Podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, v jehož kanceláři se na nového „dozorce“ nad právy dětí připravují, je nová nezávislá funkce potřeba. Dosud se totiž právy dětí nikdo systematicky nezabývá. Česko za to dlouhodobě kritizují OSN, Rada Evropy i orgány Evropské unie.
„Je ale také možné, že dětský ombudsman nebude. Přestože vláda připravuje novelu o veřejném ochránci práv a v rámci ní chce zřídit dvě nezávislé instituce, nehodlá na to dát žádné finanční prostředky. Bude to papírová funkce,“ varoval Křeček před jednou z navrhovaných variant financování.
Dětský ombudsman bude od dětí přijímat dopisy, odpovídat na ně, mít dozor nad jejich případy a monitorovat dodržování jejich práv. Podle Křečka má „povinnosti v zákoně na tři stránky“.
Co politici stále dluží dětem? Ochranu před devianty i vlastního ombudsmana |
„Ministerstvo financí argumentuje, že my už to stejně děláme. Bude to velké zklamání pro nás, ale především pro veřejnost, která očekává, že se právy dětí bude někdo nezávislý systematicky zabývat. Velmi před tím varujeme. Je-li napjatý rozpočet, nezřizujme raději nic, odložme to a nedělejme z lidí a dokonce i Evropské unie kašpary. Situace je velmi vážná,“ řekl k nejskromnější variantě financování Křeček.
Na potřebu dostatečně financovat novou funkci dětského ochránce práv upozorňuje i zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Jsem toho názoru, že nemá smysl zakládat institut dětského ombudsmana, aniž by mohl reálně plnit svou roli. Nemá smysl vytvářet funkci na papíře,“ uvedla pro MF DNES v reakci na apel veřejného ochránce práv.
Ochrana práv dětí i dospělých se prolíná
Odborníci upozorňují, že ochrana práv dospělých a dětí nestojí proti sobě. Naopak se agendy často prolínají. V loňském roce přijala jeho kancelář na 80 podnětů přímo od dětí.
Veřejný ochránce práv se ale nemůže zabývat právy dítěte obsaženými v Úmluvě o právech dítěte ve všech oblastech života. Nespadají do jeho kompetence, která je vymezená zákonem. Jedná se například o naplňování práva dítěte vyjádřit svůj názor v soudních řízeních nebo právo dítěte na obhajobu v trestním řízení. To by mohl nově zastávat právě dětský ochránce práv.
„Situace je zoufalá.“ V Česku je týráno 40 tisíc dětí, jejich ochránci chybějí |
Vedoucí právního úseku z Kanceláře veřejného ochránce práv Jana Gregorová řekla, že bez dostatku lidí a peněz nebude moci plnohodnotně vyřizovat agendu jak „dospělých“, tak „dětských“ problémů. „Vláda by se měla zamyslet nad tím, jestli opravdu dětského ombudsmana, který se bude skutečně soustředit na práva dětí, chceme. Nebo jestli chce pouze vyhovět požadavkům mezinárodních institucí na papíře,“ řekla Gregorová.
„Koalice SPOLU nám dala příslib, že budou zajištěny dostatečné finanční prostředky pro výkon funkce dětského ombudsmana. Já nepochybuji, že ministr (Zbyněk) Stanjura dohody dodrží a potřebné prostředky poskytne, protože pak by zvýšená ochrana práv děti v České republice zůstala jen na papíře. A to postrádá smysl. Dohoda byla, že českým dětem pomůžeme a tento slib by měl být dodržen,“ věří poslankyně z hnutí STAN Barbora Urbanová.
Podle ministra pro legislativu Michala Šalomouna (Piráti), pod kterého novela spadá, jsou ale obavy předčasné. „V návrhu novely zákona o veřejném ochránci práv je tato otázka řešena v několika variantách. Která z nich bude zvolena, se ukáže na jednání vlády,“ uvedl na dotaz redakce Šalomoun.
Úřad obvinil řidičku, že nabourala cizí vůz a ujela. Zastal se jí ombudsman |
Návrh počítá se zřízením zcela samostatné a nezávislé funkce dětského ombudsmana, který by s ochráncem sdílel odborné zaměstnance a zázemí jeho kanceláře.
Varianty pro jeho financování jsou čtyři a poměrně hodně se liší. V té první, která počítá s největším rozpočtem, se očekávají v roce zahájení nové působnosti dětského ombudsmana výdaje ve výši 73,5 milionu korun. V dalších letech by výdaje každoročně dosahovaly necelých 37 milionů korun. Varianta počítá i se zřízením 12 míst pro nové právníky a další odborníky.
Naopak nejúspornější varianta, před kterou Křeček a jeho tým varují, navrhuje výdaje na první rok ve výši pouhých osmi milionů korun, v následujících letech pak částku něco přes šest milionů. Peníze by stačily pouze na dětského ombudsmana a dva další pracovníky.
Legislativní rada vlády se novelou bude zabývat ve čtvrtek, poté půjde v nejbližší době na vládu. Podle Laurenčíkové by o návrhu mohl vládní kabinet hlasovat na přelomu března a dubna. A předpokládá, že dětský ochránce práv bude mít širokou podporu. Poté se návrh přesune do Sněmovny. Vznik funkce se dá očekávat nejdříve v polovině příštího roku.