Neděle 1. listopadu 2020, svátek má Felix
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 1. listopadu 2020 Felix

Kauza dětí v Norsku se dostala na vládní úroveň, petice má 7 500 podpisů

  20:26
O případ ženy, která více než tři roky bojuje o své děti v Norsku, se začali zajímat premiér i prezident. V úterý bude o kauze jednat Poslanecká sněmovna. Rodina i její zastánci ale kritizují stát za to, že se nedokáže zastat českých občanů, kteří se v zahraničí ocitnou v nouzi.

Eva Michaláková se svým synem. Naposledy jej i svého druhého syna viděla v březnu 2014 na dvě hodiny. Podle rodiny setkání norské úřady připustily po roce a půl. | foto: Archiv Evy Michalákové

Česká rodina, která dlouhodobě žije v Norsku, o děti přišla v květnu 2011. Úřady děti odebraly s tím, že mají podezření na násilí v rodině a pohlavní zneužívání. Od té doby jejich matka Eva Michaláková usiluje o to, aby jí norské úřady syny, kterým je nyní devět a šest let, vrátily zpět. Zatím marně, loni úřady obě děti rozdělily, nyní jsou každý v jiné pěstounské rodině (více o případu viz box).

Jejich dědeček Jiří Pavelka se proto obrátil i na prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotku. Sobotka se s ním sešel před několika týdny.

„Kauzu norských dětí považuji za velmi závažnou,“ uvedl pro iDNES.cz Sobotka s tím, že on sám i jeho vláda se věcí intenzivně zabývá. V září k ní předložil ve Sněmovně písemnou zprávu, později telefonoval českému velvyslanci v Norsku a v prosinci svolal koordinační schůzku mezi ministerstvy zahraničí, sociálních věcí a Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „V nejbližších týdnech chci písemně oslovit i norskou předsedkyni vlády Ernu Solbergovou,“ podotkl premiér.

„Požádal jsem pana Sobotku, abych se s ním sešel ne jako s premiérem, ale v prvé řadě jako s občanem našeho státu,“ řekl iDNES.cz Jiří Pavelka. „Při schůzce byl vstřícný a věnoval mi poměrně dost času. V této kauze od začátku chybí lidský pohled. Všechno se motá přes paragrafy a ty jsou teda hodně zakroucené. Snad se k tomu najde vstřícný a obyčejný lidský přístup,“ doufá Jiří Pavelka.

Děti, které norské úřady odebraly rodičům, se svým dědečkem Jiřím Pavelkou na...

Děti, které norské úřady odebraly rodičům, se svým dědečkem Jiřím Pavelkou na archivní fotografii

Pavelka kvůli celé věci napsal i prezidentovi Miloši Zemanovi. „Odpověď Kanceláře prezidenta republiky mě velice potěšila, protože jsem si ověřil, že se skutečně s kauzou seznámili. Napsali mi, že by se na řešení měla podílet naše diplomacie,“ popsal dědeček chlapců. „Myslím, že tomu tak bude a mohlo by to hodně pomoci. Soudy jsou neúměrně dlouhé, jak dokazuje celá tato kauza,“ dodal.

Čeští chlapci v Norsku

Denis a David Michalákovi se narodili v Norsku v letech 2005 a 2008. Jejich rodiče i oni mají ale české občanství.

Úřady děti rodičům odebraly v květnu 2011 s tím, že mají podezření na násilí v rodině a pohlavní zneužívání. Podle matky dětí Evy Michalákové místní policie uzavřela vyšetřování s tím, že k ničemu takovému nedošlo. S touto verzí pracují i české úřady, například Ministerstvo práce a sociálních věcí.

Děti skončily u pěstounky a matka je zpočátku mohla vidět každý týden. Soudy jí ale postupně kontakt prodlužovaly a nyní děti může vidět dvakrát ročně vždy na dvě hodiny. Loni úřady obě děti rozdělily, nyní jsou každý v jiné pěstounské rodině.

Podle mluvčího Hradu Jiřího Ovčáčka Kancelář předala informace Ministerstvu zahraničí. „S žádostí, aby v případu konalo a o průběhu této snahy Kancelář prezidenta informovalo,“ uvedl Ovčáček. Ministerstvo ale iDNES.cz sdělilo, že „žádnou písemnou žádost od Kanceláře prezidenta republiky neobdrželo“.

V úterý 9. prosince budou kauzu projednávat i poslanci. „Jde o první, pevně zařazený bod úterního jednání,“ řekla iDNES.cz poslankyně Jitka Chalánková, která je s rodinou v kontaktu, angažuje se v pomoci a zařazení bodu do programu iniciovala.

Chalánková na začátku listopadu spolu s právními zástupci rodiny Pavlem Hasenkopfem a Dorou Bokovou založili petici a účet, aby měla Eva Michaláková peníze na norské právníky.

„Ve sbírce na právní zastoupení v Norsku se již vybralo 326 tisíc korun. U petice je v tuto chvíli sečteno 7 500 podpisů,“ uvedl Hasenkopf. Ten se ke kauze dostal ještě jako poradce prezidenta Václava Klause. Nyní na ní pracuje jako právní koncipient v advokátní kanceláři Ivany Spoustové.

Michalákovou čeká setkání se zástupci norského úřadu na ochranu dětí. iDNES.cz matka dětí řekla, že zatím nezná konkrétní datum a čas jednání, protože případ převzala jiná pracovnice norského úřadu pro ochranu dětí zvaného Barnevern. „Na této schůzce chtějí projednávat to, že se jim nelíbí medializace případu, to, že jsem zveřejnila fotky dětí, a odmítla jim vydat jejich cestovní pasy. Vyhrožují mi, že děti dají k adopci,“ uvedla Michaláková. Podle jejího otce Jiřího Pavelky by to znamenalo, že děti ztratí české občanství, což by případ zkomplikovalo. Vnuky viděl naposledy loni 18. února, matka své děti viděla po roce a půl dvě hodiny letos v březnu.

Sourozence norské úřady rodičům odebraly v květnu 2011. Poté je rozdělily. Nyní...

Sourozence norské úřady rodičům odebraly v květnu 2011. Poté je rozdělily. Nyní každý se sourozenců žije u jiných pěstounů.

I přes petice a ujišťování, že vláda se o případ zajímá, ale může Michaláková o děti skutečně přijít.

Premiér Sobotka ve Sněmovně při interpelacích uvedl, že jeho předchůdci pro případ neudělali nic. Zároveň také konstatoval, že česká justice i diplomacie má omezené možnosti.

Například letos v červnu se uskutečnilo meziresortní jednání mezi ministerstvy zahraničí, sociálních věcí, spravedlnosti, pro lidská práva a Úřadem pro mezinárodněprávní ochranu dětí. „Přítomní zástupci se shodli, že věc je z hlediska rozhodování v kompetenci norských orgánů (....) a vydání dětí do ČR, ani změnu rozhodnutí norských orgánů není možno jednostranně vynutit,“ konstatoval v září ve Sněmovně Sobotka.

Jak to vidí blogeři

Cizí vychovávat může, vlastní nesmí - blog Soni Svobodové

V Norsku kradou děti - blog europoslance Tomáše Zdechovského

Premiér stejně jako ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová poukazuje na to, že rodina dosud nevyužila všech právních možností, které v Norsku má. Podle Tominové právě proto zamítl stížnost Michalákové Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku (více čtěte zde).

Tento přístup kritizuje Chalánková. „Dozvídáme se jen vyhýbavé odpovědi, přitom česká vláda musí konat, protože jde o české občany a rozhodnutím štrasburského soudu padla poslední, byť teoretická možnost spravedlnosti na úrovni soudů,“ uvedla poslankyně.

„Existuje možnost využití institutu diplomatické ochrany, kdy by Česko usilovalo o to, aby se děti paní Michalákové vrátily sem. Dalším krokem je hromadná žaloba na Norsko k soudu do Štrasburku, protože těchto případů přibývá a týkají se třeba Slovenska, Slovinska nebo Litvy,“ podotkla.

Eva Michaláková má novou norskou advokátku, ta se seznamuje s materiály. Poté chce matka dětí podat novou žalobu, ve které se v Norsku bude domáhat svěření svých dětí do péče. Sama je ale k tomu skeptická, podle ní soudy v Norsku většinou dávají za pravdu Barnevernu, nikoliv rodičům.

Vyjádření českých úřadů

iDNES.cz oslovil úřady, které se na řešení situace mohou podílet. Tady jsou jejich vyjádření, některá ve zkrácené verzi:

 • Bohuslav Sobotka, premiér
  „Kauzu tzv. norských dětí považuji za velmi závažnou. Moje vláda se této věci intenzivně věnuje, jako vůbec první předseda vlády jsem předložil do Poslanecké sněmovny v září tohoto roku písemnou zprávu o aktuálním stavu, vývoji a plánovaných krocích České republiky v tomto případu. Rád bych ujistil veřejnost, že věci se velmi intenzivně zabývá jak Ministerstvo zahraničních věci společně s Ministerstvem práce a sociálních věcí, tak Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Intervenuje jak ministr zahraničí, tak i předseda Poslanecké sněmovny. Osobně jsem se sešel s dědečkem dětí panem Pavelkou. V nejbližších týdnech chci písemně oslovit i norskou předsedkyni vlády Ernu Solbergovou. Je ale také důležité, aby matka dětí využila všechny právní prostředky, které má v Norsku k dispozici.“

 • Ministerstvo zahraničních věcí, tiskový odbor
  „Institut diplomatické ochrany se běžně nevyužívá, jedná se výjimečný prostředek mezinárodní ochrany s dopadem na dvoustranné vztahy. Předpokladem pro jeho využití je porušení mezinárodního práva (mezinárodní smlouvy) ze strany státu, vůči němuž je ochrana uplatňována, zároveň dotčená osoba musí vyčerpat všechny účinné vnitrostátní opravné prostředky. Dle nám dostupných informací paní Michaláková doposud všechny opravné prostředky nevyužila.“
 • Petr Habáň, mluvčí Ministerstva práce a sociálních věcí
  „MPSV i Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí věnuje případu od začátku velkou pozornost, učili jsme celou řadu vstřícných kroků včetně toho, že ministryně Michaela Marksová v této věci oslovila norskou ministryni Solveig Horne. Tím jsou ale možnosti státu do značné míry vyčerpány, je potřeba, aby i právníci paní Michalákové byli aktivnější přímo v Norsku.“
 • Zdeněk Kapitán, ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí
  „Pokud jde o specifickou situaci chlapců Michalákových. Norsko bohužel není ani členským státem Evropské unie, ani smluvním státem uvedené haagské úmluvy. Přesto jsme v minulosti dali norskému soudu podnět k tomu, aby chlapce svěřil do pěstounské péče tety (a podnět jsme doplnili provedeným sociálním šetřením, které podporovalo vhodnost rodiny tety pro přijetí chlapců), doporučovali jsme rodině, aby podala souběžně návrh na úpravu styku dědečka či tety s oběma chlapci a nabídli jsme za tím účelem rovněž zprostředkování bezplatné právní pomoci (toho dosud nebylo využito). (...) Chlapci byli z rodiny odebráni na základě rozhodnutí soudu, které bylo v systému norských opravných prostředků potvrzeno a Evropský soud pro lidská práva stížnost Michalákových na Norsko odmítl. S ohledem na zákonnou mlčenlivost nemohu uvést další podrobnosti o důvodech, které soudy vedly k odebrání (...).
 • Tomáš Prouza, státní tajemník pro evropské záležitosti
  "S norskou velvyslankyní jsem jednal 14. listopadu. (...) Paní velvyslankyně mi potvrdila, že téma se bude řešit mimo jiné na půdě norského parlamentu. Norské velvyslanectví zároveň nabídlo poskytnout veškeré informace o systému v Norsku a o krocích, které může kterýkoliv rodič v podobné situaci využít. Nicméně zdůraznila, že ambasáda nemá právo do stávajícího dění zasahovat a že je třeba, aby paní Michaláková činila aktivně veškeré právní kroky, které jí systém nabízí."
 • Iva Hrazdílková, mluvčí ombudsmanky
  „Ochránkyně se obrátila na norskou dětskou ombudsmanku a požádala ji, aby věc prověřila. Ta ji však sdělila, že o odebrání rozhodly soudy, které do její působnosti nespadají.“

Dvořáček: Rusko a Čína už proti covidu očkují, v ČR bude vakcína v lednu

 • Nejčtenější

Vláda zakázala vycházení po 21:00, omezila obchody a v neděli je zavřela

Lidé od středy 28. října nesmí chodit ven po deváté hodině večer, rozhodla vláda. Zákaz platí vždy do 4:59 ráno a to až...

Moderátor tepal šéfa lékařů, vrátil mu to další host. Nova se omluvila

V názorový střet se změnil večerní rozhovor v Televizních novinách na Nově. To když moderátor Petr Suchoň po žádosti o...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

My se nedáme, protestovaly v Praze stovky lidí proti vládním opatřením

Na pražském náměstí Republiky se ve středu sešli odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru. Na místě u pódia...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tři mrtví v Nice, v Avignonu útočníka přemohli. Francie posiluje bezpečnost

Při útoku u kostela ve francouzském městě Nice zemřeli tři lidé a několik dalších je zraněných. Mezi oběťmi je žena s...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

 • Další z rubriky

V sobotu zatím přibylo 6 771 pozitivních na covid. Méně než před týdnem

Sledujeme online Během soboty zatím přibylo k šesté hodině večerní 6 771 pozitivně testovaných na covid-19. Přírůstek je o tisícovku...

Čtyři lidé uhořeli při požáru železničního vagonu v Brně

Při požáru železničního vagonu v Brně uhořeli v noci na dnešek čtyři lidé. Řekl to mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška....

Remdesivir pro Evropu sháněl Čech. Úkol byl jasný, získat maximum, říká

Když v Evropě propukla epidemie nemoci covid-19, začaly všechny země Evropské unie shánět ochranné pomůcky, ventilátory...

Uměle vytvořené buňky lékařům pomůžou zjistit, zda lék u pacienta zabere

S epilepsií žije v České republice přibližně 80 tisíc lidí, čtvrtinu z nich tvoří dokonce děti. Lékaři v současné době...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Splachujete prstem a spíte s mazlíčky? Zbavte se hygienických zlozvyků

Říká se, že čistota je půl zdraví. Některé vaše každodenní rituály vám ovšem můžou spíše uškodit. Pokud máte třeba...