Pondělí 6. dubna 2020, svátek má Vendula
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. dubna 2020 Vendula

Děti z rozvedených rodin se ocitnou v novém registru

  7:53aktualizováno  7:53
Ministr sociálních věcí Jaromír Drábek chystá databázi dětí, na něž dohlížejí sociální pracovníci. Budou v ní informace o tělesném postižení, prodělané nemoci, etniku, ale i sociálních poměrech rodičů dětí nebo velikost jejich bytu. Týkat se bude dětí týraných, handicapovaných, ale i z rozvedených rodin.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Problémem je, že přístup k datům bude mít široký okruh lidí: úředníci, policisté, státní zástupci, lékaři, ale i třeba učitelé. Mluvčí Úřadu na ochranu osobních údajů Hana Štěpánková registr označila za kontroverzní.

Vznik registru ministerstvo zařadilo do Národní strategie ochrany práv dětí, kterou už schválila vláda. Podle ministerstva sociální pracovníci díky nové databázi lépe ohlídají problematické rodiny. Dnes vedou spisy na papíře, k elektronickým složkám se dostanou rychleji. Například při přestěhování rodiny dříve odhalí týrání, zneužívání či zanedbávání dětí.

Ministerstvo tvrdí, že bude databázi chránit. "Každý úřad se dostane pouze k těm údajům, které souvisí s jeho konkrétní prací. Zbytek informací bude zapečetěný," říká Klára Trubačová z odboru rodiny ministerstva sociálních věcí.

Pozor na pomluvy o týrání

Novinka se nelíbí rozvádějícím se rodičům, zvlášť když součástí spisu bývají citlivé údaje o jejich finanční či bytové situaci. Nebo dokonce když se rozhádaní manželé osočují z týrání dítěte.

"Už nyní, když úřady vyšetřují podezření z týrání, se stává, že se to rozkřikne po škole. S databází by se to mohlo stávat častěji. Přitom se podezření může ukázat jako liché, ale rodině s takovým označením se bude se školou špatně spolupracovat," varuje Alena Plšková ze Vzdělávacího institutu ochrany dětí.

Ministerstvo slíbilo, že v případě rozcházejících se rodin spis zapečetí hned po rozvodu. Otevře ho, jen když se bývalí manželé začnou znovu přít o dítě, výši alimentů či termíny návštěv dítěte.

Informace o Romech a postižených

Tvůrci registrů také hledají způsob, jak v nich označovat i romské a zdravotně postižené děti. "O tomto bodě budeme předem diskutovat s veřejností," říká mluvčí Drábkova ministerstva Viktorie Plívová. Zavést speciální označení pro romské a postižené děti ale nebude vůbec snadné.

"Zdravotní data i rasová nebo národnostní charakteristika jsou citlivé údaje, které by šlo jen velmi obtížně prosadit," varovala Hana Štěpánková z úřadu na ochranu údajů. A to i v případě, že by informace o Romech a zdravotně postižených byly anonymní.

Informace z registru by navíc byly snadno zneužitelné. Do složek dětí se totiž dostane mnoho institucí a úřadů: sociální pracovníci, školy, zdravotnická zařízení, policie, městské policie, probační a mediační služba či státní zastupitelství.

Data jen pro ty, co je potřebují

Ministerstvo chce proto data chránit a každý úřad k nim bude mít omezený přístup. Kupříkladu škola vloží do složky dítěte na vyžádání úřadů zprávu o jeho chování a prospěchu, konkrétní učitel však už neuvidí jeho záznamy o zdravotním stavu nebo finanční situaci v rodině. "Sociální pracovnice si pročtou údaje ze školy, pokud je budou potřebovat k práci, ale už se nedostanou například k informacím od policie," popsala ochranu Klára Trubačová.

Když ministerstvo chystanou databázi ohrožených dětí hájí, používá čtyři argumenty:  Věří, že registr pomůže lépe ochránit ohrožené děti z problémových rodin. Zadruhé se prý práce úřadů zrychlí. Zatřetí budou mít lepší podklady pro statistiky a analýzy. Například budou vědět, kolika dětí se změna týká a kolik bude stát její zavedení do praxe. A začtvrté se zpřehlední data o pěstounech, takže úřady opuštěným dětem rychleji najdou náhradní rodiče. Projekt by měl být hotov v roce 2015.

Koronavirus v Česku

Karanténa v České republice byla prodloužena do 11. dubna do šesté hodiny ranní. Od čtvrtka 12. března platí také třicetidenní nouzový stav. Během těchto opatření platí zákaz volného pohybu na území celé republiky s výjimkou cest do zaměstnání, na nákup, k lékaři a dalších specifikovaných činností.

Roman Prymula, Adam Vojtěch, Jarmila Rážová, Jan Hamáček, Andrej Babiš, Alena Schillerová, Ladislav Dušek, Petr Husa, Rastislav Maďar, Tomáš Šebek


  • Nejčtenější

Míříme ke katastrofě. Mrtvých ve Švédsku přibývá, klid dostává trhliny

Copak se celý svět zbláznil? Nebo snad jenom my děláme něco špatně? Tuto otázku si uprostřed pandemie koronaviru kladou...

Vrchol pandemie přijde za měsíc, časem se nakazí 70 procent lidí, říká infektolog

Nejvíce onemocnění koronavirem očekávají odborníci na konci dubna. „V tu chvíli se ocitneme na vrcholu epidemiologické...

Sestra psala o zoufalství, policie pracuje s verzí náhlého úmrtí

Příčina smrti u osmačtyřicetileté zdravotní sestry z Thomayerovy nemocnice v Praze se vyšetřuje. Podle informací MF...

Při špatném nošení mohou roušky proti koronaviru spíš uškodit, říká WHO

Světová zdravotnická organizace nevidí žádný užitek ve všeobecném nošení roušek v nynějším boji proti šíření...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Obětí koronaviru je i sestra z Thomayerovy nemocnice. Zemřela doma

Mezi oběťmi na nový typ koronaviru je také zdravotní sestra z Thomayerovy nemocnice v Praze. Zemřela doma, potvrdil...

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

  • Další z rubriky

Lidem chybí rodina, vymýšlíme jiná řešení, říká ředitelka Alzheimercentra

Situace kolem pandemie koronaviru je náročná i pro pacienty trpící různými typy demence. Velkou část z nich trápí...

Zrušené senátní volby na Teplicku budou do konce června, uvedlo vnitro

Obě dvě kola doplňovacích senátních voleb na Teplicku by se měla uskutečnit do 30. června. Počítá s tím návrh zákona,...

Prymula zvažuje řízeně promořit populaci. Babiš i Hamáček jsou proti

Pokud se podaří ochránit rizikové osoby, měla by se velká část populace nemocí covid-19 cíleně promořit, řekl náměstek...

Otevřou hobbymarkety, cyklisté mohou jet bez roušky. „Promořování“ nebude

Lidé si budou moci jít od čtvrtka nakoupit do hobbymarketů a do prodejen jízdních kol. Všechny otevřené prodejny budou...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Schillerová: Podpora OSVČ bude plošná, podmínka poklesu příjmů zmizí

Ministryně financí Alena Schillerová chystá po tlaku ze strany živnostníků výrazné zmírnění podmínek pro přiznání...

Služba kontroluje práci z domova. Jejímu výrobci lidé spílají

Koronavirus ji firmám vnutil, jenže mnohé firmy mají pocit, že kvůli práci z domova ztrácejí nad pracovní silou dohled....

Ornella Koktová je podruhé maminkou. Dítě dostalo severské jméno

Ornella Koktová (27) je dvojnásobnou maminkou. Po synovi Quentinovi (7) přivítali šťastní rodiče 1. dubna na svět...

Páté zvláštní poselství za 68 let vlády. Alžběta II. promluvila o koronaviru

Britská královna Alžběta II. (93) v neděli promluvila k veřejnosti. V předtočené nahrávce zdůraznila nutnost sebekázně...