Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vláda zvažuje útlum dětských domovů. Děti do sedmi let by ústavům unikly

  0:14aktualizováno  13:16
Ministrům na stůl putuje podnět Rady vlády pro lidská práva ke sjednocení všech ústavů pro děti pod jeden resort a jejich postupné omezování. Děti mladší sedmi let by v kojeneckých ústavech a dětských domovech už neměly vyrůstat, protože podle odborníků je pro ně péče širší rodiny nebo pěstounů vždy lepší.

Detský domov Veská | foto: Radek Kalhous, MAFRA

„Současný stav pobytové péče o ohrožené děti, v němž převažují zařízení ústavního typu s velkými lůžkovými kapacitami, je nevyhovující a neodpovídá potřebným standardům kvality při poskytování pobytové péče pro děti v co nejpřirozenějším prostředí, a nenaplňuje tak zásadu nejlepšího zájmu dítěte,“ stojí v podnětu, který má redakce k dispozici.

Osm tisíc dětí v ústavech

Systém ústavní péče o děti zůstává v ČR roztříštěný. Pod ministerstvo školství spadají dětské domovy, dětské domovy se školou, diagnostické a výchovné ústavy a střediska výchovné péče. Ministerstvo zdravotnictví má v gesci dětské domovy pro děti do tří let, neboli kojenecké ústavy. V současnosti je v různých typech ústavů umístěno kolem osmi tisíc dětí.

Dokument schválila Rada vlády pro lidská práva v prosinci, vláda jej má na programu čtvrtečního jednání. Podle informací iDNES.cz však bude jednání o tomto bodu zřejmě zatím odloženo. Podporu klíčových resortů - tedy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) a ministerstva školství (MŠMT) a zdravotnictví (MZ) - ovšem podnět má, alespoň deklarativní. Zástupci úřadů na něj kývli při prosincovém schvalování.

Hlavní změnou, kterou by soubor opatření měl přinést, dospěje-li do legislativní fáze, je postupný konec praxe umisťování dětí mladších sedmi let do ústavů. Místo toho by mělo přibýt profesionálních pěstounů, kteří dítě na omezenou dobu přijmou do své rodiny. Pěstounů rok od roku přibývá - v roce 2011 jich bylo patnáct, loni již 550, stále jich však není dostatek. Zásadně víc by jich potřeboval například Karlovarský kraj.

Podle předsedkyně Federace dětských domovů ČR Jany Koubové by ale bylo vhodnější, aby stát více podporoval dlouhodobou pěstounskou péči. „Zájemců o ni v poslední době ubývá a naopak přibývá profesionálních pěstounů. Ale to může fungovat jeden rok a co dál s těmi dětmi? Zase půjdou někam jinam?“ ptá se Koubová. Další otázkou podle ní je, jak by se umisťovaly do rodin větší skupiny sourozenců ve věkovém rozpětí od půl roku do patnácti let.

Z porodnice do „kojeňáku“, ve třech letech do „děcáku“

Ústavní péče v Česku, na rozdíl od všech ostatních zemí střední Evropy, nemá žádné věkové omezení. Leckdy tak miminko z porodnice putuje rovnou do kojeneckého ústavu a ve třech letech se přestěhuje do dětského domova. Přitom například na Slovensku nesmí do ústavu dítě mladší šesti let, v Polsku do sedmi let.

V kojeneckém ústavu je ticho

Odborníci v souvislosti s ústavní péčí kritizují zejména to, že v instituci si dítě nevytváří pevné citové vazby na konkrétní lidi. „Na chování dítěte se to projevuje tím, že je apatické. Běžně malé dítě křičí, brečí, protože si tím získává pozornost a tímto způsobem komunikuje. Oproti tomu děti v ústavech zjišťují, že když budou plakat, nic se nestane. Takže často jen leží a apaticky koukají,“ vysvětluje Tomáš Böhm z asociace Dítě a rodina. Proto je v kojeneckých ústavech podle něj často zvláštní ticho.

„Institucionální prostředí nikdy nemůže naplnit to, co prostředí rodinné. Dítě si v něm nemůže vytvořit základní vazbu k jednomu konkrétnímu člověku. Existuje celá řada dat, která dokládají, že ústavní pobyt deformuje dítě na celý život. Dochází ke strukturálním změnám mozku, k negativním vlivům na emoční stabilitu. Je zásadní, aby alespoň v nejcitlivějším období, kdy si dítě vytváří pocit, jestli je, nebo není na světě bezpečno, nemuselo vyrůstat v ústavu,“ říká předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte Klára Laurenčíková. „Veškeré peníze od státu by měly směřovat k tomu, aby děti mohly vyrůstat v širších rodinách nebo v prostředí, které rodinné kvality obsahuje,“ dodává.

Z údajů za rok 2013 vyplývá, že z celkového objemu necelých 8,2 miliardy korun, které v tomto roce šly do systému ochrany práv dětí, bylo zhruba 52 procent vynakládáno na zajištění ústavní péče, necelých třicet procent šlo na zajištění pěstounské péče a zbytek na preventivní služby. Během posledních let zůstal objem financí vynakládaných na ústavní péči stejný, přes dlouhodobý pokles počtu dětí do ústavů umisťovaných.

Podnět počítá s tím, že ve výjimečných případech by ústavní péče pro děti do sedmi let byla přípustná na velmi krátkou dobu, maximálně jednoho měsíce.

Roztříštěný systém ústavů se má sjednotit

Další změnou, kterou by měl podnět přinést, je výrazné snížení kapacity ústavních zařízení. Dle posledních údajů je průměrná kapacita ústavu okolo padesáti lůžek. „Za ideální stav lze považovat, aby se jedno zařízení staralo maximálně o osm dětí, a to maximálně ve dvou skupinách o čtyřech dětech,“ stojí v podnětu Rady.

„Opticky sice má domov kapacitu 48 míst, ale nejedná se o jednu budovu. Například v Plzeňském kraji je celkem třicet sedm rodinných skupin, ale na dvaadvaceti různých adresách. Ve velkém bytě tak žije maximálně osm dětí,“ podotýká Koubová.

Kromě toho by se měly sjednotit všechny typy ústavů pod MPSV. V současnosti je totiž správa kojeneckých ústavů, dětských domovů, diagnostických a výchovných ústavů i zařízení pro děti se zdravotním postižením roztříštěna mezi MPSV, MŠMT a MZ.

Podle Koubové ale jedno ministerstvo nezvládne zabývat se veškerou problematikou. „V našich zařízeních neřešíme jen sociální problémy, ale i školské a zdravotnické, takže by bylo lepší mít jeden zákon, podle kterého by pracovaly jednotlivé resorty,“ uvedla.

Pro schválení zásadní reformy ústavní péče existuje v současnosti příznivá politická konstelace, neboť ministryně práce, školství i ministr zdravotnictví a premiér jsou zástupci jedné politické strany. Michal Ďorď z organizace Vteřina poté, která se zabývá právy dětí v ústavní péči, se přesto o budoucnost reformy obává.

„Když ve čtvrtek vláda podnět neschválí a odloží téma kvůli podzimním krajským volbám, žádné významné změny v oblasti péče o ohrožené děti se v následujících letech pravděpodobně nedočkáme,“ míní Ďorď. „Doufám, že premiér Sobotka a další členové kabinetu podnět podpoří, a dají tak ohroženým dětem šanci na život v rodině,“ dodává.

Autoři: ,

Na další pandemii nejsme připraveni, varuje hlavní hygienička a vysvětluje proč

Nejčtenější

Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard

Premium

Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně desátý největší pivovar v Česku. Daří se mu, meziročně měl rekordní výstav. Jenže Bernard se zároveň...

Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy

Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“ hovořili o Ukrajině, oznámil Kreml. Putin souhlasil se zastavením útoků na energetickou infrastrukturu...

Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu

V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a na nádraží Praha-Smíchov. Na 2000 lidí muselo opustit palác v centru metropole. Tramvajová doprava...

Pokuta za dům bez kontroly vytápění. Češi ignorují povinné revize nařízené Bruselem

Premium

Bytové domy s patnácti a více byty musí mít kontrolu systémů vytápění. Kdo revizi nemá, vystavuje se postihu. Tato povinnost platí v Česku už dva roky od platnosti novely zákona o hospodaření s...

Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili

Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na něj naléhal v podpoře evropských sankcí proti Rusku. Ten následně slevil ze svého odporu a sankce...

Matika v praxi jsou slovní úlohy. Někdy se stačí na úkol podívat z jiné strany

Premium

Součástí přijímacích testů z matematiky jsou i slovní úlohy, které nabízejí výběr z možností. Ano, nevíte-li, můžete si tipnout – pravděpodobnost, že se trefíte, je vždy vyšší než 100% jistota...

22. března 2025

Centrální banky na Instagramu. Jamajská tančí reggae, Češi varují před podvody

Premium

Centrální bankéře si většina lidí představuje jako nudné tvory v oblecích a šedivých kostýmcích, kteří jedním kliknutím myši dokážou rozhýbat nebo zmrazit stovky miliard. Dny tráví ponoření do...

22. března 2025

Poptávka po zbraních roste a firmy by i vyráběly. Chybějí jim ale suroviny

Evropská poptávka po munici již od ruské invaze na Ukrajinu v roce 2022 roste a v dalších letech se očekává, že tento zájem bude stoupat i dál. Výrobcům ale chybějí suroviny na výrobu střelného...

22. března 2025

ODS už mě nezajímá, zmítá ji vnitřní zoufalství, říká Jan Zahradil

Premium

Někdejší první místopředseda a dlouholetý europoslanec ODS Jan Zahradil v rozhovoru pro MF DNES o odchodu ze strany i svém možném dalším politickém angažmá.

22. března 2025

Dronová řež u Kursku. Rusové velebí záhadnou jednotku Rubikon

Premium

Metody dronové války opět pokročily a tentokrát si úspěchy připsali Rusové. Na likvidaci ukrajinského předmostí v Kurské oblasti se výrazně podílela speciální dronová jednota Rubikon, která spadá...

22. března 2025

Policie vypátrala i druhou pohřešovanou dívku z Kolínska, je v pořádku

Policisté v pátek večer vypátrali i druhou čtrnáctiletou dívku z Kolínska, která byla pohřešována od středy. Našli ji v Praze, je v pořádku a brzy ji předají rodičům, uvedla mluvčí středočeské...

20. března 2025  18:28,  aktualizováno  21.3 23:20

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Na Českolipsku hořel rodinný dům, jeden člověk se nadýchal zplodin

Hasiči v pátek večer zasahovali u požáru rodinného domu v Novinách pod Ralskem na Českolipsku, vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu. Vodu na hašení brali z řeky Ploučnice. Při požáru se jeden...

21. března 2025  21:55,  aktualizováno  22:38

Piráty opouští další těžká váha. O ukončení členství požádala senátorka Šípová

Senátorka Adéla Šípová požádala o ukončení členství v Pirátské straně. Oznámila to na internetovém debatním fóru strany. Za důvod k ukončení členství označila Šípová „nečitelnost strany“ a...

21. března 2025  21:58,  aktualizováno  22:33

Policisté kvůli slintavce zadrželi dvě cisterny s mlékem ze Slovenska

Čeští policisté společně s veterinární správou kvůli podezření, že se u dobytka na jihu Slovenska vyskytla kulhavka a slintavka, v pátek namátkově zkontrolovali na jihomoravských hraničních...

21. března 2025  22:08,  aktualizováno  22:20

Staňte se Rusy, nebo odejděte, nařizuje Putin Ukrajincům na okupovaných územích

Ukrajina obvinila Rusko z nátlaku na obyvatele okupovaných území. Podle dekretu prezidenta Putina si musejí změnit právní postavení, nebo odejít. Kyjev kvůli tomu podá stížnost k Mezinárodnímu...

21. března 2025  21:32

Další protest za starostu. Statisíce lidí v Istanbulu nedbaly na Erdoganův zákaz

V Istanbulu v pátek už třetí den v řadě lidé v ulicích protestují zadržení starosty a jednoho z lídrů turecké opozice Ekrema Imamoglua. Před radnicí se shromáždilo na 300 tisíc lidí, řekl šéf...

21. března 2025  21:03

Vzkaz Rusku? Princ William v uniformě nastoupil do britského tanku v Estonsku

Princ William v pátek navštívil britské vojáky v Estonsku. Oblečený ve vojenské uniformě nasedl do věže tanku Challenger 2 a i do bojového vozidla pěchoty Warrior. Podle BBC tím vyslal signál Rusku o...

21. března 2025  20:30