Zalévání i splachování. Stát přidá na dešťovku až pěti tisícům domácností

  19:37aktualizováno  19:37
Na některých místech Česka bylo v loňském roce takové sucho, jako by tam celý rok vůbec nepršelo. Přitom srážky jsou jediným zdrojem vody, který naše území má. Zachytávání dešťové vody sice problém sucha nevyřeší, ale může pomoci zmírnit jeho dopady. Ministerstvo životního prostředí je proto letos připraveno přispět až pěti tisícům domácností na projekty související s efektivním využíváním dešťovky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

„Situace se suchem není ani v letošním roce podle posledních dat nijak příznivá. Dešťová voda může nahradit pitnou právě v době, kdy budou odběry pitné vody v obci kvůli suchu omezeny,“ říká ministr Richard Brabec. Počítá s tím, že na jaře zájem o finance ze Státního fondu životního prostředí zesílí, proto by podle něj lidé neměli s žádostí váhat. 

Peníze nejsou určeny na zahradní sudy, jak by si někdo mohl představit, ale na složitější systémy. Lidé díky nim mohou zachytávat srážkovou vodu a používat ji k zalévání zahrady nebo mohou vodu využívat i na splachování toalet v domě. Nejvyšší dotaci pak získají na využití takzvané šedé vody, což může být přečištěná voda například po umytí rukou, kterou pak spolu s dešťovou použijí alespoň na splachování WC.

Podle hydrologa z Univerzity Karlovy Bohumíra Janského je právě splachování jedním z nejsnadnějších a nejefektivnějších způsobů, jak může každý šetřit pitnou vodou. Průměrně za den jeden Čech spotřebuje 90 litrů vody, na splachování z toho padne 23 litrů. „Proč bychom k tomuto účelu nadále využívali draze vyrobenou pitnou vodu, jestliže máme v domácnosti podmínky na zachytávání dešťové? Další použití je na zahradě a dešťovou vodu můžeme použít i k úklidu,“ radí profesor Janský.

Program Dešťovka

Zájemci o dotaci mohou svou žádost podat elektronicky přes web www.dotacedestovka.cz. K žádosti je potřeba přiložit i doplňující dokumenty – většinou odborný posudek zpracovaný dodavatelem systému.

Výše dotace závisí na druhu opatření a velikosti pořízené nádrže. objem však musí být 2 metry krychlové. Pokud systém využívá i přečištěnou odpadní vodu – ze sprch a umyvadel, může být dotace až 105 tisíc korun.

Ministerstvo program Dešťovka poprvé vyhlásilo v roce 2017. Tehdy dotaci mohli získat jen lidé z oblastí, kde byl problém se zásobováním pitnou vodou. Teď o ni může žádat kdokoliv, a to včetně majitelů rekreačních zařízení a chalup, pokud v nich trvale bydlí.

Od začátku února si mohou žádat o peníze i obce, nemocnice, školy či úřady. Pro ně je nachystaná celkem miliarda korun. Z dotací mohou vybudovat třeba podzemní nádrže, z nichž pak zalijí veřejnou zeleň.

„Udržováním perfektně zeleného trávníku se spotřebuje více vody než třeba napouštěním bazénu,“ upozorňuje Šimon Bercha z Českého hydrometeorologického ústavu.

O problematice sucha mluvil v Rozstřelu ministr Richard Brabec:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Další z rubriky

Kojit v zoo či ve vlaku není problém. Zákon nepotřebujeme, říkají politici

Happening kojících matek v pobočce Raiffeisenbank na pražském Václavském...

Incident z konce března vyvolal velkou společenskou debatu o tom, jestli je kojení na veřejnosti přijatelné. V Česku...

Už ne tak předražená data. Slova ministryně o wi-fi rozhýbala nový zákon

Ilustrační snímek

Pomoci srazit předraženou cenu mobilních dat má změna zákona o elektronických komunikacích. Začali ji schvalovat...

Když se nezměníme, změní nás katastrofa, říká o plýtvání vědec a farmář

Hydrobiolog a nyní také farmář David Pithart.

Voda v krajině se stala celoživotním tématem hydrobiologa Davida Pitharta. Dokonce tak silným, že ve svých padesáti...

Najdete na iDNES.cz