Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda zvažuje útlum dětských domovů. Děti do sedmi let by ústavům unikly

  0:14aktualizováno  13:16
Ministrům na stůl putuje podnět Rady vlády pro lidská práva ke sjednocení všech ústavů pro děti pod jeden resort a jejich postupné omezování. Děti mladší sedmi let by v kojeneckých ústavech a dětských domovech už neměly vyrůstat, protože podle odborníků je pro ně péče širší rodiny nebo pěstounů vždy lepší.

Detský domov Veská | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Současný stav pobytové péče o ohrožené děti, v němž převažují zařízení ústavního typu s velkými lůžkovými kapacitami, je nevyhovující a neodpovídá potřebným standardům kvality při poskytování pobytové péče pro děti v co nejpřirozenějším prostředí, a nenaplňuje tak zásadu nejlepšího zájmu dítěte,“ stojí v podnětu, který má redakce k dispozici.

Osm tisíc dětí v ústavech

Systém ústavní péče o děti zůstává v ČR roztříštěný. Pod ministerstvo školství spadají dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické a výchovné ústavy a střediska výchovné péče. Ministerstvo zdravotnictví má v gesci dětské domovy pro děti do tří let, neboli kojenecké ústavy. V současnosti je v různých typech ústavů umístěno kolem osmi tisíc dětí.

Dokument schválila Rada vlády pro lidská práva v prosinci, vláda jej má na programu čtvrtečního jednání. Podle informací iDNES.cz však bude jednání o tomto bodu zřejmě zatím odloženo. Podporu klíčových resortů - tedy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstva školství (MŠMT) a zdravotnictví (MZ) - ovšem podnět má, alespoň deklarativní. Zástupci úřadů na něj kývli při prosincovém schvalování.

Hlavní změnou, kterou by soubor opatření měl přinést, dospěje-li do legislativní fáze, je postupný konec praxe umisťování dětí mladších sedmi let do ústavů. Místo toho by mělo přibýt profesionálních pěstounů, kteří dítě na omezenou dobu přijmou do své rodiny. Pěstounů rok od roku přibývá - v roce 2011 jich bylo patnáct, loni již 550, stále jich však není dostatek. Zásadně víc by jich potřeboval například Karlovarský kraj.

Podle předsedkyně Federace dětských domovů ČR Jany Koubové by ale bylo vhodnější, aby stát více podporoval dlouhodobou pěstounskou péči. „Zájemců o ni v poslední době ubývá a naopak přibývá profesionálních pěstounů. Ale to může fungovat jeden rok a co dál s těmi dětmi? Zase půjdou někam jinam?“ ptá se Koubová. Další otázkou podle ní je, jak by se umisťovaly do rodin větší skupiny sourozenců ve věkovém rozpětí od půl roku do patnácti let.

Z porodnice do „kojeňáku“, ve třech letech do „děcáku“

Ústavní péče v Česku, na rozdíl od všech ostatních zemí střední Evropy, nemá žádné věkové omezení. Leckdy tak miminko z porodnice putuje rovnou do kojeneckého ústavu a ve třech letech se přestěhuje do dětského domova. Přitom například na Slovensku nesmí do ústavu dítě mladší šesti let, v Polsku do sedmi let.

V kojeneckém ústavu je ticho

Odborníci v souvislosti s ústavní péčí kritizují zejména to, že v instituci si dítě nevytváří pevné citové vazby na konkrétní lidi. „Na chování dítěte se to projevuje tím, že je apatické. Běžně malé dítě křičí, brečí, protože si tím získává pozornost a tímto způsobem komunikuje. Oproti tomu děti v ústavech zjišťují, že když budou plakat, nic se nestane. Takže často jen leží a apaticky koukají,“ vysvětluje Tomáš Böhm z asociace Dítě a rodina. Proto je v kojeneckých ústavech podle něj často zvláštní ticho.

„Institucionální prostředí nikdy nemůže naplnit to, co prostředí rodinné. Dítě si v něm nemůže vytvořit základní vazbu k jednomu konkrétnímu člověku. Existuje celá řada dat, která dokládají, že ústavní pobyt deformuje dítě na celý život. Dochází ke strukturálním změnám mozku, k negativním vlivům na emoční stabilitu. Je zásadní, aby alespoň v nejcitlivějším období, kdy si dítě vytváří pocit, jestli je, nebo není na světě bezpečno, nemuselo vyrůstat v ústavu,“ říká předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte Klára Laurenčíková. „Veškeré peníze od státu by měly směřovat k tomu, aby děti mohly vyrůstat v širších rodinách nebo v prostředí, které rodinné kvality obsahuje,“ dodává.

Z údajů za rok 2013 vyplývá, že z celkového objemu necelých 8,2 miliardy korun, které v tomto roce šly do systému ochrany práv dětí, bylo zhruba 52 procent vynakládáno na zajištění ústavní péče, necelých třicet procent šlo na zajištění pěstounské péče a zbytek na preventivní služby. Během posledních let zůstal objem financí vynakládaných na ústavní péči stejný, přes dlouhodobý pokles počtu dětí do ústavů umisťovaných.

Podnět počítá s tím, že ve výjimečných případech by ústavní péče pro děti do sedmi let byla přípustná na velmi krátkou dobu, maximálně jednoho měsíce.

Roztříštěný systém ústavů se má sjednotit

Další změnou, kterou by měl podnět přinést, je výrazné snížení kapacity ústavních zařízení. Dle posledních údajů je průměrná kapacita ústavu okolo padesáti lůžek. „Za ideální stav lze považovat, aby se jedno zařízení staralo maximálně o osm dětí, a to maximálně ve dvou skupinách o čtyřech dětech,“ stojí v podnětu Rady.

„Opticky sice má domov kapacitu 48 míst, ale nejedná se o jednu budovu. Například v Plzeňském kraji je celkem třicet sedm rodinných skupin, ale na dvaadvaceti různých adresách. Ve velkém bytě tak žije maximálně osm dětí,“ podotýká Koubová.

Kromě toho by se měly sjednotit všechny typy ústavů pod MPSV. V současnosti je totiž správa kojeneckých ústavů, dětských domovů, diagnostických a výchovných ústavů i zařízení pro děti se zdravotním postižením roztříštěna mezi MPSV, MŠMT a MZ.

Podle Koubové ale jedno ministerstvo nezvládne zabývat se veškerou problematikou. „V našich zařízeních neřešíme jen sociální problémy, ale i školské a zdravotnické, takže by bylo lepší mít jeden zákon, podle kterého by pracovaly jednotlivé resorty,“ uvedla.

Pro schválení zásadní reformy ústavní péče existuje v současnosti příznivá politická konstelace, neboť ministryně práce, školství i ministr zdravotnictví a premiér jsou zástupci jedné politické strany. Michal Ďorď z organizace Vteřina poté, která se zabývá právy dětí v ústavní péči, se přesto o budoucnost reformy obává.

„Když ve čtvrtek vláda podnět neschválí a odloží téma kvůli podzimním krajským volbám, žádné významné změny v oblasti péče o ohrožené děti se v následujících letech pravděpodobně nedočkáme,“ míní Ďorď. „Doufám, že premiér Sobotka a další členové kabinetu podnět podpoří, a dají tak ohroženým dětem šanci na život v rodině,“ dodává.

Autoři: ,

Odbory jsou bezzubé, proto mají Češi nižší mzdy než na Západě, říká expertka

Nejčtenější

Kolik stojí Oneplay, na čem se dá sledovat a jaký je přechod z Voyo a O2 TV

Televize O2 TV se sloučila s internetovou streamovací platformou televize Nova Voyo a vznikla nová služba Oneplay. Kolik stojí nové tarifní balíčky? Na kolika zařízeních je možné kanály sledovat? A...

Zemřel Karel Freund. Zahrál si v Andělu Páně 2, většinou ale ztvárňoval oběti

Ve věku 58 let náhle zemřel herec Karel Freund. Jeho úmrtí potvrdila agentura, která ho zastupovala. Freund byl známý především rolemi obětí v českých kriminálkách, ale objevil se také ve známé...

Rusko předložilo USA seznam požadavků pro ukončení války na Ukrajině

Sledujeme online

Rusko předložilo Spojeným státům seznam požadavků, jimiž podmiňuje dohodu o ukončení války na Ukrajině a obnovení vztahů mezi Moskvou a Washingtonem. Napsala to v noci na čtvrtek agentura Reuters s...

Buď zticha, mrňousi! okřikl Musk polského ministra kvůli Starlinku. Přidal se i Rubio

Miliardář Elon Musk se ostře pustil do polského ministra zahraničí Radoslawa Sikorského kvůli jeho komentáři o možné nespolehlivosti Starlinku na Ukrajině. Na sociální síti X mu vzkázal, aby „byl...

Rodina zmizela, když si jela pro vánoční stromek. Po 66 letech se našlo její auto

To zmizení policii vrtalo hlavou od prosince 1958, nyní by se však jeden z nejzáhadnějších případů historie Spojených států mohl přiblížit vyšetření. Americká rodina tehdy vyrazila na nákupy, domů se...

Kvůli hrozbě pádu stavebního jeřábu evakuovali hasiči v Brně desítky lidí

Hasiči v brněnské městské části Žebětín evakuovali přes 90 lidí v domech poblíž stavby na Kamechách. Důvodem je asi 30 metrů vysoký stavební jeřáb, který hrozí pádem, řekl mluvčí hasičů Štěpán...

15. března 2025  20:42,  aktualizováno  22:19

Na protestu pro Divadlo Lampion zasahovala policie, lidé vylézali na radnici

Na shromáždění pro podporu pro podporu umělecké svobody Divadla Lampion přišlo 200 lidí. Iniciátoři vyzvali k respektování umělecké a kulturní svobody, řekl za organizátor Jaroslav Škvaro. Po...

15. března 2025  18:52,  aktualizováno  22:17

Je to dárek nepřátelům USA, komentuje Svobodná Evropa zastavení financování

Rádio Svobodná Evropa potvrdila v prohlášení, že dostala oznámení o zastavení financování od americké vlády. Označuje to za dárek nepřátelům USA. Český ministr zahraničí Jan Lipavský uvedl, že...

15. března 2025  21:18,  aktualizováno  21:53

Americká vláda ukončuje financování stanice Rádio Svobodná Evropa

V Praze sídlící stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) přijde o peníze na provoz. Americká vláda totiž končí s jejím financováním. Píše to agentura Reuters, která se seznámila s...

15. března 2025  20:01,  aktualizováno  21:24

V Týčku na Rokycansku mohou postavit větrnou elektrárnu, rozhodlo referendum

Obyvatelé Týčku na Rokycansku rozhodli v sobotním referendu, že na katastru obce může stát větrná elektrárna. Ze 193 voličů v obci jich k urně přišlo 117, což je 60,6 procenta. Pro větrník vhodilo...

15. března 2025  20:49

Přes sto tisíc Srbů se shromáždilo v Bělehradě na protest proti korupci a vládě

V Bělehradě demonstrovalo v sobotu přes 100 tisíc lidí proti korupci, uvedlo srbské ministerstvo vnitra, které v centru hlavního města nezaznamenalo v souvislosti s protivládním protestem žádný větší...

15. března 2025  20:30

Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů
Věděli jste, že kolagen není jen jeden? Existuje hned 16 druhů

Za vznikem vrásek a ztrátou pevnosti pokožky stojí úbytek kolagenu. Nové sérum VICHY Liftactiv Collagen Specialist 16 přináší revoluční technologii...

Trump zažehl motor Evropy. Spojenectví Macrona a Merze je romancí bez kazu

Premium

Dlouhé roky vztahy Francie a Německa strádaly. Emmanuel Macron marně vyhlížel v kancléřství člověka, s nimž by ho pojilo víc než jen diplomatické povinnosti. V budoucím šéfovi německé vlády...

15. března 2025

Orbán nazval své kritiky štěnicemi a vyhlásil velký velikonoční úklid

Maďarský premiér Viktor Orbán označil své odpůrce za štěnice, uvedla agentura DPA. V projevu u příležitosti maďarského státního svátku obvinil média, neziskové organizace, soudce a opoziční politiky...

15. března 2025  16:24,  aktualizováno  19:15

Stovky lidí se v Brně loučily s trolejbusy 21Tr, donedávna měly největší flotilu

Ve flotile trolejbusů v brněnské MHD patřil typ 21Tr ke klasikám. Sobotou ale jeho působení definitivně v Brně končí. Stovky lidí se s tímto trolejbusem, který se stal koncem 90. let díky...

15. března 2025  18:31

Hitlerovu zbrojovku osvobodili Češi. Jak vypadala nejhorší bitva na našem území

Před 80 lety začala Ostravská operace, která mimo jiné přinesla i nejhorší boje druhé světové války na území dnešní České republiky. Cílem operace bylo osvobodit Vítkovické železárny, které patřily k...

15. března 2025  18:14

Nemáte rád Trumpa? Tak ven z naší skvělé země. USA vyhostily velvyslance JAR

Americký ministr zahraničí Marco Rubio prohlásil velvyslance Jihoafrické republiky ve Spojených státech Ebrahima Rasoola za personu non grata. Rubio ho na síti X obvinil, že nenávidí prezidenta...

15. března 2025  10:09,  aktualizováno  18:11

Zima byla ‚shnilá‘. Ale ještě neřekla poslední slovo, varoval Krakonoš

Paprsky jarního slunce, ale také prudký studený vítr provázely již 77. příjezd Krakonoše do Harrachova. Událost předznamenávající konec zimy si v sobotu dopoledne nenechaly ujít stovky lidí.

15. března 2025  17:34