Ekoteroristé jsou už prázdný pojem, řekl šéf Dětí Země v Rozstřelu

  15:48aktualizováno  12. září 12:24
Ekologické hnutí Děti Země ustoupilo a umožnilo začít s dostavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Předseda spolku Miroslav Patrik v pořadu Rozstřel odmítl, že by ekologové upřednostňovali přírodu před člověkem. K častému označení ekoterorista řekl, že ho považuje za prázdný pojem.

„Cíl naší účasti je upozorňovat státní úředníky na chyby, vady a nezákonnosti. Dokonce navrhneme, jak by to měli opravit,“ prohlásil šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

V pořadu Rozstřel odmítl označení ekoterorista. „Je to prázdný pojem, který z hlediska definice vůbec neodpovídá. Nejsme žádní teroristé. Děti Země a další spolky se snaží zákonnými prostředky upozornit na nedostatky ve stavbách,“ prohlásil v úvodu pořadu Miroslav Patrik.

Údajnou naštvanost národa na ekologické spolky považuje Patrik za mediální dojem vytvářený politiky. „Každý den chodím na mail, kde nás lidé žádají o pomoc. Naštvanost je jenom u některých lidí a politiků, kteří tím dokazují svou bezmocnost,“ míní šéf Dětí Země.

Fotogalerie

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda ekologické spolky upřednostňují více přírodu, nebo zdraví člověka. „Každý živý jedinec je cenný, takže je zavádějící se ptát, kdo je cennější. Každý život je cenný, takže je zbytečné, aby se ničil nebo zabíjel,“ reagoval Patrik.

V pořadu odmítl, že by existovala souvislost kupříkladu mezi dopravními nehodami a připomínkováním staveb. „Nehody na silnicích nesouvisí s naší činností při připomínkování staveb, protože příčiny nehod vám řekne policie ze statistik - nepřiměřená rychlost a další,“ upozornil Patrik a dodal: „U D11 řízení trvalo celkem 20 let a my jsme do toho vstoupili až na konci. Kde je viník za těch 20 let?“

Stavaři na D11 ochrání ještěrky a zamezí hluku

Tématem rozstřelu byla i dohoda o devíti podmínkách, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slíbilo splnit zástupcům ekologického hnutí, aby mohla pokračovat stavba dálnice D11 z Hradce Králové (Čtěte více v článku Stavbu D11 odblokoval slib ochrany ještěrek)

„Především nám jde o to, že trasa dálnice kříží migrační trasy obojživelníků. Budou vybudovány zábrany, které bude kontrolovat Natura Servis. Chceme, aby podél vodotečí byly vysazeny další dřeviny a aby tam nejezdila auta a nebyly tam sklady. Lidé, kteří žijí v okolí, dostanou měřidla hluku. Pokud to bude nadlimitní, tak se změní technologie nebo se něco upraví,“ uvedl Patrik k výčtu podmínek.

Hnutí Děti Země je ekologická skupina soustřeďující se na ochranu životního prostředí. Vzniklo v roce 1989 a nyní působí ve dvanácti městech. Děti Země pořádají anketu Ropák roku, kde se hlasuje o činu nejvíce poškozujícím životní prostředí. Ekologickou anticenu Ropák roku 2017 vyhrál Jaroslav Foldyna za návrh změny zákona o ochraně přírody.

„Foldyna navrhl výraznou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Místní a lokální skupiny a spolky se nemohou vyjadřovat ke stavbám, jako jsou parkoviště, supermarkety, velké bytové komplexy a třeba provozovny, protože byly vyloučeny z těchto místních a stavebních řízení,“ vysvětlil tehdy Miroslav Patrik z Dětí Země. Sdružení tradičně také uděluje cenu Zelená perla za antiekologický výrok. (Více podrobností čtěte Ropákem roku se stal poslanec Foldyna)

„Žhavým kandidátem pro letošek je ministr životního prostředí Richard Brabec,“ řekl Patrik k anticeně pro rok 2018.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Kauza Huawei je projev obchodní války, soudce smím kritizovat, řekl Zeman

Udílení státních vyznamenání - prezident Miloš Zeman během svého úvodního...

Prezident Miloš Zeman odmítl nařčení, že se pokouší ovlivňovat soudce. „Neovlivňoval jsem je, ale kritizoval jsem a...

V pondělí ráno Měsíc opět zrudne, zatmění bude doprovázet superúplněk

Měsíc při nejdelším zatměním tohoto století nad francouzským městem Marseille.

V pondělí 21. ledna v ranních hodinách nastane úplné zatmění Měsíce. Společně s ním uvidíme i superúplněk a takzvaný...

Chystá se nový zákon pro makléře. Bez vzdělání a pojištění se už neobjedou

ilustrační snímek

V České republice zatím neexistuje zákon, který by reguloval práci realitních makléřů. Realitním makléřem se tak může...

Najdete na iDNES.cz