Ekoteroristé jsou už prázdný pojem, řekl šéf Dětí Země v Rozstřelu

  15:48aktualizováno  12. září 12:24
Ekologické hnutí Děti Země ustoupilo a umožnilo začít s dostavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Předseda spolku Miroslav Patrik v pořadu Rozstřel odmítl, že by ekologové upřednostňovali přírodu před člověkem. K častému označení ekoterorista řekl, že ho považuje za prázdný pojem.

„Cíl naší účasti je upozorňovat státní úředníky na chyby, vady a nezákonnosti. Dokonce navrhneme, jak by to měli opravit,“ prohlásil šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

V pořadu Rozstřel odmítl označení ekoterorista. „Je to prázdný pojem, který z hlediska definice vůbec neodpovídá. Nejsme žádní teroristé. Děti Země a další spolky se snaží zákonnými prostředky upozornit na nedostatky ve stavbách,“ prohlásil v úvodu pořadu Miroslav Patrik.

Údajnou naštvanost národa na ekologické spolky považuje Patrik za mediální dojem vytvářený politiky. „Každý den chodím na mail, kde nás lidé žádají o pomoc. Naštvanost je jenom u některých lidí a politiků, kteří tím dokazují svou bezmocnost,“ míní šéf Dětí Země.

Fotogalerie

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda ekologické spolky upřednostňují více přírodu, nebo zdraví člověka. „Každý živý jedinec je cenný, takže je zavádějící se ptát, kdo je cennější. Každý život je cenný, takže je zbytečné, aby se ničil nebo zabíjel,“ reagoval Patrik.

V pořadu odmítl, že by existovala souvislost kupříkladu mezi dopravními nehodami a připomínkováním staveb. „Nehody na silnicích nesouvisí s naší činností při připomínkování staveb, protože příčiny nehod vám řekne policie ze statistik - nepřiměřená rychlost a další,“ upozornil Patrik a dodal: „U D11 řízení trvalo celkem 20 let a my jsme do toho vstoupili až na konci. Kde je viník za těch 20 let?“

Stavaři na D11 ochrání ještěrky a zamezí hluku

Tématem rozstřelu byla i dohoda o devíti podmínkách, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slíbilo splnit zástupcům ekologického hnutí, aby mohla pokračovat stavba dálnice D11 z Hradce Králové (Čtěte více v článku Stavbu D11 odblokoval slib ochrany ještěrek)

„Především nám jde o to, že trasa dálnice kříží migrační trasy obojživelníků. Budou vybudovány zábrany, které bude kontrolovat Natura Servis. Chceme, aby podél vodotečí byly vysazeny další dřeviny a aby tam nejezdila auta a nebyly tam sklady. Lidé, kteří žijí v okolí, dostanou měřidla hluku. Pokud to bude nadlimitní, tak se změní technologie nebo se něco upraví,“ uvedl Patrik k výčtu podmínek.

Hnutí Děti Země je ekologická skupina soustřeďující se na ochranu životního prostředí. Vzniklo v roce 1989 a nyní působí ve dvanácti městech. Děti Země pořádají anketu Ropák roku, kde se hlasuje o činu nejvíce poškozujícím životní prostředí. Ekologickou anticenu Ropák roku 2017 vyhrál Jaroslav Foldyna za návrh změny zákona o ochraně přírody.

„Foldyna navrhl výraznou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Místní a lokální skupiny a spolky se nemohou vyjadřovat ke stavbám, jako jsou parkoviště, supermarkety, velké bytové komplexy a třeba provozovny, protože byly vyloučeny z těchto místních a stavebních řízení,“ vysvětlil tehdy Miroslav Patrik z Dětí Země. Sdružení tradičně také uděluje cenu Zelená perla za antiekologický výrok. (Více podrobností čtěte Ropákem roku se stal poslanec Foldyna)

„Žhavým kandidátem pro letošek je ministr životního prostředí Richard Brabec,“ řekl Patrik k anticeně pro rok 2018.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

U Lipna dokončují novou dvousedačku, jeřáb usadil hlavní lanový kotouč

Novou lanovku dokončují ve Skiareálu Lipno. Hotová má být do 1. prosince, aby byla připravená na začátek lyžařské...

Jak bude bránit evropské hodnoty? Hostem Rozstřelu bude Věra Jourová

Věra Jourová se letos v listopadu stane eurokomisařkou, která má na starost dodržování hodnot Evropské unie a...

Do Úhlavy se dostala nebezpečná látka, Plzeň zásobuje náhradní zdroj

Do řeky Úhlavy, která zásobuje Plzeň pitnou vodou, se dostala vysoce toxická chemická látka. Prostředek na impregnaci...

Význam lidských práv v zahraniční politice poklesl, řekl Vondra na Foru 2000

O třicetileté zkušenosti s životem ve svobodné společnosti i o výzvách, před kterými demokracie stojí, debatovali na...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz