„Situace se suchem není ani v letošním roce podle posledních dat nijak příznivá. Dešťová voda může nahradit pitnou právě v době, kdy budou odběry pitné vody v obci kvůli suchu omezeny,“ říká ministr Richard Brabec. Počítá s tím, že na jaře zájem o finance ze Státního fondu životního prostředí zesílí, proto by podle něj lidé neměli s žádostí váhat.
Peníze nejsou určeny na zahradní sudy, jak by si někdo mohl představit, ale na složitější systémy. Lidé díky nim mohou zachytávat srážkovou vodu a používat ji k zalévání zahrady nebo mohou vodu využívat i na splachování toalet v domě. Nejvyšší dotaci pak získají na využití takzvané šedé vody, což může být přečištěná voda například po umytí rukou, kterou pak spolu s dešťovou použijí alespoň na splachování WC.
Podle hydrologa z Univerzity Karlovy Bohumíra Janského je právě splachování jedním z nejsnadnějších a nejefektivnějších způsobů, jak může každý šetřit pitnou vodou. Průměrně za den jeden Čech spotřebuje 90 litrů vody, na splachování z toho padne 23 litrů. „Proč bychom k tomuto účelu nadále využívali draze vyrobenou pitnou vodu, jestliže máme v domácnosti podmínky na zachytávání dešťové? Další použití je na zahradě a dešťovou vodu můžeme použít i k úklidu,“ radí profesor Janský.
Program DešťovkaZájemci o dotaci mohou svou žádost podat elektronicky přes web www.dotacedestovka.cz. K žádosti je potřeba přiložit i doplňující dokumenty – většinou odborný posudek zpracovaný dodavatelem systému. Výše dotace závisí na druhu opatření a velikosti pořízené nádrže. objem však musí být 2 metry krychlové. Pokud systém využívá i přečištěnou odpadní vodu – ze sprch a umyvadel, může být dotace až 105 tisíc korun. |
Ministerstvo program Dešťovka poprvé vyhlásilo v roce 2017. Tehdy dotaci mohli získat jen lidé z oblastí, kde byl problém se zásobováním pitnou vodou. Teď o ni může žádat kdokoliv, a to včetně majitelů rekreačních zařízení a chalup, pokud v nich trvale bydlí.
Od začátku února si mohou žádat o peníze i obce, nemocnice, školy či úřady. Pro ně je nachystaná celkem miliarda korun. Z dotací mohou vybudovat třeba podzemní nádrže, z nichž pak zalijí veřejnou zeleň.
„Udržováním perfektně zeleného trávníku se spotřebuje více vody než třeba napouštěním bazénu,“ upozorňuje Šimon Bercha z Českého hydrometeorologického ústavu.
O problematice sucha mluvil v Rozstřelu ministr Richard Brabec:
29. ledna 2014 |
Rozstřel
Sledovat další díly na iDNES.tv