Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

  • 3766
Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10. října chtějí požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb. Další protest organizátoři svolali na 28. října. Demonstrace se dnes konaly také v dalších českých městech a proběhly bez větších konfliktů.

„Lidé by se neměli nechat zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení,“ reagoval ministr vnitra Vít Rakušan na dnešní protesty.

Demonstrace v Praze začala ve 14:00 a na akci dohlížela policie. Lidé s sebou měli vlajky České republiky a transparenty s protivládními nápisy. Pořadatelé vysílali přenos z akce také do jiných měst.

Lidé drželi transparenty s hesly: „Konec vlád nemocných duchem, rozumem a charakterem“ nebo „Karle Kryle, zase ryjeme držkou v zemi“. Na místě protestu byl umístěn také petiční stánek na podporu komunistického kandidáta na prezidenta Josefa Skály. Na úvod lidé zpívali českou hymnu, z pódia na Václavském náměstí ji zazpíval zpěvák Tomáš Ortel. Vypustili také holubici míru.

Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadují demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel.

Na pódiu dále dostali slovo například zástupci Svobodných, Trikolory, SPD nebo KSČM, ale také adepti na prezidentskou kandidaturu Hynek Blaško a Josef Skála. Mezi řečníky vystoupil také děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík, bývalý šéf Agrární komory Zdeněk Jandejsek, dánský politik a bývalý bankéř Mads Palsving nebo německá europoslankyně Christine Andersonová, členka pravicové protiimigrační strany Alternativa pro Německo. Proslovy všech účastníků byly překládány také do znakového jazyka.

Celý záznam demonstrace na Václavském náměstí v Praze:

Na protivládní demonstraci organizované opoziční SPD v Ostravě se sešlo odhadem kolem 1 000 demonstrantů. Na místě promluvil předseda hnutí SPD Tomio Okamura, který ve svém proslovu k účastníkům demonstrace uvedl: „Je mi ukradené Rusko, je mi ukradená Ukrajina, Berlín nebo Brusel. U mě je na prvním místě Česká republika.“ Lidé volali po demisi vlády.

Předseda SPD mimo jiné řekl, že navrhuje zestátnění výrobce energií ČEZ a aby ČEZ prodával energii v prvé řadě na českém trhu přímo lidem a firmám a za ceny odpovídající výrobní ceně a přiměřenému zisku.

V Brně na Zelném trhu se na protivládní demonstraci sešlo podle odhadu policie a tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky asi 1 500 lidí. Účastníci sledovali velkoplošnou obrazovku s děním na pražském Václavském náměstí, kde se konala hlavní část akce. K vidění byly transparenty s nápisy: „Fialo, to stačí, jste váleční štváči,“ nebo „Co blázníte, vždyť jsou tady lidi.“

Na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. se při příležitosti protivládní demonstrace sešlo přibližně 300 lidí. Atmosféra byla poklidná, lidé tiše sledovali přímý přenos z Prahy a občas tleskali. Přišlo i několik odpůrců demonstrace s vlajkami Evropské unie a Ukrajiny, k žádným konfliktům ale nedošlo.

V Plzni se na demonstraci sešlo podle odhadu organizátorů 1 000 až 2 000 lidí. Účastníci byli vybaveni českými prapory, ale i prapory SPD či KSČM. Akce byla podle policie bez konfliktů. Krátce po začátku přenosu z Prahy se spustil hustý déšť, náměstí ale opustila jen malá část lidí.

Kolem 500 lidí se sešlo v Liberci před Domem kultury a zhruba stovka v Olomouci na prostranství před krajských úřadem u vlakového nádraží.

Podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz je jeden z organizátorů protestů Ladislav Vrábel v insolvenci a dluží asi tři miliony korun. Po minulé demonstraci si ho podle serveru předvolal soud a žádal vysvětlení, co udělal se statisíci, které mu na podporu akce zaslali příznivci.

Omluvit se Rusku byl můj cíl, řekl aktivista. Transparentní účet má na manželku

Organizátoři pražského protestu, kteří sami sebe označují za politicky nezařazené občany, podle svého webu požadují mimo jiné to, aby Česká republika zajistila přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny. Odmítají přijetí eura a chtějí, aby Česko bylo vojensky neutrální zemí. Mezi dalšími požadavky je také potravinová nezávislost Česka, dobrovolnost očkování, „osvobození“ tuzemského průmyslu od „závislosti“ na zahraničních společnostech.

3. září 2022

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video