Děti si oblíbily elektronické cigarety. Snáze tak zatají kouření ve škole

  0:01aktualizováno  0:01
Cigaretu by si ve škole zapálil jen trouba, ale iqos na rozdíl od ní není z člověka cítit ani v místnosti – oceňuje specifické výhody elektronických zařízení, která jsou alternativou klasických cigaret, sedmnáctiletá Kamila. Elektronická „cigareta“, která funguje na bázi zahřívání tabáku, patří i z tohoto důvodu mezi mladými kuřáky k nejoblíbenějším.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mimo školy je to podle ní do značné míry otázka stylu. „To se pozná na první pohled, kdo nejspíš vytáhne iqos a kdo bude kouřit třeba balený,“ dodává studentka.

Na základní škole na Ústecku říkají všichni elektronické alternativě cigarety „vapo“. Je to prý běžná věc. „U nás ve třídě kouří vapo jedna holka, v ostatních sedmých třídách vím tak o patnácti dalších,“ říká žák sedmé třídy. Kam chodí do školy a jak se jmenuje, zveřejnit nechtěl, nehodlá spolužákům dělat problémy. 

„Kouří se tu. Děti chodí kouřit nahoru, když tam není dozor, nebo před školu. Vapo z nich pak není cítit, učitelé o tom, že se tu kouří, moc nevědí,“ vysvětluje. Že je škola veřejný prostor a zákon tu kouření v jakékoli formě (včetně elektronického) zakazuje, moc neřeší.

„Kouření se těžko sleduje, ale je pravdou, že děti kouří. Odhaduji to tak na 80 procent klasických cigaret a 20 procent elektronických,“ říká ředitel střední odborné školy na pražském Jarově Miloslav Janeček. „Odměny“ za tento prohřešek tu udělují pravidelně. Nadějné však je, že podle České školní inspekce celkově středních škol, které se kouřením musí zabývat, ubylo.

Klasické cigarety kouří stále méně dětí

V roce 2014 kouření řešilo 60 procent středních škol, na konci loňského školního roku jich bylo už necelých 45 procent. To odpovídá závěru několika různých studií, podle nichž klasických kuřáků mezi teenagery ubývá. Jenže možná za to může i elektronické kouření bez dýmu a zápachu – do jaké míry, to si ovšem nikdo netroufá odhadnout.

Nicméně o tom, že elektronické kouření mezi dětmi rychle zdomácnělo, nepochybuje nikdo. Mezi třináctiletými až patnáctiletými žáky základních škol jich zhruba pětina občas kouří. Některou z elektronických alternativ klasických cigaret jich využívá více než 11 procent. Těch, kdo do šestnácti let alespoň jednou vyzkouší elektronickou cigaretu, je ještě více – 45 procent. Zkušenost s klasickou cigaretou jich má 60 procent.

Zkušenost dětí s kouřením

Jen pro srovnání, mezi dospělými má zkušenost s elektronickým kouřením asi pět procent populace. „A jen procento dospělé populace jsou denní kuřáci elektronických cigaret,“ upřesňuje epidemiolog Viktor Mravčík z Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti.

Česko v tom jen s lehkým odstupem následuje zbytek světa, zejména Spojené státy, kde elektronické alternativy cigaret zdomácněly nejdříve. „Je pravda, že hodně americké mládeže vapuje. Současně tu ovšem sledují bezprecedentní pokles kouření u dětí a mládeže,“ říká Eva Králíková, odbornice na odvykání kouření. 

Americké úřady ovšem mají z rostoucí obliby vapování obavy a uvažují o regulaci, i když se odborníci ještě neshodli, jaká všechna rizika mohou elektronické cigarety přinést. „Zatím se neprokázalo, že by užívání e-cigaret u mladých lidí vedlo ke kouření, a zdravotní rizika jsou o 90 až 95 procent nižší,“ upřesňuje Eva Králíková.

Jak omezit kouření mladých? Nejlépe prý fungují vysoké daně. Závislý kuřák si koupí cigarety prakticky bez ohledu na cenu, ale mladí lidé mají hluboko do kapsy a cenu hodně zvažují. Daňová zátěž by ale měla brát v úvahu i to, že různé výrobky dostupné na trhu znamenají odlišné riziko pro zdraví.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Na dálnici D8 se srazila dvě osobní auta, zastavila provoz

Na 5. kilometru dálnice D8 se srazily čtyři kamiony. (9. 5. 2019)

Dálnici D8 zablokovala ve středu kolem 22:00 zhruba na 30. kilometru ve směru na Německo nehoda dvou osobních aut....

Pacienti si polepší. Péče lékařů bude díky novým opatřením dostupnější

Zubaři, ilustrace

Nové dohodovací řízení mezi lékaři a zdravotními pojišťovnami přineslo výrazné změny. Ty se týkají především zubařů,...

KOMENTÁŘ: Demonstrace? Skvělé! Ale proč balamutit lidi?

Asi dvě stovky převážně českých občanů protestovaly v Bruselu u budovy Evropské...

Demonstrace proti Andreji Babišovi a Marii Benešové budou v neděli pokračovat na Letné. Názory na současného premiéra...

Najdete na iDNES.cz