Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dvě třetiny mladých nezvládnou odchod z dětského domova, chybí podpora

  17:37
Ročně opouští dětské domovy zhruba tisíc mladých lidí a dvě třetiny z nich se neumí začlenit do normálního dospělého života. Je proto potřeba je na nástrahy toho, co je čeká „tam venku“, důsledně připravovat. Jenže právě příprava na odchod se často podceňuje, informovala o tom nezisková organizace Mimo domov.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mladí lidé, kteří v osmnácti letech odchází z dětského domova, zůstanou obrazně řečeno často stát na ulici s nevyřčenou otázkou, co dál. Dosud byli zvyklí na přítomnost vychovatelek, které jim se vším poradily. Najednou se ale musí osamostatnit a rozhodovat se sami za sebe.

„Stát jako by neviděl vakuum, které vznikne odchodem z dětského domova, jako by nevěděl, že osmnáctým rokem to nekončí, naopak, v takovou dobu je potřeba dvojnásobná pomoc,“ říká psycholog a metodik sociálně-právní ochrany dětí Josef Smrž.

Je proto důležité, aby byli na odchod důsledně připravováni. Jenže právě tato část často drhne. „Tato příprava je stále velmi podceňována a navíc u nás zcela chybí doprovázení dětí poté, co dětský domov opustí,“ tvrdí předsedkyně organizace Mimo domov Klára Chábová.

Jedním z důležitých kroků je, aby se chovancům podařilo co nejdřív sehnat práci. To ale není úplně jednoduché pro nikoho, mladí z dětských domovů se navíc často setkávají s předsudky. Často proto záleží na kontaktech, které má ředitel dětského domova na zaměstnavatele.

„Ideální by bylo zvýhodnit firmy, které poskytnou první zaměstnání dítěti z ústavní výchovy, obdobně to mají zdravotně znevýhodnění,“ navrhuje ředitel Dětského domova Telč Milan Opravil.

Mohou sice dočasně zamířit třeba do Domů na půl cesty, které poskytují ubytování právě těm, kteří odchází z ústavní péče, ale takových domů je málo. „Děti tak opět čelí otázkám, které řešily před odchodem z dětského domova a celý ten proces prožívají znovu. Mohou proto lehce spadnout na dno, najednou kolem sebe nemají deset pomocných rukou. Najednou neví, co dál, co se sebou mají dělat,“ říká Smrž.

Radek je bývalým klientem dětského domova. Na konferenci, kterou pořádala nezisková organizace Mimo domov, promluvil o těžkém startu v dospělém životě (1.11.2017).

To potvrzuje i Radek, který si dětským domovem prošel. „Když jsem šel na vysokou školu, měl jsem spoustu času, se kterým jsem neuměl nakládat. Ani mě nenapadlo, že bych mohl jít třeba s kamarády na pivo, ten start byl složitý,“ prohlásil.

Například v dětském domově v Jemnici je po odchodu v životě úspěšných asi 70 % mladistvých. „Se zbytkem ztratíme kontakt, nic o nich nevíme. Většinou jsou to děti, které se dopustily kriminálního činu a nemají zájem s námi být v kontaktu,“ vysvětlila ředitelka tamního domova Jiřina Kühnelová.

Chlapci z domovů se učí od patronů

Důležitá je proto činnost neziskových organizací, které pomáhají připravit se na odchod z dětského domova. Existuje například projekt Patroni, do něhož se zapojují dospělí muži, kteří pomáhají chlapcům, kterým zbývá rok do odchodu z dětského domova (více o projektu Patroni čtěte v tomto článku). 

„Patronům musí být přes třicet let, aby to nebyl vrstevnický projekt. Jsou to muži, kteří mají vlastní práci, rodinu, kteří mají zkušenosti, které mohou předávat,“ vysvětlil garant projektu Lukáš Talpa. Patrony tak dělá třeba majitel autobazaru, učitel, lékař i hlídač ve firmě.

O své zkušenosti se na konferenci o zaměstnávání dětí z dětských domovů, kterou ve středu pořádala organizace Mimo domov, podělil Jan Ďurina z plzeňského dětského domova, jemuž dělá patrona Petr. „Už se známe několik let. Je pro mě psychickou podporou. Po odchodu z dětského domova je pro mě takovou jistotou navíc. Vážím si toho, že mám, na koho se obrátit,“ řekl.

V dětských domovech chybí psychologové

Na konferenci se probíral také nedostatek psychologů v dětských domovech. „Už léta voláme po tom, že bychom potřebovali externí psychology, kteří by k nám pravidelně dojížděli. Máme sice vychovatelky, které mají vystudovanou speciální pedagogiku, ale pro děti jsou to pořád tety. Potřebujeme pohled zvenčí,“ říká Kühnelová.

Termín na objednání u psychologa je přitom až čtvrt roku. Pokud má ale nějaký chovanec akutní problém, je potřeba ho řešit hned. „Spolupracujeme s pedagogicko-psychologickou poradnou, se speciálně pedagogickým centrem v Třebíči a dojíždí k nám i pedopsychiatrička, protože máme psychiatricky léčené děti. Jenže je potřeba, aby k nám někdo jezdil častěji,“ uvedla Kühnelová.

Stejný problém má také dětský domov v Telči. Podle tamního ředitele Milana Opravila se často říká, že děti z dětských domovů trpí deprivací, tu si však podle něj přinášejí už z rodin. „Malých dětí je v dětských domovech relativně málo. V průměru zůstávají děti do deseti let doma a to, co vidí u rodičů, pak dělají samy, pokládají to za normu. Potřebujeme psychologa, který by takové chování u nich dokázal odblokovat,“ míní Opravil.

„Rozvojový program cílený na psychology v dětských domovech není. Každý dětský domov si psychologa řeší sám v rámci svého personálního zabezpečení,“ potvrzuje tiskové oddělení ministerstva školství. Ve většině případů tam psychologové pracují na částečné úvazky.

Chybějící mužský vzor

Kromě psychologů v dětských domovech chybí také mužští pracovníci. „Muže bychom brali všemi deseti, děti potřebují mužský vzor,“ říká Kühnelová.

Muži, kteří speciální pedagogiku vystudují, podle ní radši míří do školství, kde mají lepší plat. „U nás pracuje jen údržbář, jinak samé ženy. Mám tady snad tisíc žádostí, ani jedna ale není od muže,“ povzdychla si.

Opravilovi sice chodí žádosti i od mužů, ty, kteří se hlásí, ale přijmout nechce. „Muži se sice hlásí, ale jsou to vysloužilí vojáci z armády nebo bývali u policie, to jsou lidé zvyklí dávat rozkazy a my chceme s dětmi navázat hlubší kontakt. Vojenský způsob uvažování není pro děti to pravé ořechové,“ uzavírá ředitel.

Blokujete stavbu přehrady, vmetl ministr aktivistovi

  • Nejčtenější

Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média

Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty nejsilnější nepořídili Izraelci, ale Palestinci. A západní tiskové agentury se kvůli nim dostaly do...

6. října 2024

K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie

Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem. Podle otce dítěte mělo jít o rasově motivovaný útok ze strany pedagoga – jde o romskou rodinu. Škola...

5. října 2024  13:02,  aktualizováno  8.10 14:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne

Premium

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil závěry kontrol prezidentských kampaní z loňského roku. Mimo jiné se zaměřil na kampaň současné hlavy...

9. října 2024  15:24

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil. O příčinách smrti však neinformovalo. V textech svých písní umělec často...

9. října 2024  21:41

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku

Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena, která již dříve měla se školou konflikty, na pedagožku narazila neplánovaně na chodbě při cestě za...

10. října 2024  14:33

Měnil zákeřný Trump někdy plenu? Obama se zaníceně bije za Harrisovou

Za demokratickou kandidátku Kamalu Harrisovou před americkými prezidentskými volbami na plno lobbuje i jeden z bývalých šéfů Bílého domu – Barack Obama. Ve čtvrtek v Pensylvánii opakovaně varoval...

11. října 2024  21:20

Ekonomický Mozart selhal. Macron pohřbil Francii, burcuje krajní pravice

Francie má problém, na kterém má nemalý podíl i Emmanuel Macron. Země ekonomicky strádá a lék z dílny premiéra Michela Barniera se veřejnosti líbit nebude. Počítá s masivními škrty i zvyšováním daní....

11. října 2024  20:41

Města na Floridě obsadili aligátoři, hurikán jim rozšířil životní prostor

Kvůli hurikánu Milton vylézají na Floridě do ulic aligátoři a ostatní divoká zvířata. Jeden aligátor dokonce zaútočil na pneumatiku jedoucího vozidla. Odborníci uvádí, že zvířata napadnou člověka...

11. října 2024  20:12

Válečná ekonomika dle ruského modelu by Česko vyčerpala velmi rychle

Jak by to vypadalo, kdyby Česká republika zbrojila stejně jako Rusko? Tamější ekonomika plně překlopena do válečného módu ukazuje pro Evropany nemyslitelnou věc. Třetí rok po sobě v Rusku vojenské a...

11. října 2024  19:30

Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA
Rozdáváme měsíčkový šampon od Weledy ZDARMA

Jak připravit koupel vhodnou přímo pro vaše miminko? Přihlaste se k testování a vyzkoušejte jemný dětský šampon a sprchový krém v jednom. Měsíčková...

Móda z Thálií: kýč jak bič v podání Leichtové i nevhodná obuv Rašilovové

V sobotu večer se v Národním divadle v Praze předávaly prestižní divadelní Ceny Thálie. Co se týká módy, podle...

Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let

V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro které umělec tvořil....

Příběh Jitky: Manžel po mně chce sex každý den, je to k nevydržení

Moje manželství je takové, jaké po patnácti letech obvykle bývá. Překonali jsme pár krizí, vychováváme dvě školou...

Zmapovali jsme, které spořicí a termínované účty teď vynášejí nejvíc

Česká národní banka dál snižuje základní úrokovou sazbu a má inflaci pod kontrolou. Banky na to reagují snižováním...

Kanye West požádal o rozvod s Biancou Censori, raper chce žít v Tokiu

Manželství Kanyeho Westa a Biancy Censori se po dvou letech rozpadlo. Pár, který uzavřel úřední sňatek v prosinci 2022,...