Ekoteroristé jsou už prázdný pojem, řekl šéf Dětí Země v Rozstřelu

  15:48aktualizováno  12. září 12:24
Ekologické hnutí Děti Země ustoupilo a umožnilo začít s dostavbou dálnice D11 z Hradce Králové do Předměřic nad Labem. Předseda spolku Miroslav Patrik v pořadu Rozstřel odmítl, že by ekologové upřednostňovali přírodu před člověkem. K častému označení ekoterorista řekl, že ho považuje za prázdný pojem.

„Cíl naší účasti je upozorňovat státní úředníky na chyby, vady a nezákonnosti. Dokonce navrhneme, jak by to měli opravit,“ prohlásil šéf Dětí Země Miroslav Patrik.

V pořadu Rozstřel odmítl označení ekoterorista. „Je to prázdný pojem, který z hlediska definice vůbec neodpovídá. Nejsme žádní teroristé. Děti Země a další spolky se snaží zákonnými prostředky upozornit na nedostatky ve stavbách,“ prohlásil v úvodu pořadu Miroslav Patrik.

Údajnou naštvanost národa na ekologické spolky považuje Patrik za mediální dojem vytvářený politiky. „Každý den chodím na mail, kde nás lidé žádají o pomoc. Naštvanost je jenom u některých lidí a politiků, kteří tím dokazují svou bezmocnost,“ míní šéf Dětí Země.

Fotogalerie

Čtenáře iDNES.cz zajímalo, zda ekologické spolky upřednostňují více přírodu, nebo zdraví člověka. „Každý živý jedinec je cenný, takže je zavádějící se ptát, kdo je cennější. Každý život je cenný, takže je zbytečné, aby se ničil nebo zabíjel,“ reagoval Patrik.

V pořadu odmítl, že by existovala souvislost kupříkladu mezi dopravními nehodami a připomínkováním staveb. „Nehody na silnicích nesouvisí s naší činností při připomínkování staveb, protože příčiny nehod vám řekne policie ze statistik - nepřiměřená rychlost a další,“ upozornil Patrik a dodal: „U D11 řízení trvalo celkem 20 let a my jsme do toho vstoupili až na konci. Kde je viník za těch 20 let?“

Stavaři na D11 ochrání ještěrky a zamezí hluku

Tématem rozstřelu byla i dohoda o devíti podmínkách, kterou Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) slíbilo splnit zástupcům ekologického hnutí, aby mohla pokračovat stavba dálnice D11 z Hradce Králové (Čtěte více v článku Stavbu D11 odblokoval slib ochrany ještěrek)

„Především nám jde o to, že trasa dálnice kříží migrační trasy obojživelníků. Budou vybudovány zábrany, které bude kontrolovat Natura Servis. Chceme, aby podél vodotečí byly vysazeny další dřeviny a aby tam nejezdila auta a nebyly tam sklady. Lidé, kteří žijí v okolí, dostanou měřidla hluku. Pokud to bude nadlimitní, tak se změní technologie nebo se něco upraví,“ uvedl Patrik k výčtu podmínek.

Hnutí Děti Země je ekologická skupina soustřeďující se na ochranu životního prostředí. Vzniklo v roce 1989 a nyní působí ve dvanácti městech. Děti Země pořádají anketu Ropák roku, kde se hlasuje o činu nejvíce poškozujícím životní prostředí. Ekologickou anticenu Ropák roku 2017 vyhrál Jaroslav Foldyna za návrh změny zákona o ochraně přírody.

„Foldyna navrhl výraznou změnu zákona o ochraně přírody a krajiny. Místní a lokální skupiny a spolky se nemohou vyjadřovat ke stavbám, jako jsou parkoviště, supermarkety, velké bytové komplexy a třeba provozovny, protože byly vyloučeny z těchto místních a stavebních řízení,“ vysvětlil tehdy Miroslav Patrik z Dětí Země. Sdružení tradičně také uděluje cenu Zelená perla za antiekologický výrok. (Více podrobností čtěte Ropákem roku se stal poslanec Foldyna)

„Žhavým kandidátem pro letošek je ministr životního prostředí Richard Brabec,“ řekl Patrik k anticeně pro rok 2018.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Povolit půl promile alkoholu za volantem? Většina stran říká ne

Ilustrační snímek

Po Velikonocích hodlá ODS předložit návrh, který řidičům umožní dát si před cestou dvě desetistupňová piva anebo dvě...

V Říčanech u Prahy hořela školka a střecha nákupního centra

Požár obchodního centra v Říčanech (20. dubna 2019)

V Říčanech u Prahy hořel komplex budov, ve kterém sídlí školka a nákupní centrum. Příčina se šetří, podle hasičů hořely...

Ukrajinci vybírají nového prezidenta, v Česku jich přišlo přes tisíc

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole...

Stovky Ukrajinců přišly v neděli hlasovat na konzulát v Praze ve druhém kole prezidentských voleb. Voliči rozhodují,...

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na iDNES.cz