Desetitisíce odborářů odmítly v Praze reformu

  11:07aktualizováno  14:26
Demonstrace odborářů na pražském Václavském náměstí netrvala ani hodinu. Protestní shromáždění asi 25 tisíc lidí utnul prudký déšť. Odboráři protestovali proti připravované reformě veřejných financí, v závěrečném prohlášení vyzvali poslance a senátory, aby reformní balík zamítli.

Šéf ČMKOS Milan Štěch ve svém projevu označil soubor spořících opatření za batoh plný bahna a kamení.

"Nedopusťte nespravedlivou reformu, ukažte, že jste tu pro všechny voliče, nejen pro vyvolené. Zastavte 'škrtformu' a přijměte refomu, která není ideologickým gestem," vzkázali odboráři poslancům a senátorům, kteří budou o reformě rozhodovat v létě.

Protestující se pustili i do ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase. "Už je načase zbavit se Nečase," neslo se v jednu chvíli Václavským náměstím.

Jaroslav Zavadil z ČMKOS v rozhovoru pro ČT řekl, že se mu nelíbí, jak se vláda s chystanou reformou připraví o daňové výnosy. V porovnání s jinými státy má podle něj Česko už teď nízké daně z příjmů právnických osob i majetkové daně.

Kromě Petra Nečase, který reformu z velké části připravil, si od odborářů vysloužili kritiku i ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek a nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká. "Hřeště klidně, křesťané, Čunek se vás zastane. Když si Čunek zahřeší, Vesecká to vyřeší," připomněli odboráři, co si myslí o kauze Korupce ve Vsetíně.

Demonstranti se sešli dopoledne na Žižkově
Protestující se na demonstraci začali chystat už dopoledne u Domu odborových svazů na Žižkově. Policie uzavřela Seifertova ulici, po náhradních trasách jezdily také tramvaje.

Průvod vyrazil v poledne, prošel kolem Státní opery, odbočil do ulice Politických vězňů a poté do Opletalovy ulice, kde ho zpomalila zaparkovaná auta. Zhruba po 20 minutách dorazilo čelo, ve kterém se kromě odborových předáků objevil i poslanec za ČSSD Jan Hamáček, na náměstí.

Pochodující odboráře doprovodilo auto s ampliony, ze kterých se nesly hity Karla Černocha nebo Ivety Bartošové. Demonstrantům ale hrála i živá dechovka. Proti změnám ve státním financování se podle ČT přišli vyslovit nejen členové odborových svazů, mezi demonstrující se vmísili i lidé z Komunistického svazu mládeže. K protestu se přidružili i lidé, kteří nesli transparent "Ne základnám".

Vláda: reforma nebo kolaps
Podle vlády je nutné přijmout reformu hned, aby veřejné finance nezkolabovaly. V následujících letech by měly škrty a změny státnímu rozpočtu ušetřit desítky miliard korun.

Odbory tomu ale nevěří. "Zastavme škrtformu! Zadlužení státu neřeší, jen bohaté potěší," uvedla konfederace na letácích zvoucích na demonstraci všechny, kteří považují vládní záměry za nespravedlivé a výhodné jen pro bohaté.

Podle reakcí politiků na sobotní protest hodlá ČMKOS rozhodnout o dalších formách nátlaku na koaliční kabinet. Generální stávka podle Štěcha zatím není na pořadu dne. Tu žádá druhá největší odborová centrála v zemi Asociace samostatných odborů. - více zde 

Parlament by měl o podobě reformních zákonů rozhodnout v létě. Odboráři den před sobotní demonstrací rozeslali všem 200 poslancům své výhrady a připomínky k vládnímu balíku. Věří, že si alespoň některé z nich osvojí a budou prosazovat.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Na západ a severozápad Čech se ženou prudké bouřky, varují meteorologové

Blesky nad Prahou (12. srpna 2019)

V nedělních pozdních večerních a nočních hodinách zasáhnou intenzivní bouřky západ a místy i severozápad Čech. Částečně...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Advantage Consulting, s.r.o.
ANDROID DEVELOPER PRO AMBICIOZNÍ PROJEKT

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 45 000 - 75 000 Kč

Najdete na iDNES.cz