Deště zvedly hladiny potoků, na Vimpersku platí povodňové ohrožení

  16:25aktualizováno  23:20
Silné bouřky provázené přívalovými dešti dorazily do Česka, nejsilnější byly v okolí Prahy. Na Moravě se budou vyskytovat ještě v noci na pátek. Varování Českého hydrometeorologického ústavu se týká zejména Olomouckého, Moravskoslezského a Zlínského kraje. Přívalový déšť zvedá hladiny toků. Volyňka u Sudslavic dosáhla třetí povodňový stupeň a dál stoupá.

Silné bouřky přinesla do Česka zvlněná studená fronta, která postupovala k severovýchodu. Hydrologové očekávali až 40 litrů vody na metr čtvereční, ojediněle se objevilo i krupobití. Bouřky provázel silný vítr. Intenzivní srážky zvedají hladiny potoků.

Jihočeská říčka Volyňka u Sudslavic po dnešní velmi silné bouřce s přívalovými dešti dosáhla zhruba hodinu před půlnocí třetí povodňový stupeň. Druhý stupeň povodňové aktivity byl na Blanici ve stanici Podedvory. Meteorologové vyhlásili pro Vimpersko povodňové ohrožení, které trvá do pátečních 02:00.

Fotogalerie

 „V důsledku intenzivních srážek byl na Volyňce v profilu Sudslavice překročentřetí stupeň povodňové aktivity,“ uvedli pozdě večer meteorologové. Zvýšené průtoky lze podle nich čekat i dále po toku, ale pravděpodobně bez dosažení nejvyššího stupně povodňové aktivity.

Pro západní polovinu Čech platí výstraha před bouřkami do půlnoci. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji, stejně jako na Vysočině a jižní Moravě, platí varování před bouřkami od čtvrtečních 15:00 do pátečních 2:00. Stejnou časovou platnost má i výstraha pro většinu Libereckého kraje.

Nejpozději dorazily bouřky na Moravu. Pro Olomoucký, Moravskoslezský a Zlínský kraj proto platí varování meteorologů od čtvrtečního večera až do pátečních 4:00.

„Na Prachaticku, Vimpersku a Českokrumlovsku se večer udržují téměř bez postupu velmi silné bouřky doprovázené přívalovým deštěm s krátkodobými úhrny kolem 50 milimetrů a krupobitím. Vzhledem k nasycení půdy může v zasažených oblastech docházet k rychlému odtoku vody z krajiny a prudkému vzestupu hladin zejména na menších tocích,“ uvedli večer meteorologové.

Výstrahy ČHMÚ od čtvrtka (6.6.) do pátečního rána (7.6.)

Velmi silné bouřky s přívalovými srážkami – čtvrtek 20:30 až pátek 00:00 

Platí pro Jihočeský kraj (Prachaticko, Vimpersko a Českokrumlovsko).

Silné bouřky – čtvrtek 20:30 až pátek 00:00 

Platí pro Prahu, Středočeský kraj, Jihočeský kraj, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj.

Silné bouřky – čtvrtek 20:30 až pátek 02:00

Platí pro Liberecký kraj, Královéhradecký kraj, Pardubický kraj, Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj.

Silné bouřky – čtvrtek 20:30 až pátek 04:00 

Platí pro Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj.

V Praze déšť komplikoval dopravu

Prahu zasáhla silná bouřka s přívalovými srážkami. Jednotky hasičů se rozjely do různých částí Prahy. Všechny pražské profesionální stanice byly venku a zasahovaly společně s několika dobrovolnými jednotkami. Po 19. hodině hasiči evidovali 38 výjezdů spojených s bouřkou. Většinou odčerpávali vodu ze sklepů nebo odklízeli popadané stromy či větve. 

Pražské policii dosud nikdo nehodu nenahlásil, déšť však dopravu zpomalil. „Někde se může zcela zastavit, pokud se například valí po silnici voda,“ uvedl mluvčí pražských policistů Tomáš Hulan.  

V Braníku došlo k sesuvu půdy na železniční přejezd na trati číslo 210, kde byl asi na hodinu kvůli tomu pozastaven provoz vlaků v úseku Praha-Krč – Praha-Braník.  V úseku mezi stanicemi Veletržní palác a Výstaviště Holešovice byla krátce po 17. hodině nesjízdná tramvajová trať.

Bouřky zasáhly středočeský kraj i okolí Českých Budějovic

Středočeským hasičům odpoledne také přibylo výjezdů kvůli silné bouřce doprovázené krupobitím. Nejvíce zasaženými okresy byly Praha-západ, Beroun a Příbram.

Silnici mezi Štěchovicemi a Davlí u Prahy zasypala po bouřce a prudkém dešti silná vrstva bahna a suti. Provoz na silnici je zastaven v obou směrech. Auta i příměstské autobusy jezdí odklonem. Odklon dopravy se týká linek 338, 360, 361, 390.

Od začátku bouřky do 18:00 hasiči zaznamenali zhruba 20 případů souvisejících s počasím. „Nejčastěji jsme zasahovali u popadaných stromů, zatopených sklepů a v níže položených místech,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová.

Meteorologové lidem doporučují zajistit okna i dveře a odstranit nebo upevnit volně položené předměty. Velmi opatrní by měli být v bouřkách řidiči. Dokonce i při parkování.

Jaroslav Dolejš přijel domů na Včelnou u Českých Budějovic a sotva odstavil auto do garáže, začaly padat kroupy. „Přišlo to zničeho nic, kdybych auto nechal venku, mohly ho kroupy poničit. Byly zhruba centimetrové a padaly asi pět minut. Musely jít úzkým pruhem přes Včelnou, protože v Budějovicích jen pršelo,“ uvedl.

Bouře na Nových Mlýnech potopila loď, tři lidi se zachránili

Středeční bouřka, která se přehnala přes novomlýnské nádrže, potopila soukromou motorovou loď. Tři lidé se z ní zachránili. Další dvě lodě měly problémy. Zásah vodních záchranářů trval asi osm hodin, řekl dnes ČTK jednatel vodní záchranné služby na Nových Mlýnech Stanislav Hrdlička.

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Záchranáři měli lodě v problémech nahlášeny kolem 18:40. „Šlo o tři lodě, z toho jeden gumový člun. Byly na dolní nádrži, ale bouře jednu loď a gumový člun zahnala vraty na prostřední nádrž. Tříčlennou posádku to naštěstí vyhodilo ven, skončili ve vodě u břehu, poté se o ně postarali řidiči aut. Byli mokří, ale v pořádku,“ uvedl Hrdlička.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Teenager přišel při protestu o oči, jeho obličej zasáhlo 52 gumových broků

Šestnáctiletý Rufo Chacon zraněný při střetu demonstrantů s...

Šestnáctiletý Rufo Chacón začíná zapomínat, jak vypadají barvy. Teenager přišel před čtrnácti dny o oči během protestu...

Další z rubriky

Pacienti mění léčbu kvůli nedostatku léků. Problém má celá Evropa

léky

Problémy s nedostatkem léků čelí Česko téměř každý den, zjistila MF DNES. Chybí jak nenahraditelné léky, tak...

Přes zákaz se těží zdravé stromy, tvrdí lesníci. Chřadnou i listnáče

V lesích se těží násobně více dřeva, to je potom potřeba odvézt. Cestou ke...

Část lesníků tvrdí, že přestože to zákon zakazuje, mizí z lesů při kůrovcové těžbě tisíce kubíků zdravých stromů....

Známí senátoři nepodali majetková přiznání, hrozí jim pokuta až 50 tisíc

Ilustrační snímek

Některým senátorům hrozí pokuta, protože včas nedodali majetkové přiznání, což jsou ke konci června povinni všichni...

Najdete na iDNES.cz