Otava a Vydra dosáhly třetího stupně, hladiny řek už zvolna klesají

  10:32aktualizováno  22:07
Déšť a tající sníh v sobotu zvedal hladiny řek. Třetího povodňového stupně dosáhly Otava v Sušici a Vydra v Modravě, jejich hladiny už ale klesají. Druhý povodňový stupeň byl večer na jedenácti místech. Foukal také velmi silný vítr.

Ohře v Karlových Varech pod Tuhnickým mostem, obleva zvedla hladinu řeky (10. ledna 2015). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

„Během odpoledne srážky ustaly a v důsledku toho se
zpomalily vzestupy hladin, které byly dotovány pouze odtáváním sněhové
pokrývky. V důsledku ochlazení předpokládáme pozvolné poklesy na horních
úsecích zasažených toků,“ informoval večer Český hydrometeorologický ústav.

Otava v Sušici v Plzeňském kraji dosáhla třetího stupně ve 14:10, po několika hodinách ale klesla na druhý stupeň. Večer se hladina dál snižuje, ve 21:40 byla na 152 centimetrech. Od 13 do 14 hodin byla na třetím povodňovém stupni i Vydra v Modravě, kde se stékají tři mohutné potoky. I tam hladina od té doby klesá.

„Domy by ohroženy být neměly, protože stupeň povodňové aktivity je měřený na soutoku potoků. Zatímco domy, kterých se voda týká, jsou postaveny při jednotlivých potocích, kde je průtok mnohem nižší. Většina domů na Modravě stojí na svazích,“ uvedl odpoledne Petr Hovorka z hornovltavského závodu Povodí Vltavy.

Podle Hovorky odtávání sněhu na horách urychlil déšť. „Na Šumavě, kde napadlo 30 až 50 centimetrů sněhu, možná do zítřka do rána žádný sníh nezůstane nebo jen málo,“ konstatoval Hovorka. Připomněl, že zimní povodeň je pro zasažené mnohem horší než ta letní i proto, že domy nevysychají.

Fotogalerie

Na Vysočině je druhý povodňový stupeň večer na Sázavě ve stejnojmenném městě i ve Žďáru nad Sázavou, Svratce v Dalečíně a Oslavě v Dolních Borech.

Na Žďársku se rozvodnila říčka Bobrůvka a silnice třetí třídy mezi obcemi Horní Bobrová a Podolí musela být uzavřena. „Byli jsme se tam podívat, po silnici teče spousta vody. Zaplavená je pěšina ke škole i vedlejší silnice na Mirošov a silnice do Podolí. Doufejme, že to do zítra opadne,“ popsala starostka Bobrové Zdeňka Smažilová.

„Na leden je to extrémní, většinou v tuto dobu mrzne, je sníh a takové problémy musíme řešit později. Naposledy jsme se s vodou na silnici setkali tři roky zpátky. Tehdy to bylo ještě o něco horší než teď,“ doplnila Smažilová.

V Karlovarském kraji se na rozvodněné Ohři poblíž Jakubova převrátil před polednem raft s pěti vodáky. Čtyřem z nich se podařilo dostat na břeh, posledního hledali hasiči. „Pátrají ve člunech na hladině řeky a zároveň prohlížejí oba dva břehy, zda se někde nezachytil a nečeká na záchranu,“ uvedl odpoledne mluvčí krajských hasičů Martin Kasal (více čtěte zde).

V Libereckém kraji už mírně klesá Libuňka v Pelešanech, ve 21:40 hodin dosahovala 260 centimetrů. Druhý povodňový stupeň je i v Jihočeském kraji na Moravské Dyji v Janově a Skalici ve Varvažově, v Olomouckém kraji na Moravské Sázavě v Lupěném, v Jihomoravském kraji Bobrůvka ve Skryjích. Naopak v průběhu dne poklesla a dostala se do normálu hladina Kamenice v Hřensku v Ústeckém kraji.

Nejnižší první stupeň je ve 22 hodin v Česku celkem na 53 místech.

Vichr láme stromy a větve

Hasiči v sobotu do 16 hodiny měli kvůli silnému větru 525 událostí. „Nejhorší situace je v Středočeském, Jihočeském a Plzeňském kraji, dále pak na Vysočině a vítr řádí i v Ústeckém kraji,“ uvedla mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Posílejte fotky a videa

Máte fotky či videa rozvodněných řek či následků silného větru?

Pošlete své záběry do rubriky Očima čtenářů.

Použité fotografie či videa odměníme honorářem. Podmínky použití fotografií a videozáznamů najdete zde.

Hasiči jezdí převážně k popadaným stromům, dále pak k uvolněným plechovým krytinám na střechách domů. V Českých Budějovicích museli ze střechy jednoho z domů sundat plastový stůl, který odnesl vítr a zůstal zaklíněný za okapem.

„Na Jihlavsku dochází na komunikaci druhé třídy mezi Jihlavou a obcí Zborná v lesním úseku k padání stromů, na místě zasahují hasiči. Vzhledem k povětrnostním podmínkám dochází k padání stromů na komunikace i na dalších místech a je tak nutné, aby řidiči byli opatrní,“ uvedla v sobotu před 16. hodinou policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Kvůli silnému větru spadlo několik stromů na železniční tratě. Nejvíce událostí se týkají jižních a západních Čech. U Horního Dvořiště na Českokrumlovsku a Ostrova nad Ohří na Karlovarsku padající strom poškodil trakční vedení. U Horní Plané na Českokrumlovsku spadl strom na železniční trať mezi Českými Budějovicemi a Novou Pecí dvakrát. ČTK o tom informoval mluvčí Správy železniční a dopravní cesty Jakub Ptačinský.

„Události spojené se silným větrem přišly přes den ve třech vlnách. První nastala kolem 6:00, druhá po poledni a třetí v 16:00,“ řekl Ptačinský. U Boru u Tachova, Týnce nad Sázavou, Okříšek a Horního Dvořiště narazily vlaky do spadlého stromu. „Nikde nedošlo k žádnému zranění a ani k větší škodě,“ uvedl Ptačinský.

Celý den kvůli větru nejezdila lanovka na Sněžku.

Obleva dorazila i na Zlínsko. Říčky se tam vylévají z břehů:

Autoři: , ,

  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Barista i záchranář u kanónu. Armádní záložáci poprvé pálili ostrými

Na kopci stojí rozmístěná baterie samohybných houfnic DANA. Ve stínu mezi nimi posedávají hloučky mužů. Svačí,...

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Tři piva denně jsou normální, ukázal průzkum. Každý druhý Čech pak zná alkoholika

Škodlivost alkoholu podceňuje téměř každý druhý Čech, zjistil průzkum Národní linky pro odvykání. Problémové je pití...

Premium

Jak obrat stát na těžbě kamení. Muž v Kojeticích to dokázal

V Kojeticích u Prahy se už několik let bez povolení těží kámen. Vědí to místní obyvatelé i starostka, stát ale nekoná....

Najdete na iDNES.cz