Děvčátko Bouře skončilo v ústavu

  0:01aktualizováno  0:01
Narodila se loni v srpnu při letní bouřce. Právě byla půlnoc, a tak pro její rodiče bylo snadné vymyslet jméno. Stala se z ní Půlnoční bouře. Doma jí říkali prostě Bouře. Její rodiče chtějí žít v souladu s přírodou, státu se podřizovat nechtějí ani při pojmenování svého dítěte. Jenže narazili - úřady se je snaží přimět k disciplíně. Když nepomohly výtky a hrozby, zavřely devítiměsíční děvčátko ze Šimanova na Klatovsku do kojeneckého ústavu.

Všechny problémy začaly nezvyklým porodem. "Chceme žít co nejpřirozeněji, takže nám bylo od počátku jasné, že dítě nepřijde na svět v porodnici. Chtěli jsme rodit doma, a tak se také stalo," vzpomíná na loňský srpen otec holčičky Jaroslav Blovský.

Výběr jména určilo počasí a hodina narození. "Nevidím na jméně nic zvláštního, ale na matrice nám holčičku právě kvůli němu odmítli zapsat a vystavit rodný list," vysvětluje otec, proč jeho dcera dosud rodný list nemá, a tak vlastně oficiálně vůbec neexistuje.

Zcela jiné vysvětlení potíží kolem identity holčičky mají úřady. "To je naprostá lež, jakých jsem za roky, co u nás pan Blovský s družkou žijí, slyšel nespočet. Když dětský lékař začal pátrat po rodném listě, s údivem jsme zjistili, že žena porodila. Tehdy začala papírová válka," říká starosta.

"S matkou nebyla řeč. Desítky doporučených dopisů se nám vracely," uvádí Jiří Fuchs, starosta obce, pod kterou Šimanov spadá, proč byl při jednání neúspěšný. Potíže s hledáním jména však nejsou jediné, které holčičku dosud provázejí. Její rodiče, okolím označováni za veliké podivíny, byli s dítětem u lékaře pouze jednou.

"Holčička lékaře nepotřebuje. Máme léčitele. Říká, že očkování není třeba. Jen by se jí znečistil organismus." Otec Blovský si ani na chvíli nepřipouští, že by dítě mohlo vážně onemocnět. "Žijeme v přírodě. Nic jí tady nehrozí."

Nekomunikace rodičů s institucemi vyvrcholila tento týden rozhodnutím soudu. Ten nařídil dítě okamžitě odvézt do kojeneckého ústavu. "Dítě právně neexistuje. Nemá jméno, příjmení, rodný list, rodné číslo, pojištění," vyjmenovává soudkyně klatovského okresního soudu, proč tak rozhodla.

Matka s holčičkou zůstává jen díky tomu, že ji kojí. "Je toho na mě příliš. V tuto chvíli jsem především matkou a na to musím mít sílu," zdůvodnila Blanka Fuxová svoji nechuť hovořit s novináři.

"Je naprosto zdravá a vývojově odpovídá svému věku. Na matku je hodně fixovaná," konstatuje ředitelka plzeňského kojeneckého ústavu Jana Tytlová, že dítě fyzicky ani citově nestrádalo. O dalším osudu dívky rozhodne soud. Do té doby bude v ústavu. 

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Mistrovská zkouška místo maturity. Plaga připravuje změnu pro učně

Zámečničtí učni při soutěži Machři roku na náměstí Budovatelů v Sokolově.

Ministerstvo školství bude dál pokračovat v přípravě mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem. Harmonogram dalšího...

Slevy ve vlacích mohou padnout, ČSSD chce přidat 900 korun na penze

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček a ministryně práce a sociálních věcí...

Sociální demokraté chtějí za každou cenu přidat penzistům v příštím roce v průměru 900 korun, a tak připouštějí...

Najdete na iDNES.cz