Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Mlčet nebudeme, přitvrdíme, hrozily vládě na Václavském náměstí tisíce lidí

  14:16aktualizováno  19:04
V centru Prahy na Václavském náměstí protestovaly v sobotu odpoledne tisíce lidí na protivládní demonstraci s názvem Česko proti bídě. Tříhodinovou akci svolala neparlamentní strana Právo Respekt Odbornost (PRO). Hlavním řečníkem byl její šéf a právník Jindřich Rajchl, předtím působil v hnutí Trikolora. Náměstí bylo podle záběrů plné až po Jindřišskou a Vodičkovu ulici.
Účastníci demonstrace, kterou do centra Prahy na Václavské náměstí svolala...

Účastníci demonstrace, kterou do centra Prahy na Václavské náměstí svolala neparlamentní strana PRO. (11. března 2023) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

„Dnes jsme se přišli shromáždit, abychom se téhle bídě postavili. Aby už nikdy nevládly v téhle zemi zájmy nadnárodních korporací, ale aby nám vládla vláda, která bude mít na prvním místě zájmy občanů České republiky,“ řekl právník Jindřich Rajchl, který stranu PRO vede. Demonstraci Rajchl zakončil výhrůžkou vládě, že pokud neposlechne požadavky demonstrantů, další protest přejde v blokádu vládních budov a generální stávku.

Vystoupila i senátorka Jana Zwyrtek Hamplová či právník Tomáš Nielsen. Tisícovky účastníků přišly s transparenty jako „Pryč s Fialovým šaškostrojem“, „Odírají stát, sobě přidávají“ nebo „Stop válce, stop NATO“. Pískali na píšťalky a skandovali „Hanba!“, „Demisi!“, „My chceme mír!“, „Máme toho dost!“ nebo „Šmejdi“.

Demonstranti se dobývali do Národního muzea. V poutech skončilo 18 lidí

Po Opletalovu ulici lidé stáli po celé šířce náměstí, pod ní byl dav řidší až k Jindřišské a Vodičkově ulici. Desítky lidí protest sledovaly z prostoru před vchodem do Národního muzea. Někteří účastníci shromáždění po 16 hodině opustili.

Policie přesná čísla o počtu zúčastněných zatím nezná, nicméně na akci dohlížela. „Policie odhady nesděluje, obraťte se na organizátory. Na místě máme stovku policistů, kteří budou dohlížet na dodržování veřejného pořádku,“ řekla před akcí redakci iDNES.cz mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

Pořadatelé museli několikrát vyzvat demonstranty, aby uvolnili postranní prostor na náměstí, neboť někdo zkolaboval a nemohla se k němu dostat sanitka. „Jeli jsme pro jednoho účastníka demonstrace kvůli poruše vědomí, pacient není v ohrožení života,“ sdělila redakci mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Dle informací MF DNES se na vrcholu Václavského náměstí pod Národním muzeem se sešli i odpůrci demonstrace. Zhruba stovka lidí vyzvala k jednotě Česka a podpoře Ukrajiny.

Odstraňte vlajku Ukrajiny, vyzýval účastník

Na akci dále vystoupili choreograf Petr Zuska, režisér a scenárista Igor Chaun, bývalá senátorka Alena Dernerová, přes video poslal vzkaz epidemiolog Jiří Beran nebo lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert.

Právník Ondřej Dostál, který v minulosti spolupracoval s Piráty, ve svém projevu na demonstraci uvedl, že vládní novela o nižší valorizaci penzí je protiústavní, což si vysloužilo mezi účastníky výraznou odezvu. Také poznamenal, že někteří vystupující na demonstraci budou cestovat i po obcích a městech a pořádat besedy s občany či další demonstrace. „Dnešní demonstrace je jenom začátek,“ dodala senátorka Jana Zwyrtek Hamplová (za Nezávislé).

Na akci se objevili i demonstranti se znaky Wagnerovců, ruské žoldnéřské skupiny, která je obviňovaná z řady válečných zločinů na Ukrajině, například masakru v Buči. Účastníci protestu měli na batohu i písmeno „Z“, které je symbolem pro bojovou techniku ruské invazní armády.

Jeden z účastníků s megafonem v davu vyzýval k tomu, aby lidé po demonstraci odstranili z fasády Národního muzea ukrajinskou vlajku.

Strana PRO vedená Rajchlem vznikla loni. Rajchl, který v minulosti působil v hnutí Trikolora, již dříve uvedl, že za chudnutí Česka může hlavně sebedestruktivní energetická politika Evropské unie, kterou bezmyšlenkovitě prosazuje česká vláda.

Strana dříve adresovala dopis vládě, v němž ji mimo jiné vyzvala, aby zamezila provozovatelům sociálních sítí v omezování svobody slova nebo aby zavedla zákonnou povinnost médií poskytovat objektivní a vyvážené informace. Kabinet by měl podle představ PRO získat pod stoprocentní kontrolu firmu ČEZ, ve které nyní drží zhruba 70 procent akcií, stát by měl také opustit systém obchodování s emisními povolenkami.

Rozdělování na fakta a dezinformace je nebezpečná nálepka, tvrdí Nielsen

PRO také chce, aby vláda jasně usilovala o mírové řešení války na Ukrajině včetně možného uspořádání mírové konference v Česku. Kabinet by podle ní také měl ukončit dodávky vojenského materiálu Ukrajině.

„Pokud vláda do 10. dubna nepřijme všechny požadavky prezentované už 7. únor, anebo vláda nepodá demisi, tak 16. dubna se sejdeme na Václaváku a akce přejde v blokádu vládních budov, která bude trvat do té doby, než vláda neodstoupí,“ řekl Rajchl.

Pokud blokáda vládních budov nepomůže, hrozí předseda neparlamentní strany PRO Jindřich Rajchl sérií stávek, včetně stávky generální. „Český lev povstal, moravská i slezská orlice vzlétla a řekli hyenám, že už je nenechají dále rozkrádat jejich vlastní zem,“ burcoval závěrem Rajchl. Mezi řečníky byl také Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek.

Projevují mravní bídu, míní Rakušan

Premiér Fiala sdělil, že je přesvědčen, že projevy, vystupujících i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, nevidí tedy důvod sobotní demonstraci dále komentovat.

„Pan premiér je přesvědčen, že projevy, vystupující i vznášené požadavky hovoří samy za sebe, a není je potřeba nijak dále komentovat,“ uvedl mluvčí vlády Václav Smolka.

Rakušan oznámil, že jediný motiv, kterému rozumí, je obava z chudoby. „K tomu, abychom čelili hrozbě chudoby, má ale náš stát dostatek funkčních nástrojů v podobě robustního sociálního systému. Ten nikoho nenechá bez pomoci a ještě zdaleka ho nevyužívají všichni, kdo na to mají nárok,“ napsal.

Co se týče dalších požadavků organizátorů, zejména zastavení pomoci Ukrajině, ty jsou podle vicepremiéra „spíš projevem mravní bídy organizátorů než čehokoliv jiného. Za tím, že si ČR plní své spojenecké závazky, si pevně stojím. A jsem rád, že je to i převažující názor české veřejnosti,“ prohlásil Rakušan.

Nařčení z cenzury v situaci, kdy lidé svobodně na náměstí i jinde projevují své názory, považuje za naprosto absurdní. „Cenzurou zavání spíše to, když někteří mluvčí na demonstraci vzkazují médiím, jak se mají, či nemají chovat. Nechme to, prosím, na médiích samotných,“ sdělil.

Policie České republiky na sobotu připravila speciální bezpečnostní opatření. A to nejen kvůli demonstraci Česko proti bídě, ale i fotbalovým utkání, které se v hlavním městě odehrají. Podle CNN Prima News policie vyzývala během demonstrace rodiny s dětmi, aby nechodili do davu protestujících lidí.

„Na opatřeních se boudou podílet policisté z pořádkové, dopravní, ale i kriminální služby. Samozřejmě nebudou chybět ani členové antikonfliktního týmu, jejichž úkolem bude předcházet případným konfliktům,“ napsali policisté na Twitteru před konáním akce.

Hlavní tváře demonstrace

Jindřich Rajchl:

 • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, byl aktivním fotbalistou a následně fotbalovým funkcionářem, působil jako výkonný ředitel Blšan, angažoval se v Dukle Praha a byl místopředsedou Fotbalové asociace. Ve sportovním prostředí bývá spojován s kontroverzními osobami jako s Františkem Chvalovským či s Ivanem Haškem.
 • Byl členem hnutí Trikolora a ucházel se o předsednický post, nakonec však svou kandidaturu těsně před volbou stáhl a členství v hnutí ukončil.
 • Od roku 2020 se angažoval v řade demonstrací proti koronavirovým opatřením. Byl obviněn z šíření řady nepravdivých informací týkajících se pandemie.
 • V červnu 2022 oznámil založení strany Právo Respekt Odbornost (PRO 2022), zároveň se stal předsedou strany. Strana je některými kritiky vnímána jako subjekt prokremelské orientace.
 • Bývá spojován kvůli své účasti i s demonstracemi proruských a protivládních iniciativ, například demonstrace Česká Republika na 1. místě, kterou organizovali aktivisté Jiří Havel a Ladislav Vrábel.

Tomáš Nielsen:

 • Vystudoval právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, kde přednáší telekomunikační právo, založil advokátní kancelář Nielsen Legal.
 • Po Sametové revoluci byl předsedou Komunistického svazu mládeže. Nyní je prvním místopředsedou strany PRO 2022.
 • Od roku 2020 bojoval během pandemie koronaviru na straně odpůrců proticovidových opatření za zrušení vládních nařízení.
 • Česká advokátní komora mu letos v únoru nepravomocně uložila pokutu 12 000 korun za to, že v době koronavirové pandemie rozesílal ředitelům škol dopisy, ve kterých vyhrožoval trestním oznámením za dodržování vládních opatření. Tím se podle komory provinil vůči zákonu o advokacii a etickému kodexu.

Jana Zwyrtek Hamplová:

 • Právnička a senátorka, bývalá poslankyně a zastupitelka Mohelnice.
 • V minulosti kritizovala opatření proti šíření covidu včetně očkování či postoj vlády k Ukrajině.
 • Podle svých kritiků často sdílí a šíří i nebezpečné dezinformace, například na konci minulého roku to byly nepravdivé zprávy o hromadném odpojování lidí od elektřiny. Některými jejími projevy na sociálních sítích se zabývá i nezávislý kontrolní orgán České advokátní komory.
Autoři: ,

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

 • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zatknou Putina na summitu v JAR? Bylo by to vyhlášení války, varuje Medveděv

Vláda Jihoafrické republiky se bude muset zabývat zatykačem, který na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal minulý...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Zima to ještě nevzdala. Studená fronta přinese místy sníh i nárazový vítr

V Česku se znovu ochladí. V noci na pondělí začne na severu Čech sněžit, mohou zde napadnout čtyři až osm centimetrů...

Malostranský zápisník: Nenechte si ujít „Noc oživlých mrtvol ve stanu“

Premium Stanislav Polčák je zpět – a naše mozky zase v obrovském ohrožení! Kolik iPhonů si může pořídit předsedkyně Sněmovny z...

OBRAZEM: Keltské vítání jara. „Čerti“ telegrafovali z českých kopců

Příznivci keltských tradic se o víkendu sešli na vrcholcích mnoha českých kopců, aby přivítali jaro a vzdali hold...

S penzí stěží vyjdou. Ať se uskromní i politici, říkají důchodci

Důchodci si stěžují na krok vlády, který jim přitíží. Již nyní bojují s nebývale vysokou cenou potravin a dražších...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...