Déšť a tání zvedly hladiny řek

  10:42aktualizováno  10:42
Tání sněhu a vydatný déšť zvedly hladiny řek. Třetího povodňového stupně dosáhly Radbuza a Klabava na Plzeňsku. Druhý stupeň byl vyhlášen například na Teplé Vltavě, Mži, Úhlavě, Střele či Ohři. Další vzestup řek by mělo zbrzdit ochlazení, které očekávají meteorologové.
Dřenice na Volyňce

Dřenice na Volyňce - Ledové kry a tříšť zaplnily i koryto řeky Volyňky v Nišovicích na Strakonicku. (13. února 2005) | foto: MF DNES

Nejhorší situace panuje na západě Čech. Po silném sobotním dešti stouply řeky Teplá a Ohře na Karlovarsku. Hasiči vyjížděli k deštěm zatopeným sklepům domů.

V Plzeňském kraji platí na řadě míst první a druhý povodňový stupeň. V Tasnovicích a Staňkově na Radbuze a v Hrádku na Klabavě byl vyhlášen dokonce stupeň ohrožení, uvádí povodňová služba Českého hydrometeorologického ústavu.

"Další vzestup hladiny se na horních tocích řek neočekává, protože podle předpovědi meteorologů by měl déšť přecházet ve sněžení. Na Šumavě už sněží," řekla ČTK dispečerka státního podniku Povodí Vltavy.

Druhého stupně povodňové aktivity - tedy stavu pohotovosti - dosáhly ráno na Plzeňsku řeky Mže ve Stříbře, Úhlava v Tajanově, Střela v Plasech a Úterský potok v Trpístech. Na dalších místech platil první povodňový stupeň.

HROZÍ SNĚHOVÉ JAZYKY A ZÁVĚJE

Meteorologové očekávají, že déšť postupně na celém území přejde ve sněžení. Příliv chladného vzduchu bude doprovázet čerstvý vítr s nárazy až 70 kilometrů v hodině, na hřebenech hor přechodně až 110 km/h. Podle předpovědi hrozí, že se budou tvořit sněhové jazyky a na horách závěje.

Oteplení také dalo do pohybu kry. Hasiči večer stavěli protipovodňovou stěnu na Otavě v Sušici. Koryto pomáhal pročišťovat bagr. Zasahoval i na blízké Ostružné. Lidé v Horšovském Týně raději preventivně stavěli hráz z pytlů s pískem.

Zasedly povodňové komise
Na jihu Čech dosáhly druhého stupně říčka Skalice ve Varvažově na Strakonicku a Teplá Vltava v Lenoře na Prachaticku. Na prvním stupni je Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku a Lužnice v Bechyni.

Vodohospodáři počítají, že odpoledne překročí první stupeň také Otava v Písku. "Další stoupání hladiny i vlivem ledové tříště nehrozí," řekla jihočeská hydroložka Kateřina Štěrbová. Ve vyšších polohách kraje padá sníh a začíná mrznout.

"Včera večer jsem kontroloval řeku a domluvil se s Povodím Vltavy, že jakékoliv vzedmutí hladiny nahlásím. Řeka je normálně v korytu a ledy odplouvají, nevím, kdo druhý stupeň vyhlásil," uvedl starosta Lenory Richard Němec.

Na několika místech v kraji zasedly povodňové komise, například v Blatné, kde se řeka Lomnice rozlila do zahrad a polí. Rybáři zde od časného rána uvolňují stavidla okolních rybníků, která ucpal led, uvádí ČTK.

Zvýšily se rovněž hladiny některých středočeských řek. Druhého povodňového stupně dosáhla Blanice v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku. Její hladina stoupla až na 274 centimetrů.

Zlínští hasiči odpoledne uvolňovali kry na řece Dřevnici. Led zablokoval průtok do napouštěcího kanálu do tamní teplárny a zvedl hladinu vody, která tak sahala pouhých deset centimetrů pod veřejné mosty.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Pošťáci se zapotí, i když není vedro. Kromě Vánoc mají v létě nejvíc práce

ilustrační snímek

Léto je pro pošťáky jedno z nejnáročnějších období nejen kvůli horku, ale i proto, že právě o prázdninách mají výrazně...

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Šéf Svazu průmyslu se pyšní diplomem z „Oxfordu“. Nedorozumění, hájí se

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák čelí dalším problémům. Po osočení protestujících studentů při stávce...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz