V Česku jsou závislé stále mladší děti. Chybí pro ně ambulance

  15:49aktualizováno  15:49
Čím dál mladší děti mají podle odborníků první zkušenosti se závislostí, ať už na návykových látkách či hraní. Do pěti až deseti let by podle nich proto měla v každém kraji vzniknout speciální ambulance s experty mnoha různých zaměření, kteří by se jim komplexně věnovali. Zatím taková pracoviště chybí.
Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto

Policista při kontrole prodeje alkoholu mladistvým. Ilustrační foto | foto: Josef VostárekMF DNES

„Průměrný věk našich pacientů je patnáct a půl až šestnáct let, ale jsou to děti, které se u nás zpravidla vyskytnou s už vybudovanou závislostí a je předpoklad, že začínají s návykovými látkami ve věku dvanácti až čtrnácti let,“ říká Světlana Kroftová, primářka detoxikačního oddělení pro děti a dorost v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze. 

Závislé děti a mladiství v Česku

Podle poslední národní výroční zprávy o užívání návykových látek v Česku v roce 2016 mělo podle odborných odhadů závislost na pervitinu a opioidech kolem 5 500 dětí a mladých do 18 let, na konopí asi 27 300 a na alkoholu zhruba dvacet tisíc. V zemi bylo přes 11 tisíc patologických hráčů v dětském věku. 

Například u pervitinu je podle ní mladistvých uživatelů už asi dvacet procent ze všech závislých. „Je alarmující, jak snadné je dnes pro děti snadné sehnat si návykovou látku na půdě školy nebo ve vrstevnické skupině. Díky tomu se tyto látky dostávají k mnohem mladším dětem, klidně i ve věku deseti a jedenácti let,“ dodala Kroftová. 

Látky, na kterých si děti nejčastěji vypěstují závislost, se však už desetiletí nemění. „Dominantní stále zůstává tabák a hned za ním alkohol. Pokud se budeme bavit o mladistvé populaci, nic se také nemění na trendu velmi vysokého procenta uživatelů konopných látek. V posledních deseti letech začínají být čím dál větším tématem i nové syntetické drogy (drogy k jejichž výrobě jsou zneužívána legální léčiva nebo volně dostupné chemické látky tak, aby se výrobci vyhnuli seznamu ilegálních substancí pozn. redakce). Není to ale zase tak obrovský fenomén a je stále daleko za těmi prvními třemi jmenovanými,“ uvedl přednosta adiktologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michal Miovský.

Stále narůstajícím problémem jsou mezi dětmi také takzvané nelátkové závislosti, tedy závislosti například na hazardu či internetu.

Podle Miovského v roce 2013 pro Prahu a Středočeský kraj vznikl průzkum, který ukázal, že zdejšími zdravotními a sociálními službami ročně projde přes pět tisíc dětí, které mají nějaký problém spojený s užíváním návykových látek nebo s hraním. „Současně to byla poměrně povrchní analýza, která vynechává některé části systému,“ dodává Miovský a skutečné číslo je tak podle něj téměř jistě vyšší.

Potřebujeme více oborové ambulance

Zatímco praktičtí lékaři a další zdravotníci se již v posledních letech výrazně zdokonalili v odhalování závislých dětí během běžné praxe, v Česku zatím chybí provázaná síť krajských ambulantních zařízení, do kterých by mohli lékaři nejrůznějších zaměření takové děti posílat, nebo na která by se mohli pacienti sami obracet. Stávající pracoviště jsou totiž většinou úzce specializovaná a roztříštěná.

Mladí a závislí. Nejmladšímu pacientovi detoxikačního centra bylo šest

„Je tady spousta dílčích programů, ale teď se bavíme o tom, že stát by měl garantovat referenční pracoviště, kde to bude vše pohromadě. Aby se vám nestalo, že tam přijdete a oni vám řeknou, že s vámi sice udělají psychoterapii a začnou s vámi pracovat, ale k dětskému psychiatrovy se musíte objednat někam jinam. To je špatně,“ říká Miovský.

Odhaduje, že program vytvoření páteřní sítě ambulancí, v nichž by na jednom místě pracoval lékař, dětských psychiatr, odborník na závislosti, terapeut i například speciální pedagog, zabere pět až deset let. Postavení sítě ambulancí stojí totiž v cestě hned několik překážek. 

Chybí lékaři a legislativa vznik ambulancí také neulehčuje

Jednou z nich je například nedostatek lékařů. „Některých odborníků je relativně dost, ale jsou odbornosti, ve kterých máme skutečný problém. Je například obrovský nedostatek dětských psychiatrů, na který naráží všechny provozy. A pokud nebudeme mít pro tyto ambulantní zařízení dětské psychiatry, tak žádná dětská adiktologie nebude, protože ten zbytek odborníků je prostě nezastoupí,“ vysvětluje Miovský. 

Další překážky klade záměru do cesty česká legislativa. V popsané ambulanci by totiž vedle sebe působili zdravotničtí i nezdravotničtí odborníci, a proto by takové zařízení muselo mít nejen dvě registrace (zdravotní a sociální), ale také dvě kontroly. 

Ten chtíč už ve mně bude napořád, říká dívka na protidrogové léčbě

Obdobné problémy jsou i s financováním, muselo by přicházet z více zdrojů, což naráží na kompetenční zákon. Léčba by se totiž hradila ze zdravotního pojištění, které spadá pod ministerstvo zdravotnictví, a sociální služby naopak z dotací, které ministerstvo práce rozděluje krajům. „Narážíme na to, že není dostatek politické vůle řešit oblasti, kde narážejí resorty na sebe. Bez politické podpory a ochoty resortů se mezi nimi ocitáme jako rukojmí,“ uvedl Miovský.

Problém by mohl pomoci vyřešit zákon o zdravotně sociálním pomezí, který se mimo jiné právě touto otázkou kombinovaného financování zabývá. Jeho schválení už však slibovalo několik předchozích vlád a dosud zákon nevznikl.

Podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM), která nad iniciativou vzniku krajských ambulancí převzala záštitu, pomůže jen úzká spolupráce mezi šéfy vládních resortů. „Nejde to udělat jinak, než že si sednou ministři zdravotnictví, práce a školství k jednomu stolu a neodejdou od něj dřív, než se dohodnou a dají svým spolupracovníkům jasné pokyny, že je to potřeba zařídit,“ uvedla Konečná.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Konec července bude horký a suchý. Příští týden rtuť vyšplhá na 34 stupňů

Kropící vůz zpříjemňuje horký den obyvatelům Zlína. (14. června 2019)

Přelom července a srpna bude teplý a suchý, příští týden rtuť teploměru vystoupá až na 34 stupňů. V příštích čtyřech...

V rybníku Buňkov je opět herpes virus, desítky tun ryb míří do kafilerie

Rybáři na Buňkově opět likvidovali ryby zasažené herpes virem. (19. července...

V rybníku Buňkov ve Břehách na Pardubicku se opět objevil pro ryby smrtelný herpes virus. Navíc jej veterináři odhalili...

Najdete na iDNES.cz