přímo, nebo v rámci někoho z okolí. Často jsou mezi oběťmi také děti. Jak rozpoznat, že se jedná o domácí násilí a na koho se obrátit?

Najdete na iDNES.cz