Deset škol by mohlo mít problémy s maturitami, ignorují „tréninky“

  16:04aktualizováno  16:38
Dva týdny před startem státních maturit ministerstvo školství přiznalo, že by deset středních škol mohlo mít problémy s novou podobou zkoušky dospělosti. Školy nekomunikují s ministerstvem, nezúčastnily se podzimní generálky ani nedávného technického ověřování. Státní část maturit začne 2. května.

Do maturitní generálky se na podzim zapojilo i na třebíčském gymnázium. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Na tyto školy proto zřejmě dorazí školní inspekce, avizovalo ministerstvo. "Chceme tyto školy kontaktovat a navštívit, abychom zjistili, jak na tom jsou. Pokud bychom dospěli k závěru, že na maturity z nějakého důvodu nestačí, pošleme tam školní inspekci," uvedl mluvčí ministerstva školství Patrik Kubas.

"Máme v plánu dělat namátkové kontroly během maturit a pokud jsou signály, že by někde byly se zkouškou problémy, tak je více méně jisté, že tam budeme," potvrdil mluvčí školní inspekce Libor Vacek.

Start státních maturit se blíží

Studenti budou povinně skládat státní maturitu z češtiny a pak buď z cizího jazyka, nebo z matematiky. K tomu si mohou zvolit zkoušku z dalších předmětů, jako je biologie nebo fyzika.

Zkouška bude mít dvě části - kromě společné (státní) ještě profilovou, kterou si každá škola zorganizuje sama. Navíc bude mít dva stupně obtížnosti. Školní část začala v polovině dubna, 2. května na ní naváže státní. Maximálně 20. června pak studenti dostanou výsledky.

Jednotné zkoušky se připravují už patnáct let. Nová podoba zkoušky dospělosti letos čeká 98 272 studentů.

Podle náměstka Ladislava Němce je v maturitních ročnících problematických škol asi 450 studentů. Jedná se o čtyři gymnázia a školy zřizované ministerstvem, krajem i soukromé. Víc ale náměstek neprozradil.

Podle informací ČTK je na seznamu například pražská Konzervatoř a ladičská škola Jana Deyla. Škola to ale popřela. "My jsme se generálky zúčastnili a teď řešíme i ty technické věci," řekla iDNES.cz zástupkyně ředitelky Ema Gallová.

Průběh státních maturit si školy měly šanci vyzkoušet na podzim při generálce. Tehdy ji absolvovalo 94 000 studentů na 1 225 středních školách. Celkem 53 škol se odmítlo maturity nanečisto, která byla dobrovolná, zapojit.

Zdárný průběh zkoušek mohou zkomplikovat i technické chyby

Začátkem dubna se pak na školách konala technická generálka. Cermat, který státní maturity připravuje, při ní narazil na chyby v 457 případech. Nefungovaly tiskárny, byla špatně vytištěna maturitní vysvědčení a učitelé se nemohli dostat do elektronického systému.

Zajištění logistiky a digitalizace zkoušek vyhrála firma Logica třísetmilionový tendr. Pokud by se vyskytly podobné chyby i při ostrých maturitách, firma by podle ředitele Cermatu Pavla Zeleného platila sankce v řádu milionů korun.

Startu státních maturit se ale zřejmě nedočká ministr školství Josef Dobeš (VV). Premiér Petr Nečas (ODS) totiž navrhuje jeho odvolání. Z vlády by měl odejít i ministr vnitra Radek John. Třetí ministr, Vít Bárta, který stál v čele resortu dopravy, podal sám demisi. Prezident Václav Klaus ale odchod ministrů ještě neposvětil.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVICE DESK SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz