Neplatíš a neřídíš. Za neplacení alimentů bylo loni odsouzeno pět tisíc lidí

  0:03aktualizováno  0:03
Neplacení výživného je jeden z nejčastějších trestných činů v Česku. Přestože čísla policistů dlouhodobě ukazují pokles, situace v Česku se nelepší. Pomoci samoživitelům mají připravovaná opatření z ministerstva práce a resortu spravedlnosti. Kromě řidičského průkazu by neplatiči v budoucnu mohli přijít například i o zbrojní průkaz.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Pavlína Nemšáková výživné pro svého nejmladšího syna vymáhá od roku 2005. První žádost podala, když synovi byly tři. „Tehdy jsem se snažila doložit maximum dokladů o tom, kdy a kolik na syna jeho otec přispěl,“ popisuje.

Výživné soud stanovil na tisíc korun měsíčně. Zároveň musel bývalý partner zaplatit 38 tisíc za první tři roky synova života. Celou částku u sebe dodnes Pavlína nemá. A dluhy expartnera se hromadí dál.

Neplacení výživného je druhým nejčastějším trestným činem v České republice, a to i přesto, že policisté rok od roku evidují méně trestních oznámení kvůli tomuto prohřešku.

Odsouzených neplatičů alimentů za loňský rok je dokonce podle dat ministerstva spravedlnosti nejméně za posledních deset let. V loňském roce to bylo 5 249 lidí. Obdobně hovoří i čísla policistů.

Neplatíš, neřídíš a nestřílíš

Zatímco v roce 2012 evidovali přes 14 tisíc trestných činů neplacení alimentů, loni to bylo „pouhých“ osm tisíc. 

Počet odsouzení z důvodů zanedbání povinné výživy

 • 2018 – 5 249 lidí
 • 2017 – 6 063 lidí
 • 2016 – 7 318 lidí
 • 2015 – 8 128 lidí
 • 2014 – 9 723 lidí
 • 2013 – 11 035 lidí

Zdroj: Ministerstvo spravedlnosti ČR

Podle odborníků ovšem čísla úřadů neodrážejí skutečnou situaci v Česku. Asociace neúplných rodin uvádí, že na policii se obrátí pouze každý druhý rodič a zbytek volí jinou cestu – častěji se obracejí na organizace, které jim pomohou se získáním peněz. Změnilo se také chování samotných dlužníků. 

„Vědí, že v případě, kdy uhradí část jednou za tři měsíce, rodič nemůže jít na policii,“ uvádí Iveta Novotná z organizace VašeVýživné. Na policii se totiž může člověk obrátit kvůli neplacení alimentů až po čtyřech měsících.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak dlužníka přimět platit, se ukazuje hrozba zabavení řidičského oprávnění. Jeho platnost mohou exekutoři pozastavit od roku 2013. Jen loni to udělali v 1 380 případech.

„Zabavení řidičského oprávnění pomáhá zejména u neplatičů, kteří jezdí do práce autem. Raději tak zaplatí,“ přibližuje Pavlína Kubíčková z Alimentydětem.cz. Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) by rád toto opatření rozšířil – třeba o zbrojní průkazy.

Zabezpečte svou rodinu proti nepřízni osudu. Poradíme vám, jak.

Podle legislativy dlužníkům v případě, že neplatí déle než zmíněné čtyři měsíce, hrozí odnětí svobody až na jeden rok. Pokud se dlužník vyhýbá placení alimentů úmyslně, hrozí mu odnětí svobody až na dva roky. Přísnější trestní sazba až na tři roky hrozí dlužníkovi, pokud způsobí neplacením dítěti hmotnou nouzi. 

Alimenty se vymáhají roky

Nicméně i přes hrozbu vězení se doba vymáhání alimentů počítá na roky. Třeba v případě Pavlíny Nemšákové je to téměř čtrnáct let. Její bývalý přítel u soudu naposledy doložil, že je nemocný, trpí depresivními stavy a záchvaty, a tak není schopen pracovat a platit výživné. Synovi je nyní 17 let.

Současná vláda se zavázala problémy s alimenty řešit, tedy alespoň podle svého programového prohlášení. Chce zavést takzvané zálohované výživné, o kterém se v Česku mluví již několik let. Za neplatiče by „zaskočil“ stát, aby se rodiče a jejich děti nedostávali do hmotné nouze. Dlužné peníze by poskytly úřady a nedoplatek následně samy vymáhaly. 

Zlepšení systému vymáhání výživného je prioritou pro ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD). „Polovina rodin, kde je samoživitel nebo samoživitelka a alespoň jedno dítě, je ohrožena chudobou. To je špatně. Právě proto je pro mě prioritou, aby se vymáhání výživného zefektivnilo,“ nechala se slyšet.

 • 500 tisíc dětí žije v neúplných rodinách.
 • 115 tisíc dlužníků je podle odhadů v Česku, v 90 procentech se placení vyhýbá otec.
 • Průměrná délka soudních sporů o výživné jsou 2 až 3 roky.
 • 90 tisíc je průměrný dluh.
 • Rodič neplatí průměrně 38 měsíců.

Zdroj: VašeVýživné.cz

Na koaliční radě, která se uskuteční tento týden, by měly resorty ministerstva spravedlnosti a práce společně předložit návrhy konkrétních opatření, jak problém dlužných alimentů řešit. V balíčku by se mělo objevit i zmiňované zálohované výživné. Podle návrhu by stát ročně na náhradním výživném vyplatil přibližně 700 milionů korun.

Nedobytné miliony

Zálohované výživné funguje nyní například v Německu. Zemi se ovšem nedaří vymoci na neplatičích dluhy zpět. S velkou slávou se zálohované výživné nesetkává ani na Slovensku. Velké množství byrokracie kolem dokládání a žádání o něj rodiče spíše odrazuje.

Podle mluvčího resortu spravedlnosti Vladimíra Řepky jsou chystaná opatření součástí prorodinného balíčku. V něm by se měl objevit také návrh možnosti uzavřít dohodu o alimentech u notáře.

Počet pozastavených řidičských oprávnění dlužníků
20181380
20171606
20161427
2015927
20141324

Zdroj: Exekutorská komora ČR


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Další z rubriky

Pokud vláda nepožádá o důvěru, chtějí lidovci hlasovat o nedůvěře k ní

Nový předseda KDU-ČSL Marek Výborný (29. března 2019)

Vláda Andreje Babiše by podle opozičních lidovců po ohlášených výměnách několika ministrů sama měla požádat o důvěru...

Fiala se omluvil poslankyni, o níž řekl, že je možná zamilovaná do Klause

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Šéf občanských demokratů Petr Fiala ve Sněmovně řekl, že se osobně omluvil poslankyni Zuzaně Majerové Zahradníkové za...

Soudce celebrit Valehrach znovu přišel o část platu. Opět kvůli průtahům

Soud (ilustrační foto)

Před dvěma roky soudci Obvodního soudu pro Prahu 8 Martinu Valehrachovi zkrátil Nejvyšší správní soud na půl roku plat...

Najdete na iDNES.cz